Zupa z pieczonej papryki
- Papryka czerwona - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Por (100 g)
- Masło (20 g)
- Bulion warzywny - 4 szklanki (1000 ml)
- Serek topiony śmietankowy (100 g)
- Śmietana 18% (50 g)
Przepis na zupę z pieczonej papryki krok po kroku
Paprykę umyj, połóż na blaszce do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przez około 50 minut. W trakcie pieczenia paprykę odwróć na inną stronę 3-4 razy.
Upieczoną paprykę wyciągnij z piekarnika, włóż do miski, przykryj i pozostaw na około 15 minut.
Po tym czasie paprykę obierz ze skórek, usuń z nich nasiona i szypułki. Miąższ z papryki odłóż do miski.
Cebulę obierz, pokrój w kostkę. Czosnek również obierz i przekrój na pół.
Do garnka wlej oliwę, podsmaż na niej cebulę oraz czosnek przez około 5 minut.
Następnie do garnka dodaj masło oraz pokrojonego w półplastry pora. Całość smaż przez kolejne 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
Do garnka dodaj bulion i gotuj przez około 5 minut od zagotowania.
Do zupy dodaj miąższ z papryki, 2 łyżeczki papryki słodkiej, pół łyżeczki papryki ostrej oraz płaską łyżeczkę suszonego tymianku. Składniki dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Do zupy dodaj rozdrobiony serek topiony, dokładnie wymieszaj zawartość garnka i zagotuj.
Do gotowej zupy dodaj śmietanę i całość zblenduj na gładki krem.
Zupę z pieczonej papryki podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat zupy z pieczonej papryki
Zupa z pieczonej papryki to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Smaczna zupa świetnie sprawdzi się jako danie podane podczas uroczystego obiadu. Przepis na zupę z pieczonej papryki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania zupy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: papryka czerwona, oliwa z oliwek, cebula, czosnek, por, masło, bulion warzywny, serek topiony śmietankowy, śmietana 18% oraz przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka, tymianek oraz papryka ostra).
A jak zrobić zupę z pieczonej papryki? Paprykę umyj, połóż na blaszce do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przez około 50 minut. Upieczoną paprykę wyciągnij z piekarnika, włóż do miski, przykryj i pozostaw na około 15 minut. Po tym czasie paprykę obierz ze skórek, usuń z nich nasiona i szypułki. Miąższ z papryki odłóż do miski. Do garnka wlej oliwę, podsmaż na niej cebulę oraz czosnek przez około 5 minut. Następnie do garnka dodaj masło oraz pokrojonego w półplastry pora. Całość smaż. Do garnka dodaj bulion i gotuj przez około 5 minut od zagotowania. Do zupy dodaj miąższ z papryki oraz przyprawy. Składniki dokładnie wymieszaj. Do zupy dodaj rozdrobiony serek topiony, dokładnie wymieszaj zawartość garnka i zagotuj. Do gotowej zupy dodaj śmietanę i całość zblenduj na gładki krem. Zupę z pieczonej papryki podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Papryka stanowi doskonałe źródło witaminy A, witaminy C oraz witaminy E. Znajdziemy w niej również kwas foliowy. Witaminy A, C oraz E zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się tym samym do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienia procesów starzenia się skóry.
Podsumowując pyszna zupa z pieczonej papryki stanowi wspaniały pomysł na obiad dla całej rodziny. Najlepsza zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i doskonale smakuje na ciepło. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania zupy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w zupie z pieczonej papryki
Lista alergenów dla zupy z pieczonej papryki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- serek topiony śmietankowy
- Śmietana 18%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy z pieczonej papryki
Zupa z pieczonej papryki to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Papryka stanowi bogate źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.