Zupa forszmak
- Kiełbasa polska (200 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Łopatka wieprzowa (400 g)
- Ogórek kiszony - 3 sztuki (150 g)
- Bulion warzywny - 6 szklanek (1500 ml)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (220 g)
- Koncentrat pomidorowy - 3 łyżki (75 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (48 ml)
- Pieczarki - 12 sztuk (240 g)
Przepis na zupę forszmak krok po kroku
Łopatkę opłucz, a następnie potnij na większą kostkę. Pokrojone mięso posyp solą i pieprzem.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Z papryki usuń gniazdo nasienne. Paprykę pokrój w kostkę.
Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki.
Ogórki obierz ze skórki i pokrój w paseczki.
Boczek i kiełbasę pokrój w kostkę.
W garnku rozgrzej 2 łyżki oleju i dodaj cebulę. Przesmażaj przez 3-4 minuty i dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Wymieszaj i po 1 min dodaj pieczarki oraz paprykę. Smaż 5 min i dodaj bulion. Pozostał garnek na małym ogniu.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju rzepakowego. Dodaj pokrojoną łopatkę i podsmażaj 10 min. Następnie przełóż przysmażone mięso do garnka.
Na tej samej patelni umieść boczek i podsmażaj go ok. 5 min. Następnie dodaj kiełbasę. Smaż jeszcze ok. 10 min, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie przełóż boczek z kiełbasą do garnka.
Całość gotuj pod przykryciem jeszcze 20 min.
Do garnka dodaj koncentrat pomidorowy, ogórki i przyprawy: 1 łyżeczkę papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki papryki ostrej, 1/2 łyżeczki papryki wędzonej, 1 łyżkę majeranku oraz sól i pieprz do smaku.
Wymieszaj i gotuj 10 min.
-
Zupa pieczarkowa
-
Strogonow
-
Gulasz wołowy
-
Papryka faszerowana
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Brizol
-
Pieczarki faszerowane
-
Krokiety z mięsem
-
Kulebiaki
-
Rolada serowa
-
Paszteciki z pieczarkami
-
Rolada ze schabu
-
Raclette
-
Zupa pieczarkowa z makaronem
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Roladki ze schabu
-
Polędwica w sosie pieczarkowym
-
Dania z pieczarkami
Więcej informacji na temat zupy forszmak
Zupa forszmak różni się nieco od pozostałych zup. Forszmak klasyczny składa się z kawałków mięsa, które zalegały w lodówce i nie zostały wykorzystane do niczego innego. Są to zarówno kiełbasy, jak i wędliny. Tę zupę często robi się z kawałka upieczonego mięsa, które nie zostało zjedzone. Zupa forszmak z pieczarkami, papryką, ogórkami kiszonymi i różnymi rodzajami mięsa to dobry przepis na sycący obiad.
Jak się robi forszmak? Przed przystąpieniem do przygotowania zupy, warto przyszykować sobie wszystkie składniki. Łopatkę wieprzową, paprykę i ogórki kiszone możesz pokroić w paseczki, bo właśnie tak wygląda klasyczny forszmak. Kiedy już wszystko będzie obrane, oczyszczone i pokrojone, możesz zabrać się za przygotowanie zupy.
Cebulę możesz od razu przysmażyć w garnku, ale możesz też to zrobić na patelni. Gdy pieczarki i papryka podsmażą się razem z cebulą, całość możesz przełożyć do garnka i zalać bulionem. Na tej samej patelni należy przysmażyć mięso. Na koniec na patelni umieść boczek z kiełbasą. Pamiętaj o tym, aby później zebrać wszystkie smaki i aromaty, jakie utworzyły się w czasie smażenia tych wszystkich składników. W tym celu warto wlać na patelnię nieco bulionu i zebrać wszystko ze ścianek, a potem przelać do garnka.
W tym przepisie są kostki z wieprzowiny oraz kiełbasa śląska i boczek wędzony, ale możesz też zdecydować się na inny rodzaj mięsa. Zupa forszmak z kurczakiem i z parówkami też będzie bardzo dobra. Przepis możesz dowolnie modyfikować, aby użyć tych składników, jakie akurat masz w lodówce. Jeżeli zupa będzie zbyt wodnista, możesz ją zagęścić zasmażką. Tę zupę można także zabielić śmietaną. Możesz dodać swoje ulubione przyprawy.
Zupa forszmak z resztek wędlin, kiełbasą i warzywami może wydawać się przekombinowanym pomysłem na obiad. Tymczasem jest to danie, które jest bardzo smaczne. Do tej zupy można dodać parówki, mięso wołowe, wieprzowe lub drobiowe, ale zazwyczaj robi się je z kiełbasą, boczkiem i resztką wędlin z lodówki. Jest to dobry i prosty przepis na obiad dla całej rodziny.
Alergeny w zupie forszmak
Lista alergenów dla zupy forszmak przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy forszmak
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.