Ciasto urodzinowe
- Jajko (6 szt.)
- Cukier (200 g)
- Mąka pszenna typ 750 (100 g)
- Mąka ziemniaczana (30 g)
- Kakao 16% (proszek) (30 g)
- Masło roślinne (350 g)
- Budyń (proszek) - użyj waniliowego lub śmietankowego (2 opakowania) (40 g)
- Mleko 2% (700 ml)
- Czekolada deserowa (200 g)
- Wiórki kokosowe (50 g)
Przepis na ciasto urodzinowe krok po kroku
Żółtka oddziel od białek. Białka ubij na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli.
Do ubitych białek dodaj partiami 120 gram cukru, ciągle ubijając masę.
Następnie dodaj o jednym żółtku i wymieszaj.
Mąkę przesiej do miski, dodaj do niej 2 łyżeczki proszku do pieczenia, mąkę ziemniaczaną oraz kakao.
Mąkę dodaj do masy jajecznej i dokładnie wymieszaj, aż składniki się połączą.
Dwie takie same blaszki wyłóż papierem do pieczenia i wlej do nich równe ilości przygotowanej masy biszkoptowej.
Ciasta piecz przez 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Budynie ugotuj według instrukcji na opakowaniu w 700 ml mleka. Odstaw je do ostygnięcia a następnie utrzyj z 250 gramami masła.
Czekoladę z dodatkiem 100 gram masła rozpuść w kąpieli wodnej.
Na jednym biszkopcie rozsmaruj całą masę budyniową, następnie ciasto przykryj drugim biszkoptem.
Wierzch biszkoptu polej masą czekoladową i posyp wiórkami.
Ciasto pozostaw na kilka godzin, aby masa budyniowa dobrze stężała i polewa wystygła.
Ciasto możesz udekorować świeżymi owocami.
- Rzeszowiak
- Szarlotka
- Sernikobrownie z brzoskwiniami
- Kołacz
- Seromakowiec
- Kinder country
- Szarlotka z kruszonką
- Porzeczkowiec
- Domek z piernika
- Sernikobrownie z malinami
- Piernik staropolski
- Strucla makowa
- Strucel makowy
- Tort pavlova
- Ciasto oreo
- Szarlotka z budyniem
- Makowiec na kruchym spodzie
- Chatka baby jagi
- Ciasta na Boże Narodzenie
Więcej informacji na temat ciasta urodzinowego
Dobre i wykwintne ciasto urodzinowe jak sama nazwa nam mówi świetnie sprawdza się jako szybkie ciasto na urodziny. Super sprawdza się jako deser, który bardzo dobrze smakuje jako dodatek do kawy i herbaty. Ciasto pochodzi z kuchni polskiej. Świetnie sprawdzi się w diecie wegetariańskiej. Przepis na ciasto urodzinowe jest tani. Do jego przygotowania potrzebujemy masła roślinnego, budyniu w proszku (najlepiej waniliowy lub śmietankowy), mleka, czekolady deserowej, wiórek kokosowych, proszku do pieczenia oraz mąki ziemniaczanej.
Ciasto robi się bardzo szybko: żółtka oddzielamy od białek, następnie białka ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypt soli. Do ubitych białek dodajemy powoli cukier, ciągle ubijając masę. Następnie dodajemy po jednym żółtku cały czas mieszając. Do miski przesiej dwie mąki oraz proszek do pieczenia. Mąkę dodajemy do masy jajecznej i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. W między czasie przygotowujemy dwie blaszki, które wkładamy papierem do pieczenia, aby wylać na nie równomiernie ciasto i upiec je w piekarniku. Przygotowujemy budyń, który po wystygnięciu ucieramy z masłem. W garnku rozpuszczamy masło w kakao. Na jednym biszkopcie rozsmarowujemy całą masę budyniową, następnie przykrywamy drugim biszkoptem. Wierz biszkoptu polewamy masą czekoladową i posypujemy wiórkami kokosowymi. Pozostawiamy ciasto do całkowitego wystygnięcia.
To ciekawe ciasto zawiera w swoim składzie wiórki kokosowe, które dostarczą do naszego organizmu wielu cennych składników odżywczych i witamin. Ten niepozorny produkt zawiera niektóre witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę E. Witaminy te wpływają na naszą odporność i zdrowy wygląd skóry. Kokos i jego miąższ to doskonałe źródło potasu, magnezu, wapnia, cynku, fosforu i sodu. Dzięki temu mogą stanowić codzienne uzupełnienie niedoborów tych pierwiastków i wpływać na prawidłowy stan naszych kości i zębów.
Jest to bardzo ciekawy pomysł na placek urodzinowy. To łatwe ciasto jest pyszne i bardzo fajne w wykonaniu. Na polewie czekoladowej możemy ułożyć swoje ulubione owoce jako dekoracja. Super będzie smakował przy kawie czy herbacie.
Alergeny w cieście urodzinowym
Lista alergenów dla ciasta urodzinowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- proszek do pieczenia
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Czekolada deserowa
Wartości odżywcze ciasta urodzinowego
Ciasto urodzinowe to doskonała propozycja na tort dla najmłodszych. Jest smaczny, ale wysokokaloryczny, dlatego uważaj na jego ilość w diecie.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.