Tort węgierski
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Cukier (300 g)
- Kakao 16% (proszek) - 6 płaskich łyżek stołowych (60 g)
- Jajko (6 szt.)
- Czekolada gorzka (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Mascarpone (500 g)
- Rum (120 ml)
- Wiśnie mrożone (500 g)
- Galaretka (75 g)
- Migdały (140 g)
- Herbata czarna napar bez cukru - 1 szklanka (250 ml)
Przepis na tort węgierski krok po kroku
Oddziel białka od żółtek i ubij białka z cukrem na sztywną pianę.
Cały czas ubijając, dodawaj po jednym żółtku.
Przesiej mąkę pszenną z kakao i dodaj do masy, wymieszaj delikatnie do połączenia składników.
Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej masę na biszkopt.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 40 minut.
Wiśnie namocz w rumie.
Wiśnie namocz w rumie.
Galaretkę rozpuść w gorącej wodzie (wg opakowania), wymieszaj dokładnie.
Do galaretki dodaj wiśnie z rumem i wstaw do lodówki, aby zaczęła tężeć.
Rozpuść czekoladę nad kąpielą wodną.
W misie miksera umieść serek mascarpone, śmietanę kremówkę oraz czekoladę gorzką, ubij na sztywną pianę.
Biszkopt przekrój na trzy blaty.
Ciasto składaj w rancie do ciasta.
Czarną herbatę wymieszaj z rumem.
Pierwszy blat ciasta nasącz herbatą, na brzegi wyłóż krem a na środek galaretkę, drugi blat nasącz i przełóż kremem.
Tort wstaw do lodówki na 3 godziny.
Wyjmij ciasto z rantu i wyrównaj kremem.
Wierzch ciasta udekoruj posiekanymi migdałami.
-
Tort
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort czekoladowy
-
Tort kinder
-
Tort kinder bueno
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Tort pavlova
-
Tort schachera
-
Tort Sachera
-
Tort czekoladowy z wiśniami
-
Tort dacquoise
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Tort ferrero rocher
-
Masa czekoladowa do tortu
-
Tort bananowy
-
Tort snickers
-
Tort rocher
-
Tort czekoladowo truskawkowy
-
Tort czekoladowy
Więcej informacji na temat tortu węgierskiego
Tort węgierski z wiśniami to doskonała propozycja na pyszny deser tylko dla dorosłych. Krem do tortu węgierskiego przygotowywany jest z dodatkiem alkoholu. Przepis na tort węgierski jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia pysznego tortu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, jajka, kakao, serek mascarpone, śmietana kremówka, czekolada gorzka, wiśnie, rum, herbata czarna, galaretka, migdały.
Jak zrobić tort węgierski? Oddziel białka od żółtek i ubij białka z cukrem na sztywną pianę. Cały czas ubijając, dodawaj po jednym żółtku. Przesiej mąkę pszenną z kakao i dodaj do masy, wymieszaj delikatnie do połączenia składników. Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej masę na biszkopt. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40 minut. Wiśnie namocz w rumie. Galaretkę rozpuść w gorącej wodzie, wymieszaj dokładnie. Do galaretki dodaj wiśnie z rumem i wstaw do lodówki, aby zaczęła tężeć. Rozpuść czekoladę nad kąpielą wodną. W misie miksera umieść serek mascarpone, śmietanę kremówkę oraz czekoladę gorzką, ubij na sztywną pianę. Biszkopt przekrój na trzy blaty. Ciasto składaj w rancie do ciasta. Czarną herbatę wymieszaj z rumem. Pierwszy blat ciasta nasącz herbatą, na brzegi wyłóż krem a na środek galaretkę, drugi blat nasącz i przełóż kremem. Tort wstaw do lodówki na 3 godziny. Wyjmij ciasto z rantu i wyrównaj kremem. Wierzch ciasta ozdób posiekanymi migdałami.
Czekolada gorzka świetnie nadaje się do przygotowywania deserów. Czekolada gorzka zawierająca 70-80% kakao zawiera mniejszą ilość cukru niż czekolady mleczne. Kakao, z którego produkowana jest czekolada różnego rodzaju. Kakao pozyskiwane jest z rośliny zwanej kakaowcem, która rośnie w lasach tropikalnych klimatu równikowego. Kakao jest cennym źródłem magnezu, związki zawarte w ziarnach kakaowca mają działanie odprężające. Kakao zawiera kwasy tłuszczowe jednonienasycone, witaminy z grupy B oraz fosfor, cynk i żelazo.
Podsumowując pyszny tort węgierski to doskonały deser na spotkania ze znajomymi. Ciasto przeznaczone jest tylko dla osób pełnoletnich. Biszkopt czekoladowy z galaretką jest dobry na zimno. Tort sprawdzi się na urodziny dla osoby dorosłej. Możesz go przygotować w wersji bez alkoholu, wtedy mogą go spożywać wszyscy goście.
Alergeny w torcie węgierskim
Lista alergenów dla tortu węgierskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
Wartości odżywcze tortu węgierskiego
Tort węgierski to słodki wypiek zawierający dużą ilość cukru. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu. Domowe torty zawierają mniejszą ilość konserwantów.
Energia i białka
(360g)
Węglowodany
(360g)
Tłuszcze
(360g)
Witaminy
(360g)
Składniki mineralne
(360g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.