Placki bananowe

placki bananowe

Banan to jeden z najbardziej popularnych owoców na całym świecie. Można jeść go zarówno saute, jak i z wieloma różnymi potrawami. Banany często same w sobie stanowią także danie, które niejednokrotnie jest pełnowartościowym posiłkiem. Na świecie uprawia się około 20 rodzajów bananów. Najwięcej plantacji bananowych znaleźć można w Ameryce Południowej, Azji i Afryce.

Placki bananowe – zbiór przepisów na pyszne placki na bazie bananów

Banany to popularne owoce, które uwielbiane są przez ludzi na całym świecie. Z banana można zrobić wiele ciekawych dań jak na przykład proste placki bananowe. Potrawy tego typu często je się na śniadanie, choć wiele ludzi spożywa banany w wersji fit również na kolację. Jaki jest najciekawszy przepis na zdrowe placuszki bananowe? Czy dietetyczne placki z bananów dobre są dla dzieci? W jaki sposób powinno się je przygotowywać? Dowiedz się ciekawostek na temat bananów i naucz się prostych przepisów na placki bananowe, krok po kroku.

Przepis na zdrowe, proste fit placki bananowe – jak zrobić placki z banana?

Właściwości zdrowotne bananów. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Placki bananowe to popularne danie nie tylko dietetyczne, ale również dla osób, które zwyczajnie dbają o swoje zdrowie. Warto regularnie jeść banany, ponieważ pomagają one w walce z wieloma dolegliwościami i schorzeniami. Jedzenie bananów pozwala między innymi na znaczne złagodzenie zgagi, wyeliminowanie wzdęć, obniżenie złego cholesterolu czy nadciśnienia tętniczego, a także wspomaga zachodzące w organizmie procesy trawienne. Banan ma także zastosowanie w kosmetyce. Może działać bowiem pozytywnie na podrażnioną skórę, a także skórę poranioną (np. mocnymi detergentami). W owocach znajduje się wiele witamin, np. A, B3, B6, C i E. Jest w nich również sporo cennych składników mineralnych, takich jak kwas foliowy, cynk, potas, żelazo i magnez.

Należy jednak uważać na banany przy diecie redukcyjnej. Mimo że owoce są smaczne i pełne cennych właściwości zdrowotnych, są one również wysokokaloryczne. W zaledwie 100 g banana mieści się bowiem ok. 100 kcal! Mimo to warto sporadycznie je spożywać, nawet na diecie odchudzającej. Doskonałym pomysłem na banany będą m.in. placki bananowe, które świetnie sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i pożywną kolację. Uważaj jedynie na to, aby jeść je maksymalnie do południa. Banany mają bowiem wysoki indeks glikemiczny (51 punktów), co może być gubiące dla osób borykających się z cukrzycą lub insulinoopornością.

Ciekawostki o bananach – czy o nich słyszałeś?

Banany to pyszne owoce, które skrywają wokół siebie wiele tajemnic. Wiemy już, jakie mają oddziaływanie na nasz organizm, ile mają kalorii i kto powinien je spożywać. Niewiele osób ma jednak pojęcie o tym, że banan jest na przykład doskonałym… antydepresantem! Oto kilka innych ciekawostek dotyczących bananów.

  1. Zjedzenie 50 bananów ma działanie podobne do… prześwietlenia zębów. Wszystko przez obecność radioaktywnych izotopów w bananach.
  2. W bananach znajduje się spora ilość potasu, dlatego też warto spożywać je zwłaszcza po alkoholu.
  3. Warto dodać, że w bananach znajduje się również popularna substancja antydepresyjna, znana jako prozac. Banany dlatego uważane są za owoce poprawiające humor. Wystarczy zjeść banana, aby stać się szczęśliwszym, co zostało potwierdzone naukowo. Tryptofan, który również znajduje się w tych owocach, jest aminokwasem wspierającym produkcję hormonu szczęścia.
  4. Jedząc banany, można zwalczyć nałóg palenia. Znajdują się w nich bowiem specyficzne substancje, które pozwalają na skuteczne eliminowanie skutków ubocznych odstawienia nikotyny.
  5. Wewnętrzna część bananów ma działanie wybielające, dlatego warto regularnie spożywać te owoce.
  6. Banany w 75% składają się z wody, a także mają DNA zgodne z ludzkim w aż 50%.
  7. Spożywanie bananów minimalizuje ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego lub wylewu krwi do mózgu.
  8. Bananowiec, czyli drzewo, na którym rosną banany, owocuje raz w życiu. Na jednej kiści rośnie od 100 do 400 owoców! Kiedy każdy z bananów dojrzeje, bananowiec umiera.
  9. Czarne lub brązowe plamki na skórce banana oznaczają, iż banan dojrzał. Nie są to w żadnym wypadku ślady psucia się owoców.
  10. Żółte banany wynaleziono dopiero ok. 1836 roku, więc nie są to owoce tak wiekowe, jak banany zielone albo czerwone.

Czy czarne końcówki banana są szkodliwe? Sprawdź najważniejsze wskazówki

Ludzie od zawsze obcinają bananom końcówki. Dlaczego? Otóż rzekomo znajdują się w nich lamblie, które znane są jako pasożyty zagrażające ludziom. Teoria ta wzięła się z dawnych opowieści, których historii chyba nikt nie potrafi wyjaśnić. Bakterie w czarnych końcówkach bananów są mitem, który został rozpowszechniony dawno temu na całym świecie. Wiele ludzi wie, że mit o końcówce rzeczywiście jest tylko mitem. Mimo wszystko aż dotąd obcinają je, gdy tylko kupią banany. Ciężko powiedzieć, czy to faktycznie w obawie o zdrowie? Czy może w celu ochrony przed nieznaną tropikalną chorobą? Ciężko powiedzieć. Wiadomo jednak na pewno, że spora część ludzi obcina nie tylko czarne końcówki bananów, ale również te drugie. Prawdopodobnie dlatego, aby upewnić się, że nic nie zagraża ich zdrowiu.

Czy warto obcinać obie końcówki i tracić na gramaturze owoców, za które przecież musimy płacić? Naukowcy udowodnili, że końcówka banana nie ma w sobie pasożytów, a więc spożycie jej nie będzie miało konsekwencji w postaci nabawienia się egzotycznej choroby. W plackach nie ma lamblii, dlatego też po ich spożyciu niemożliwe jest zarażenie się lambliozą. Bakterie w bananie mogą pojawić się, jednak wyłącznie z naszej winy – przez brudne ręce. Gdy nie będziemy przestrzegać higieny osobistej, a więc nie umyjemy poprawnie rąk lub spożywanych owoców, istnieje ogromne ryzyko zarażenia się pasożytami. Winna nie jest zatem czarna końcówka, tylko my.

Przepisy na proste placuszki bananowe – sprawdź najciekawsze propozycje

Placki bananowe dla dzieci i dorosłych – sprawdzony przepis na śniadanie

Placuszki bananowe to jedno z najsmaczniejszych i najprostszych dań na pożywne śniadanie. Z przyjemnością jedzą je zarówno dzieci, jak i dorośli. Placki są puszyste, a także słodkie i wręcz rozpływające się w ustach. Można spakować je do pudełka i zabrać m.in. na lunch do pracy, ale też na drugie śniadanie do szkoły lub na studia. Placki smakują cudownie z owocami, ale też z cynamonem. Oto najważniejsze składniki, jakie potrzebne są do usmażenia bananowych placuszków: banany, mleko 1,5%, mąka pszenna typ 500, masło, proszek do pieczenia, cynamon i dowolne owoce (mogą być np. maliny). Najpierw obierz banany i rozgnieć je widelcem. Następnie dodaj do owoców mąkę, proszek do pieczenia, mleko i jajka. Dopraw całość cynamonem i zblenduj na gładką, jednolitą masę. Rozgrzej masło na patelni, wylej na nią niewielkie porcje i obsmaż z dwóch stron do zarumienienia. Placki bananowe podawaj z dowolnymi owocami, np. z malinami. Możesz też użyć sezonowych owoców (np. borówek albo jagód).

Placuszki bananowe są idealnym pomysłem na pożywne i bardzo smaczne śniadanie. Nie dość, że są dobre i zdrowe, to w dodatku naprawdę treściwe. Bananowe placki sprawdzą się także doskonale na kolację i deser do popołudniowej kawy. Nie wiesz, co zrobić z przejrzałymi bananami, które zalegają w kuchni? A może zastanawiasz się nad wyrzuceniem do śmieci bananów z brązową skórką, bo nikt z domowników już nie chce ich jeść? Nie rób tego! Właśnie takie banany najlepiej smakują bowiem w plackach. Warto wspomnieć, że istnieje mnóstwo przepisów na smaczne i pyszne placuszki bananowe. Mimo że wiele z nich składa się z podobnych produktów spożywczych, często dodaje się do nich składniki, które sprawiają, iż placki zawsze różnią się od siebie.

Placki przygotowywać można z różnych rodzajów mąk, np. pszennej, owsianej czy pełnoziarnistej. Najczęściej robi się je na mleku, jednak wiele osób woli wykorzystywać do tego maślankę lub kefir, które smakują i sprawdzają się równie świetnie. Aby wzbogacić aromat placków, można dodać do nich ziarenka wanilii albo mielony cynamon. Warto wzbogacić je także polewą owocową, bitą śmietaną, masłem orzechowym albo syropem klonowym. Danie powinno się jeść na świeżo, a więc zaraz po usmażeniu placków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spożywać potrawę z lodówki – smakuje bowiem równie wybornie.

Placki bananowe z jajkiem i kakao – idealne na deser oraz drugie śniadanie

Zastanawiasz się nad tym, co zjeść na drugie śniadanie? A może nie wiesz, co przyrządzić na deser dla całej rodziny? Warto przygotować placki bananowe bez cukru, które są zdrowe i smaczne. Dzięki nim można zapewnić sobie energię na długie godziny. Placuszki są proste do przygotowania, więc nie będzie miał z nimi problemu nawet największy amator w kuchni. Składniki potrzebne do zrobienia potrawy to: banany, płatki owsiane, jajka, czekolada gorzka, mleko 3,2%, proszek do pieczenia i olej rzepakowy. Najpierw wsyp płatki owsiane do miski, po czym dolej mleko i dodaj jajka oraz proszek do pieczenia. Zblenduj wszystkie składniki. W następnej kolejności obierz banana ze skórki i dodaj do pozostałych składników, rozdrabniając. Gorzką czekoladę dokładnie posiekaj, a następnie dodaj do ciasta i zmieszaj. Na rozgrzaną olejem rzepakowym patelnię nakładaj ciasto, najlepiej porcjami za pomocą chochelki. Smaż placki przez ok. 4 minuty z każdej strony, aż zrobią się rumiane.

Bananowe placki to doskonały pomysł zarówno na drugie śniadanie, jak i pożywny deser dla dorosłych oraz dla dzieci. Całe szczęście, przepis na danie jest bardzo prosty, więc doskonale poradzi z nią sobie dosłownie każdy – nawet laik w kuchni. Nie trzeba mieć wiedzy lub doświadczenia kulinarnego, aby przygotować tę pyszną potrawę. Dlaczego przepis bazuje głównie na płatkach owsianych? Otóż jest to popularne zboże, które stanowi prawdziwą skarbnicę błonnika. Warto dodać, że płatki owsiane to idealne źródło węglowodanów, które jak żadne inne powoli podnoszą poziom cukru we krwi – dlatego polecane są również osobom borykającym się z cukrzycą oraz insulinoopornością. W plackach bananowych znajduje się także gorzka czekolada, która uchodzi za jeden z najzdrowszych słodyczy na świecie. Bez cienia wątpliwości, placki z bananów są zatem nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Należy jednak pamiętać, że nadają się do bezpośredniego spożycia. Nie będą zbyt smaczne, gdy będziesz długo przetrzymywać je w lodówce. Nie zmienia to jednak faktu, że spokojnie podawać możesz je również na zimno.

Placki bananowe fit – sprawdź, jak je zrobić, krok po kroku

Placki bananowe to jedno z najsmaczniejszych, a także najzdrowszych dań również dla osób się odchudzających. Na diecie redukcyjnej powinno jednak robić się je nie w sposób tradycyjny z mąki pszennej, a zastąpić mąką owsianą pełnoziarnistą. Do przygotowania dietetycznych placków bananowych potrzebujesz następujących składników: mąki owsianej pełnoziarnistej (najlepiej bezglutenowej), bananów, mleka 1,5%, oleju rzepakowego i jajek. Najpierw wbij jajko do miski i porządnie je roztrzep. Dolej mleko i delikatnie wymieszaj, a następnie obierz banany ze skórki i zmiażdż je widelcem. Dodaj owoce do pozostałych składników, po czym dokładnie wymieszaj całość. Wysmaruj olejem patelnię, a następnie ją rozgrzej. Na tak przygotowaną patelnię nakładaj małe porcje masy, następnie smaż placki z każdej strony przez ok. 2 minuty.

Dietetyczne placki z bananów to znakomity pomysł zarówno na lekki posiłek dla osób odchudzających się, jak i smaczną potrawę dla wszystkich, którzy szukają nowych doznań kulinarnych. Możesz przygotować potrawę na śniadanie, a także na lunch czy kolację. Nie tylko dzieci, ale też dorośli uwielbiają bananowe placki. Przepis na placki jest prosty, więc nie trzeba specjalistycznej wiedzy kulinarnej, aby je przygotować. Dietetyczne placuszki wcale nie potrzebują cukru, ponieważ dojrzałe banany, z których powinno się robić potrawę, z reguły same w sobie są już niesamowicie słodkie. Do fit bananowych placuszków dodać możesz również cynamon, który świetnie podkreśli nie tylko smak, ale też aromat placków. Nie ma przeciwwskazań, aby zamiast mąki owsianej pełnoziarnistej użyć także mąki jaglanej. To także bardzo zdrowa mąka, która jak najbardziej nadaje się do jedzenia przy diecie.

Warto pamiętać, że…

Placki bananowe najczęściej robi się z jajek, jednak wcale nie trzeba ich używać, aby stworzyć to smaczne danie. Do zrobienia bananowych placków wystarczy wówczas kupić jogurt naturalny, mąkę orkiszową, proszek do pieczenia, olej rzepakowy i oczywiście banany. Placki w takiej formie będą idealne zarówno dla alergików, jak i dla osób nietolerujących jajek na diecie. Warto podawać danie z różnymi dodatkami, np. z masłem orzechowym, bakaliami albo świeżymi owocami.

Placki bananowe - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto