Placki ziemniaczane z kapustą kiszoną
- Ziemniaki późne (400 g)
- Kapusta kiszona (200 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 łyżki (36 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na placki ziemniaczane z kapustą kiszoną krok po kroku
Obierz ziemniaki. Na misce umieść sitko. Za pomocą tarki zetrzyj ziemniaki na sitko. Odciśnij nadmiar soków z ziemniaków.
Kapustę odciśnij z soku. Pokrój kapustę dosyć drobno.
Odciśnięte ziemniaki oraz kapustę dodaj do miski. Wymieszaj razem z jajkiem, pieprzem, solą i mąką.
Rozgrzej olej na patelni. Wykładaj na patelnię masę ziemniaczaną tworząc placki. Smaż kilka minut aż placki będą złocistego koloru i nabiorą chrupkości.
Placki podawaj ze śmietaną. Posyp świeżym koperkiem.
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z kapustą kiszoną
Te placki ziemniaczane z kapustą kiszoną są pyszne! Wiele osób chwali ten przepis, bo jest także bardzo prosty. Składniki są łatwo dostępne i tanie. Warto spróbować już teraz. Często bywa tak, że nie wykorzysta się całej kapusty kiszonej, która była w opakowaniu i zostaje trochę. Polecam serdecznie przepis na placki ziemniaczane z kapustą kiszoną.
Placki ziemniaczane z kapustą kiszoną robi się praktycznie tak samo jak bez kapusty kiszonej. Wykonanie jest banalne, a jeżeli masz nadmiar kapusty kiszonej i brak pomysłu na obiad to te placki ziemniaczane przyjdą z pomocą. Idealnie smakują ze śmietaną i koperkiem. Przepis jest dobry także bez dodatków.
Placki ziemniaczane z kapustą kiszoną jedz od razu po przygotowaniu. Wtedy są najbardziej chrupiące. Placki ziemniaczane, które są już zimne lub odgrzewane nie są tak smaczne jak świeżo smażone lub pieczone. Możesz oprócz soli i pieprzu dodać inne przyprawy. Bardzo dobrze sprawdzi się także majeranek.
Przepis na placki ziemniaczane z kapustą kiszoną ma wysoki indeks glikemiczny. Przez dodatek sporej ilości oleju do smażenia placki mają wysoką wartość energetyczną. By obniżyć kaloryczność potrawy placki można upiec w piekarniku – około 30 minut w 200 stopniach Celsjusza. Warto posmarować blachę wyłożoną papierem do pieczenia olejem lub spryskać olejem w sprayu. Jeśli smażysz placki na patelni możesz rozcierać olej na patelni ręcznikiem papierowym, by nie dodawać zbyt dużej ilości oleju. Usmażone placki wykładaj na talerz, na którym jest ręcznik papierowy. W ten sposób nadmiar oleju z placków wchłania się w ręcznik papierowy.
Jeżeli nie jesz mąki pszennej możesz zamiast niej dodać każdą inną mąkę. By uzyskać danie bezglutenowe można zamiast mąki pszennej dodać mąkę ryżową lub gryczaną. Jeśli chcesz zwiększyć ilość błonnika w potrawie zamiast mąki pszennej o nikim typie dodaj na przykład mąkę graham lub mąkę żytnią o typie 2000. Gdy nie spożywasz jajek możesz skorzystać z zamiennika. Jedną łyżkę mielonego siemienia lnianego zalej trzema łyżkami wody. Ten sposób jest polecany jako zamiennik jednego jajka.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z kapustą kiszoną
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z kapustą kiszoną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z kapustą kiszoną
Przepis zawiera sporą ilość kilokalorii, ze względu na dużą ilość oleju. Poza tym jest to przepis, który zawiera dużą ilość węglowodanów.
Energia i białka
(355g)
Węglowodany
(355g)
Tłuszcze
(355g)
Witaminy
(355g)
Składniki mineralne
(355g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.