Placek z marchewką
- Marchewka - 7 sztuk (430 g)
- Jajko - 3 sztuki (3 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 3 łyżki (30 g)
- Olej rzepakowy - 50 ml (50 ml)
- Mąka pszenna typ 1850 - 2 szklanki (250 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na placek z marchewką krok po kroku
Marchew umyj, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odciśnij nadmiar soku.
Do marchewki dodaj jajka, mąkę, proszek do pieczenia, ksylitol i przyprawy.
Wymieszaj łyżką lub mikserem do połączenia składników.
Przelej masę do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz ok. 50 min w temperaturze 180 stopni.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Klasyczne ciasto marchewkowe
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Ciasto marchewkowe z orzechami
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat placka z marchewką
Placek z marchewką to pyszne, delikatne, słodkie ciasto, które sprawdzi się zarówno jako tort okolicznościowy na przeróżne przyjęcia, jak również jako podwieczorek, deser po obiedzie, czy coś słodkiego do popołudniowej kawy lub herbaty. Dzięki naturalnej słodyczy marchewki nie wymaga dużej ilości dodanego cukru, ewentualnie jedynie odrobiny niskokalorycznego słodzika, przez co jest mniej kaloryczne i zdrowsze niż większość popularnych ciast. Co więcej, dzięki marchewce ciasto marchewkowe jest bogate w błonnik pokarmowy, składniki mineralne i witaminy. Poznaj nasz przepis na puszyste ciasto marchewkowe, gwarantujemy, że zostanie z Tobą na długo.
Przepisy na placek z marchewką różnią się między sobą ilością i proporcjami poszczególnych składników, a także ewentualnymi dodatkami. Ciasto z naszego przepisu zawsze wychodzi mokre i wilgotne w środku, a chrupiące na zewnątrz. Składniki niezbędne do przygotowania placka marchewkowego to oczywiście świeże marchewki, mąka, olej roślinny (na przykład rzepakowy, tłoczony na zimno), jajka, opcjonalnie ksylitol lub erytrytol, proszek do pieczenia lub soda kuchenna oraz dodatki takie jak cynamon, posiekane orzechy, migdały lub rodzynki. W pierwszej kolejności należy oczywiście zetrzeć marchewki, bardzo ważne jest także, aby odstawić je na kilka minut a następnie odcisnąć nadmiar soku. Marchewki można zetrzeć ręcznie, na tarce o średnich oczkach lub za pomocą robota kuchennego czy automatycznej obieraczki, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Następnie starte marchewki mieszamy z jajkami, mąką, proszkiem lub sodą, dodajemy olej i wybrane dodatki, przekładamy do blachy do pieczenia i wkładamy do piekarnika. To wszystko co musisz zrobić, aby cieszyć się tym pysznym smakiem marchewkowego placka.
Ciasto marchewkowe świetnie smakuje z niesłodzonym dżemem, na przykład truskawkowym lub śliwkowym, lub z dodatkiem całych, świeżych, sezonowych owoców. Bardzo dobrze smakuje również z masłem orzechowym.
Placek marchewkowy możesz podawać zarówno jako szybkie pierwsze lub drugie śniadanie, a także w formie podwieczorku, czy deseru.
Alergeny w placku z marchewką
Lista alergenów dla Placka z marchewką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze placka z marchewką
Placek marchewkowy to odpowiedni deser dla osób na dietach redukcyjnych, mogą go wypróbować również osoby z kontrolowaną cukrzycą (dzięki zamianie cukru na ksylitol i wykorzystaniu mąki o wysokim typie jest to lepszy wybór niż tradycyjne ciasta). To również ciasto odpowiednie dla dzieci. Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu powinny zamienić mąkę pszenną na bezglutenową.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.