Placek z bananami
- Banan - 4 sztuki, dojrzałe (480 g)
- Cukier (100 g)
- Soda oczyszczona (5 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (100 g)
- Jajko (1 szt.)
- Masło (50 g)
- Orzechy włoskie (100 g)
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa (100 g)
Przepis na placek z bananami krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 175 stopni.
Do miski przesiej obie mąki i sodę oczyszczoną. Wymieszaj.
W drugiej misce rozgnieć banany widelcem. Dodaj cukier i wymieszaj.
Dodaj jajko i roztopione masło, mąki z sodą oraz pokruszone orzechy.
Ciasto przełóż do foremki wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto piecz przez około 55 minut do suchego patyczka.
Przed podaniem możesz posypać cukrem pudrem.
-
Placek bananowiec
-
Pancakes bananowe
-
Bananowe pancakes
-
Placuszki bananowe
-
Placki z bananami
-
Racuszki z bananów
-
Placki bananowe dla dzieci
-
Bananowy naleśnik
-
Placuszki bananowe bez jajek
-
Placuszki bananowe fit
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Placki bananowe bez jajek
-
Racuchy z bananem
-
Placki bananowe dla niemowlaka
-
Placki twarogowe z bananem
-
Placuszki bananowe z płatkami owsianymi
-
Fit placki bananowe
-
Placki z mąki kokosowej
-
Placki bananowe
Więcej informacji na temat placka z bananami
Placek z bananami to dobrze wszystkim znany chlebek bananowy. To pyszne ciasto wykonasz bez użycia miksera.
Ten prosty przepis na placek z bananami wykonasz z użyciem dwóch misek. W jednej misce wymieszaj suchej składniki. W drugiej misce rozgnieć banana widelcem i wymieszaj z cukrem, jajkiem i masłem. Następnie dodaj suche składniki i orzechy i całość wymieszaj. Ciasto przelej do keksówki i piecz około godzinę. Jeśli ktoś zada Ci pytanie, jak zrobić placek z bananami to na pewno odpowiesz, że „szybko!”. Ten pyszny wypiek będzie świetny jako dobry deser do kawy.
Placek z bananami można spotkać również pod nazwą chleba bananowego. Określa się tak amerykańskie ciasto, które przypomina słodkie pieczywo. Pierwszy przepis na ciasto bananowe pochodzi z książki kucharskiej wydanej w 1933 roku. Amerykanie tak bardzo pokochali ten przepis, że ustanowiony 23 luty w Narodowym Dniem Chleba Bananowego w całych Stanach Zjednoczonych.
Banany to jedne z bardziej znanych owoców na polskim rynku. Te słodkie, żółte owoce doceniane są za swój smak, a także wszechstronność. W kuchniach świata spotkać można właśnie ciasta i chlebki bananowe, banany w cieście, chipsy bananowe. Owoce te można piec, smażyć i grillować. Dlatego też chętnie wybierane są przez konsumentów. Dodatkowo są dobre w smaku, dlatego tak wiele osób po nie sięga. To naprawdę smaczny pomysł na szybką przekąskę!
Banany to także świetne źródło witamin i składników mineralnych. Znaleźć w nich można witaminę A, C, E, K, witaminy z gr. B, potas, wapń, magnez czy fosfor. Każdy z tych składników ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego warto włączyć je do swojej diety. Osoby, które powinny stosować dietę z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów (np. osoby chorujące na cukrzycę), powinny jednak zwracać uwagę na stopień dojrzałości bananów. Najlepsze będą dla nich banany zielonkawe, niedojrzałe, ze względu na to, że z czasem wzrasta w bananach zawartość fruktozy. Dlatego też im bardziej żółty banan (nawet z czarnymi plamkami) tym jest słodszy.
Alergeny w placku z bananami
Lista alergenów dla placka z bananami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
W przepisie na placek z bananami nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze placka z bananami
Banany to świetne źródło witamin i składników mineralnych. Znaleźć w nich można witaminę A, C, E, K, witaminy z gr. B, potas, wapń, magnez czy fosfor.
Energia i białka
(82g)
Węglowodany
(82g)
Tłuszcze
(82g)
Witaminy
(82g)
Składniki mineralne
(82g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.