Wegetariańska fasolka po bretońsku
- Fasola konserwowa (400 g)
- Tofu wzbogacane wapniem - 1 opakowanie (180 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Cebula czerwona (150 g)
- Czosnek (10 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (500 g)
Przepis na wegetariańską fasolkę po bretońsku krok po kroku
Na sicie umieść fasolę. Przelej ją zimną wodą. Odstaw na bok.
Rozgrzej olej na patelni. Tofu pokrój w niewielką kostkę. Podsmaż tofu z łyżeczką papryki wędzonej przez kilka minut.
Dodaj do tofu przeciśnięty czosnek przez praskę oraz pokrojoną w kostkę cebulę. Do warzyw i tofu dodaj też przyprawy: sól i pieprz do smaku, odrobinę ostrej papryki, paprykę słodką, łyżeczkę lubczyku, łyżeczkę majeranku, 1/4 łyżeczki kminku oraz 4 liście laurowe i 5 ziaren ziela angielskiego. Podsmaż razem z odrobiną wody albo warzywnego bulionu przez parę minut.
Dodaj przecier pomidorowy na patelnię i podsmaż przez kilka minut do lekkiego zgęstnienia.
Do większego garnka dodaj sos z patelni, fasolkę, łyżkę sosu sojowego oraz bulion lub wodę (około szklanki - dostosuj ilość do swoich preferencji). Gotuj wszystko około 20 minut.
Nakładaj do miseczki i podawaj ze świeżą natką pietruszki.
-
Fasola po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z puszki
-
Fasolka po bretońsku wege
-
Wegańska fasolka po bretońsku
-
Fasolka szparagowa po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z wolnowaru
-
Kiełbasa do fasolki po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z kiełbasą
-
Fasolka po bretońsku z szybkowara
-
Fasolka po bretońsku z fasoli z puszki
-
Fasolka po bretońsku przepis babci
-
Fasolka po bretońsku
Więcej informacji na temat wegetariańskiej fasolki po bretońsku
Fasolka po bretońsku w wersji wegetariańskiej jest równie smaczna i odżywcza jak tradycyjna fasolka z dodatkiem mięsa. Jest to najlepszy przepis na fasolkę bez mięsa. Zamiast mięsa użyto tutaj tofu wędzonego. Jeśli nie przepadasz za tym produktem możesz go nie dodawać. Polecam spróbować z nim – może odkryjesz nowy smak? Nie musi być konkretnie tofu wędzone. Smak naturalny będzie równie dobry. W tym przepisie wykorzystuje się dużą ilość przypraw. Przyprawy grają tutaj ogromną rolę. Warto zaopatrzyć się w paprykę wędzoną, która daje świetny smak i aromat całej potrawie.
Wegetariańska fasolka zawiera dużo mniej kilokalorii niż klasyczna potrawa z mięsem. Mimo to ma moc składników odżywczych i jest równie sycąca i smaczna. Jest to potrawa z niskim indeksem glikemicznym, ma duży indeks sytości przy niskiej kaloryczności. Oznacza to, że taką potrawą zapewnisz sobie dużą sytość na dłuższy czas, Twój poziom glukozy i insuliny we krwi nie będzie gwałtownie zmieniał swoich poziomów a dodatkowo dostarczysz niską ilość kilokalorii. Wegetariańska, a nawet wegańska fasolka po bretońsku z tego przepisu jest więc super posiłkiem dla osób, które chcą zredukować masę ciała. Nie ma potrzeby dodawać mąki. Potrawa sama się zagęści pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu także można zaoszczędzić jakąś część kaloryczności.
Posiłek taki jest w stu procentach zdrowy. Zawiera same dobre składniki, które mają wiele wartości odżywczych, witamin, substancji mineralnych i błonnika. Danie jest odpowiednie dla każdego, kto toleruje wszystkie składniki potrawy. Jako, że fasola należy do roślin wzdymających dodanie kminku powinno złagodzić niekorzystne odczucia po zjedzeniu fasolki po bretońsku.
Fasolka po bretońsku w wersji wegańskiej będzie smaczna sama, ale także z pełnoziarnistym pieczywem. Pieczywo w wersji świeżej lub podpieczonej będzie bardzo pasowało. Jeżeli spożywasz nabiał możesz ozdobić fasolkę kleksem jogurtu naturalnego. Wegańska alternatywa zabielenia fasolki to użycie jogurtu sojowego lub kokosowego.
Alergeny w wegetariańskiej fasolce po bretońsku
Lista alergenów dla wegetariańskiej fasolki po bretońsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- sos sojowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze wegetariańskiej fasolki po bretońsku
Przepis jest zdrowy, dobrze zbilansowany i zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Danie jest bez mięsa więc jest idealne dla osób, które nie spożywają mięsa. Dzięki temu, że w przepisie jest tofu zapewnia się odpowiednią podaż białka.
Energia i białka
(375g)
Węglowodany
(375g)
Tłuszcze
(375g)
Składniki mineralne
(375g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.