Zupa z podgrzybków
- Świeże leśne grzyby - podgrzybki (500 g)
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Żeberka wieprzowe (300 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Seler korzeniowy - 1 mała sztuka (200 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Czosnek (50 g)
- Śmietana 18% (300 g)
- Jajko (4 szt.)
Przepis na zupa z podgrzybków krok po kroku
W garnku rozgrzej masło, pokrój drobno cebulę i czosnek i podsmaż.
W garnku umieść żeberka, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez 40 minut.
Obierz marchew i selera, pokrój w kostkę i dodaj do zupy, gotuj 15-20 minut.
W misce wymieszaj mąkę pszenną, jajka i 50 ml wody. Wymieszaj, aż powstanie jednolita masa. Nie powinna być zbyt lejąca.
Podgrzybki umyj dokładnie, pokrój w mniejsze kawałki i dodaj do zupy.
Teraz czas na lane kluski. Łyżką formuj kluski i gotuj je w zupie. Gotuj na większym ogniu i co jakiś czas zamieszaj, aby kluski się nie skleiły.
Zupę zdejmij z ognia i dodaj do niej śmietanę, wymieszaj, dodaj natkę pietruszki.
-
Zupa grzybowa
-
Zupa grzybowa wigilijna
-
Zupa grzybowa na wigilię
-
Zupa krem z pieczarek
-
Zupa z kurek
-
Zupa grzybowa z makaronem
-
Zupa kurkowa
-
Zupa grzybowa z suszonych grzybów
-
Zupa pieczarkowa z ziemniakami
-
Zupa z suszonych grzybów
-
Zupa grzybowa ze świeżych grzybów
-
Zupa ze świeżych grzybów
-
Zupa grzybowa z mrożonych grzybów
-
Zupa grzybowa z ziemniakami
-
Zupa borowikowa
-
Krem z kurek
-
Zupa pieczarkowa z serkiem topionym
-
Zupa grzybowa krem
-
Zupa grzybowa
Więcej informacji na temat zupy z podgrzybków
Zupa z podgrzybków to zupa zawierająca w sobie dary lasu, pyszne kluski lane oraz kwaśną śmietanę. Zupę możesz przygotować na wigilię, pomiń dodatek żeberek i zrób zupę na wywarze warzywnym, gdyż zupa musi być postna. Sprawdzony przepis na zupę z podgrzybków jest łatwy do przygotowania, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Do zrobienia zupy potrzebne Ci będą następujące składniki: podgrzybki świeże lub mrożone, mąka pszenna, jajko, żeberka wieprzowe, marchewka, seler korzeń, śmietana kwaśna 18%, natka pietruszki, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, jajko, cebula oraz czosnek.
Jak zrobić zupę z podgrzybków? W garnku rozgrzej masło, pokrój drobno cebulę i czosnek i podsmaż. W garnku umieść żeberka, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez 40 minut. Obierz marchew i selera, pokrój w kostkę i dodaj do zupy, gotuj 15-20 minut. W misce wymieszaj mąkę pszenną, jajka i 50 ml wody. Wymieszaj aż powstanie jednolita masa. Nie powinna być zbyt lejąca. Podgrzybki umyj dokładnie, pokrój w mniejsze kawałki i dodaj do zupy. Teraz czas na lane kluski. Łyżką formuj kluski i gotuj je w zupie. Gotuj na większym ogniu co jakiś czas zamieszaj aby kluski się nie skleiły. Zupę zdejmij z ognia i dodaj do niej śmietanę, wymieszaj, dodaj natkę pietruszki.
Grzyby leśne są niskokaloryczne, bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na dłużej, reguluje ponadto pracę jelit, zapobiega zaparciom i pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby nie są produktem odpowiednim do spożywania przez dzieci i osoby starsze.
Marchewka i seler to warzywa korzeniowe zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego odpowiedzialnego za prawidłową pracę jelit. Marchewka ponadto zawiera dużą ilość beta karotenu będącego prowitaminą A czyli substratem do syntezy witaminy A.
Podsumowując najlepsza zupa grzybowa idealnie pasuje jako wspaniały obiad dla całej rodziny. Gęsta zupa jest syta dlatego stanowić może cały obiad.
Alergeny w zupie z podgrzybków
Lista alergenów dla zupy z podgrzybków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zupy z podgrzybków
Zupa z podgrzybków to doskonała propozycja na pyszny obiad. Domowa zupa może być także przygotowana w wersji fit, wystarczy że śmietanę zamienisz na jogurt. Grzyby zawierają wiele cennych składników mineralnych.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
-
grzyby,
mąka pszenna,
marchewka,
seler,
pietruszka,
cebula,
czosnek,
śmietana,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.