Zapiekanka z kurczakiem i warzywami
- Makaron świderki (400 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Cukinia - 1 średnia sztuka (200 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (200 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Pomidor - 2 średnie sztuki (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Ser żółty (100 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (20 g)
Przepis na zapiekanka z kurczakiem i warzywami krok po kroku
Pierś z kurczaka pokrój w kostkę.
Dopraw mięso solą, papryką słodką i pieprzem.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paski.
Cukinię pokrój w kostkę.
Pomidory pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj kurczaka i smaż przez 4-5 minut.
Dodaj resztę warzyw i przesmaż.
Do garnka wlej wodę i wsyp makaron i gotuj przez 9 minut.
Odcedź makaron i dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekany koper.
Do miski wbij jajka i wymieszaj ze śmietaną.
Dopraw solą i pieprzem.
Zetrzyj ser i dodaj do masy jajecznej, wymieszaj.
Makaron połącz z warzywami i przełóż do naczynia żaroodpornego.
Wierz zapiekanki zalej masą jajeczną.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 45 minut.
Zapiekankę wystudź i podziel na porcje.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat zapiekanki z kurczakiem i warzywami
Zapiekanka z kurczakiem i warzywami to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Zapiekankę przygotować można na bazie puree ziemniaczanego lub z makaronem. Najlepsza zapiekanka sprawdzi się podana na wiele różnych okazji. Przepis na zapiekankę z kurczakiem i warzywami jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: makaron świderki, cebula, cukinia, papryka czerwona, pierś z kurczaka, pomidory, jajka, śmietana kremówka, ser żółty, sól, pieprz, papryka słodka, czosnek, koper, olej rzepakowy.
Jak zrobić zapiekankę z kurczakiem i warzywami? Pierś z kurczaka pokrój w kostkę. Dopraw mięso solą, papryką słodką i pieprzem. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paski. Cukinię pokrój w kostkę. Pomidory pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj kurczaka i smaż przez 4-5 minut. Dodaj resztę warzyw i przesmaż. Do garnka wlej wodę i wsyp makaron i gotuj przez 9 minut. Odcedź makaron i dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekany koper. Do miski wbij jajka i wymieszaj ze śmietaną. Dopraw solą i pieprzem. Zetrzyj ser i dodaj do masy jajecznej, wymieszaj. Makaron połącz z warzywami i przełóż do naczynia żaroodpornego. Wierzch zapiekanki zalej masą jajeczną. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut. Zapiekankę wystudź i podziel na porcje.
Cukinia jest popularnym warzywem hodowanym w naszych ogrodach, jest źródłem witaminy C i K oraz mikroelementów takich jak potas, magnez czy żelazo, zawiera małą ilość kalorii. Cukinia jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik wpływa na poprawę pracy jelit oraz zapobiega zaparciom.
Podsumowując smaczna zapiekanka sprawdzi się idealnie na obiad dla całej rodziny. Najlepsza zapiekanka makaronowa może zostać przygotowana także z makaronu pełnoziarnistego. Zapiekanka jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Zapiekanka makaronowa będzie dobrym daniem na wiele różnych okazji.
Alergeny w zapiekance z kurczakiem i warzywami
Lista alergenów dla zapiekanki z kurczakiem i warzywami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron świderki
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser żółty
Wartości odżywcze zapiekanki z kurczakiem i warzywami
Zapiekanka z kurczakiem z warzywami to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Zapiekanka zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych i witamin.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.