Udka na ryżu
- Udko kurczaka ze skórą (1000 g)
- Masło klarowane (70 g)
- Bulion warzywny (400 ml)
- Marchewka - 3 małe sztuki (300 g)
- Ryż biały (300 g)
Przepis na udka na ryżu krok po kroku
Marchew obierz i pokrój w słupki.
Na patelni rozpuść masło klarowane. Dodaj do niego ryż. Dopraw solą i pieprzem.
W naczyniu żaroodpornym umieść ryż, marchewkę i zalej bulionem warzywnym.
Udka kurczaka dopraw solą, pieprzem i curry. Wyłóż na ryż i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 60 minut.
Gotowe udka podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat udek na ryżu
Udka na ryżu to doskonała propozycja na proste w przygotowaniu danie dla całej rodziny. Przepis na udka na ryżu jest łatwy w wykonaniu dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Pyszne udka na ryżu wykonasz z następujących produktów spożywczych: udka kurczaka, ryż biały, bulion warzywny, masło klarowane, marchew, sól, pieprz, curry.
Jak zrobić dobre udka na ryżu? Na początek obierz marchew i pokrój z słupki. Rozpuść masło klarowane, dodaj do ryżu. W naczyniu żaroodpornym wyłóż ryż, dopraw solą i pieprzem, dodaj marchew i zalej bulionem. Udka z kurczaka dopraw solą, pieprzem i curry. Wyłóż na ryżu. Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 60 minut.
Ryż jest zbożem bez glutenowym. Dlatego jest zalecany dla osób chorych na celiakię lub mających nietolerancję glutenu. Uprawiany jest od setek tysięcy lat. Ryż jest źródłem witamin z grupy B oraz selenu, cynku i fosforu. Selen bierze udział w procesie wytwarzania przez tarczycę prawidłowych ilości hormonów, które odpowiadają między innymi za nasz metabolizm. Ryż biały jest łatwo strawny. Pamiętajmy jednak, że biały ryż podobnie jak oczyszczona mąka jest pozbawiany większości witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Jeśli zależy Ci aby twoje pożywienie było bogate w witaminy i minerały wybieraj zboża pełne. Błonnik zawarty w pełnych zbożach reguluje perystaltykę jelit, wspomaga trawienie oraz pomaga usuwać nadmiar cholesterolu w naszej krwi. Udka z kurczaka są źródłem pełnowartościowego białka. Białko jest budulcem każdej komórki w naszym ciele. Odpowiada za syntezę hormonów takich jak insulina czy prolaktyna. Pamiętajmy aby wybierać mięso dobrej jakości. Przyprawa korzenna jaką jest curry ma właściwości bakteriobójcze. Wzmacnia odporność naszego organizmu i posiada właściwości rozgrzewające.
Podsumowując udka pieczone w piekarniku to doskonały pomysł na smaczne danie na obiad dla rodziny i znajomych. Udka z kurczaka są źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. Najlepsze mięso pochodzi od zwierząt wolno żyjących, z chowu bez antybiotyków.
Alergeny w udkach na ryżu
Lista alergenów dla udek na ryżu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze udek na ryżu
Udka na ryżu to doskonałe danie przygotowane w piekarniku. Jest niskokaloryczne dlatego mogą je włączyć do swojego jadłospisu osoby na diecie redukcyjnej. Ryż upieczony z dodatkiem wytapiających się soków z mięsa jest pyszny.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.