Sardinha assada
- Sardynki (1000 g)
- Cytryna (200 g)
- Masło (120 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
Przepis na sardinha assada krok po kroku
Sardynki dopraw solą i pieprzem.
Umieść je w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pokrój cytrynę w plastry i ułóż na rybie.
Dodaj kawałki masła oraz plastry czosnku na wierzch dania.
Piecz w nagrzanym do 230 stopni piekarniku przez 20 minut.
Całość posyp natką pietruszki.
Więcej informacji na temat sardinha assada
Sardinha assada to tradycyjne danie kuchni Portugalskiej. Kuchnia Portugalska słynie ze świeżych ryb i owoców morza, gdyż ponad połowa państwa ma dostęp do oceanu lub morza. Świeże ryby i owoce morza dają nam bardzo dużo możliwości ich przygotowania. Można je piec, grillować lub dusić z dodatkiem masła i białego wina. Świeże owoce morza nie potrzebują wielu przypraw, gdyż smak słonej morskiej wody jest wystarczającą przyprawą. Przepis na sardinha assada jest bardzo prosty, więc nie musisz mieć dużego doświadczenia, aby je upiec. Do przygotowania tego pysznego dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: sardynki, cytryna, masło klarowane, natka pietruszki, sól, pieprz, czosnek.
Jak przygotować sardinha assada? Sardynki dopraw solą i pieprzem. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, ułóż na nich kawałki masła, czosnek, plastry cytryny i upiecz w piekarniku nagrzanym do 230 stopni przez 20 minut. Posyp na koniec posiekaną natką pietruszki. Sardynki najlepiej sprawdzą się w towarzystwie grillowanych ziemniaków lub świeżym pieczywem, które można polać sosem maślanym, powstałym po pieczeniu ryb.
Sardynki to pochodzące z tej samej rodziny co śledzie małe rybki. Pod nazwą sardynka kryje się kilka rodzajów małych ryb. Sardynki najczęściej można spotkać w puszce w oleju lub sosie pomidorowym. Sardynki są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Mają one bardzo korzystny wpływ na nasz układ krwionośny a także rozwój mózgu u dzieci. Sardynki są także dobrym źródłem łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka zwierzęcego. Sardynka jest rybą, którą zazwyczaj spożywa się w całości bez patroszenia, jednak kupując je poza miejsce połowu nie powinniśmy ich spożywać z wnętrznościami.
Podsumowując pyszne i zdrowe sardynki mogą być świetnym obiadem dla całej rodziny. Małe rybki mają cienkie ości, które nie przeszkadzają w jedzeniu. Sardynki są bardzo wdzięcznym do przygotowania produktem, nie wymagają wiele zachodu i nie można ich zepsuć. Kupując sardynki w sklepie sprawdź, czy są już oczyszczone z łusek i wypatroszone. Jeśli nie musisz zrobić to w domu.
Alergeny w sardinha assada
Lista alergenów dla sardinha assada przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sardynki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze sardinha assada
Sardinha assada to doskonałe danie zawierające białko zwierzęce. Sardynki są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Sardynki zawierają także inne cenne składniki mineralne i witaminy.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.