Ciasto z truskawkami i bezą
- Mąka pszenna typ 500 - 1 kopasta szklanka (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier - 1 kopiasta szklanka (240 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Mascarpone (300 g)
- Galaretka (45 g)
- Truskawki (500 g)
- Białko jajka (4 szt.)
Przepis na ciasto z truskawkami i bezą krok po kroku
Oddziel białka od żółtek i białka ubij z 140 g cukru na sztywną pianę, cały czas ubijając, dodawaj po jednym żółtku.
Przesiej mąkę pszenną i wymieszaj delikatnie silikonową szpatułką.
Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i wyłóż ciasto.
Piecz w nagrzanym do 175 stopni piekarniku przez 45 minut.
Rozpuść galaretkę w gorącej wodzie i wstaw do lodówki, aby zaczęła tężeć.
Truskawki wyczyść z szypułek i pokrój w ćwiartki.
Wystudzony biszkopt wytnij z formy, umieść go w rancie do tortów.
Ubij śmietanę z mascarpone, wyłóż na ciasto.
Połącz tężejącą galaretkę z truskawkami i wyłóż na mascarpone.
Wstaw do lodówki na około 3 godziny.
Ubij białka z 200 g cukru na sztywną pianę, dodaj łyżkę octu i łyżkę mąki ziemniaczanej, zmiksuj.
Wyłóż ubitą masę na papier do pieczenia.
Susz w nagrzanym do 120 stopni piekarniku przez 2 godziny.
Gdy beza wystygnie, zdejmij rant z ciasta i na galaretce umieść bezę.
Ciasto wstaw do lodówki na jeszcze 2 godziny.
-
Ciasto z truskawkami
-
Placek z truskawkami
-
Tarta z truskawkami
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
Ciasto jogurtowe z truskawkami
-
Sernik na zimno z truskawkami
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Biszkopt z truskawkami
-
Ciasto ucierane z truskawkami
-
Naked cake
-
Tort truskawkowy
-
Kruszon
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Rolada biszkoptowa
-
Ciasto drożdżowe z truskawkami
-
Kruche ciasto z truskawkami
-
Ciasto z truskawkami i budyniem
-
Prosty sernik na zimno
-
Ciasto z truskawkami
Więcej informacji na temat ciasta z truskawkami i bezą
Ciasto z truskawkami i bezą to świetny pomysł na pyszne ciasto, które sprawdzi się jako deser podczas niedzielnego obiadu oraz większych rodzinnych uroczystości. Przepis na ciasto z truskawkami i bezą jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby je upiec. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, jajka, galaretka truskawkowa, ser mascarpone, śmietana kremówka, truskawki, białko jajka, ocet jabłkowy, mąka ziemniaczana.
Jak zrobić ciasto z truskawkami i bezą? Oddziel białka od żółtek i białka ubij z cukrem na sztywną pianę, cały czas ubijając, dodawaj po jednym żółtku. Przesiej mąkę pszenną i wymieszaj delikatnie silikonową szpatułką. Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i wyłóż ciasto. Piecz w nagrzanym do 175 stopni piekarniku przez 45 minut. Rozpuść galaretkę w gorącej wodzie i wstaw do lodówki, aby zaczęła tężeć. Truskawki wyczyść z szypułek i pokrój w ćwiartki. Wystudzony biszkopt wytnij z formy. Umieść go w rant do tortów. Ubij śmietanę z mascarpone. Wyłóż na ciasto. Połącz tężejącą galaretkę z truskawkami i wyłóż na mascarpone. Wstaw do lodówki na około 3 godziny. W tym czasie przygotuj bezę. Ubij białka z cukrem na sztywną pianę, dodaj łyżkę octu i łyżkę mąki ziemniaczanej, zmiksuj. Wyłóż ubitą masę na papier do pieczenia. Susz w nagrzanym do 120 stopni piekarniku przez 2 godziny. Gdy beza wystygnie, zdejmij rant z ciasta i na galaretce umieść bezę. Ciasto wstaw do lodówki na 2 godziny.
Biszkopt jest bardzo prostym do przygotowania ciastem. Wystarczy postępować zgodnie z przepisem. Biszkopt jest ciastem bardzo uniwersalnym, przygotowywać można z niego torty, ciasta z kremem, galaretką lub owocami. Biszkopty mogą być przygotowane tradycyjnie lub z dodatkiem kakao, czekolady czy maku lub różnych kolorowych barwników spożywczych. Jajka są źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są także bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego.
Podsumowując placek z truskawkami to dobre ciasto, świetnie pasujące do kawy i herbaty. Do przygotowania ciasta możesz użyć także kruche ciasto. Będzie miało ono wtedy formę tarty z kremem, galaretką i bezą. Takie ciasto będzie też łatwiejsze do pokrojenia.
Alergeny w cieście z truskawkami i bezą
Lista alergenów dla ciasta z truskawkami i bezą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze ciasta z truskawkami i bezą
Ciasto z truskawkami i bezą to kaloryczny wypiek zawierający dużą ilość cukru. Ciasto ma wysoki indeks glikemiczny i bardzo szybko podnosi poziom cukru we krwi. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.