Burger wegański
- Bułka brioszka - 4 sztuki (200 g)
- Ziemniaki późne - 3 duże sztuki (300 g)
- Fasola czerwona (200 g)
- Cebula czerwona - 1 mała sztuka (50 g)
- Pomidory koktajlowe (150 g)
- Ogórek konserwowy - 2 małe sztuki (100 g)
- Rukola (50 g)
- Mango - 2 mała sztuka (200 g)
- Ocet jabłkowy (60 ml)
- Cukier - 5 łyżek stołowych (50 g)
Przepis na burger wegański krok po kroku
Ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie.
Wystudzone ziemniaki, fasolę, mąkę ziemniaczaną umieść w malakserze i rozdrobnij.
Posiekaj koper i dodaj do masy, dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem i wymieszaj.
Formuj kotlety i panieruj je w bułce tartej.
Usmaż kotlety na rozgrzanym oleju rzepakowym.
Bułkę podgrzej w piekarniku z włączoną funkcją grilla.
Obierz mango ze skórki i oddziel miąższ od pestki.
Na patelnie wlej ocet jabłkowy, 50 ml wody, wsyp cukier i dodaj mango oraz starty imbir, gotuj na mocnym ogniu, aż sos zgęstnieje.
Cebulę czerwoną pokrój w pióra.
Pokrój w plastry umytego ogórka.
Złóż burgera pamiętając, aby sosem posmarować dwie połówki bułki.
Pomidory koktajlowe podawaj obok pokrojone w połówki.
-
Hamburgery
-
Burgery
-
Burger drwala
-
Wołowina po burgundzku
-
Mięso na burgery
-
Burger z buraków
-
Sos do burgera
-
Mini hamburgery
-
Vege burger
-
Mięso na hamburgery
-
Burger domowy
-
Sos hamburgerowy
-
Burgery z kurczaka
-
Burger wegetariański
-
Burger z kurczakiem
-
Burger wieprzowy
-
Burger z indyka
-
Burgery z ciecierzycy
-
Burgery
Więcej informacji na temat burgera wegańskiego
Burger wegański to doskonała propozycja na pyszne danie warzywne bez dodatku mięsa. Hamburger w wersji wegańskiej jest smaczny i zawiera dużo warzyw. Przepis na wegańskiego burgera jest łatwy do przygotowania, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go zrobić. Do wykonania wegańskiego burgera będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: bułka brioszka, cebula, ziemniaki, fasola czerwona, mąka ziemniaczana, mango, ocet jabłkowy, olej rzepakowy, cukier, ogórki w occie, pomidory koktajlowe, rukola, cebula czerwona, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, koper, imbir świeży.
Jak zrobić burgery wegańskie? Ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie. Wystudzone ziemniaki, fasolę, mąkę ziemniaczaną umieść w malakserze i rozdrobnij. Posiekaj koper i dodaj do masy, dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem i wymieszaj. Formuj kotlety i panieruj je w bułce tartej. Usmaż kotlety na rozgrzanym oleju rzepakowym. Bułkę podgrzej w piekarniku z włączoną funkcją grilla. Obierz mango ze skórki i oddziel miąższ od pestki. Na patelnie wlej ocet jabłkowy, wsyp cukier i dodaj mango oraz starty imbir, gotuj na mocnym ogniu, aż sos zgęstnieje. Cebulę czerwoną pokrój w pióra. Pokrój w plastry ogórka. Złóż burgera pamiętając, aby sosem posmarować dwie połówki bułki. Pomidory koktajlowe podawaj obok pokrojone w połówki.
Ziemniaki są warzywem lekkostrawnym nisko kalorycznym. Ziemniaki są cennym źródłem błonnika. Mają wysoki indeks sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Ziemniaki zawierają dużo witaminy C, są też skarbnicą potasu, fosforu i wapnia. Warto włączyć więc ziemniaki do swojego jadłospisu. Potas zawarty w ziemniakach jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, pomaga także obniżyć ciśnienie krwi. Fasola jest rośliną strączkową, jest znana i lubiana na całym świecie. Jest bardzo dobrym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera między innymi witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B, a także wapń, cynk, magnez. Fasola jest także dobrym źródłem błonnika, daje nam uczucie sytości na dłużej, pomaga w usuwaniu nadmiernego poziomu cholesterolu z krwi oraz wpływa pozytywnie na układ trawienia.
Podsumowując hamburger wege jest doskonałą propozycja na fit obiad. Zdrowe i dobre wegeburgery są niskokaloryczne i mogą jest spożywać osoby dbające o linię. Ziemniaczany kotlet do burgera tworzy pyszne połączenie ze słodkim sosem mango i delikatną bułką brioszką.
Alergeny w burgerze wegańskim
Lista alergenów dla burgera wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka brioszka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Bułka brioszka
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- ogórek konserwowy
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet jabłkowy
Wartości odżywcze burgera wegańskiego
Burger wegański to zawierający dużo błonnika burger. Warzywne danie jest świetne jako zamiennik mięsnych dań. Danie jest idealne dla osób nie spożywających mięsa.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.