Dania jarskie

dania jarskie

Dieta bezmięsna cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Wielu ludzi uważa, że działa ona bardzo korzystnie na organizm i znacznie poprawia zdrowie. Gdy dania jarskie dobrane będą w odpowiedni sposób, można dzięki nim znacznie zminimalizować ryzyko np. zachorowania na popularne choroby cywilizacyjne. Warto pamiętać jednak o tym, że potrawy bez mięsa mogą prowadzić do niedoboru różnych witamin w organizmie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby jadłospis na dania jarskie ułożony został przez specjalistę, a więc wykwalifikowanego dietetyka.

Dania jarskie – zbiór przepisów na proste i szybkie dania

Dania jarskie są coraz popularniejsze w Polsce. Bezmięsne potrawy na obiad, kolację i śniadanie wciąż pojawiają się na naszych stołach, poszerzając menu wielu rodzin. Kuchnia jarska jest nie tylko modna, ale i bardzo zdrowa. Warzywne dania obiadowe można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Które przepisy są szybkie, sprawdzone i proste? Sprawdź ważne informacje na temat dań jarskich i wybierz swój ulubiony przepis na jedno z nich!

Dania jarskie – warzywne menu obiadowe dla całej rodziny, krok po kroku

Bezmięsne pomysły na obiad, czyli co warto zjeść bez mięsa?

Kuchnia jarska jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Praktykują ją nie tylko chrześcijanie, którzy poszczą, ale też wegetarianie i weganie oraz wszystkie osoby, które podążają za zdrowym stylem życia. Potrawy jarskie powinny być szybkie do przyrządzenia, ale przede wszystkim smaczne i niezwykle bogate w cenne wartości odżywcze. Danie bez mięsa musi być pełnowartościowe, a także dostarczyć powinno do organizmu wszystkich niezbędnych właściwości, dzięki którym zadbać będzie można o swoje zdrowie. Obiad, niezależnie od jego rodzaju, powinien być podawany na ciepło. Musi być sycący i pożywny, a w jego składzie powinny znaleźć się zarówno węglowodany, jak i pełnowartościowe białko oraz tłuszcze. Zdrowe dania jarskie nie powinny składać się z przetworzonych produktów spożywczych, ponieważ nie będą w stanie dostarczyć do organizmu niczego wartościowego. Wszelakie wegańskie i wegetariańskie gotowce w postaci panierowanego tofu, sojowych kiełbasek nieznanego pochodzenia i wypełnionych cukrem przekąsek odłóż od razu na bok. Nie dość, że przepełnione są one z reguły konserwantami, solą i ulepszaczami, to w dodatku zawierają mnóstwo zbędnych kalorii.

Najrozsądniej jest przyrządzić jarski obiad samodzielnie. Z czego jednak można go przygotować? Przede wszystkim należy zawsze pamiętać o tym, aby zachować proporcje posiłku. Zgadzać musi się zatem zarówno ilość tłuszczu i białek, jak i węglowodanów. Zamiast mięsa głównym źródłem białka mogą stać się np. rośliny strączkowe, m.in. ciecierzyca, soczewica i biała fasola. Na talerzu zawsze muszą pojawić się warzywa, jako że obiad jest jarski. Wśród węglowodanów warto postawić z kolei na brązowy ryż albo makaron durum, czyli produkty pełnoziarniste. Podczas jedzenia obiadu warto wypijać też duże ilości wody. Gdy zaczniesz popijać dania jarskie gazowanymi napojami, okaże się z pewnością, że nawet najzdrowsza potrawa wcale nie będzie służyć organizmowi.

Czy dania jarskie są zdrowe? Warto je spożywać?

Mięso coraz częściej bywa odrzucane przez ludzi. Często rezygnujemy z niego z pełną świadomością, przechodząc na dietę wegetariańską lub wegańską, opierającą się zatem na potrawach jarskich. Wybieramy taką żywność nie tylko, bo to zdrowsza od mięsa opcja. Decydujemy się na jarskie posiłki również na ze względów etycznych czy ekologicznych. Większość składników obecnych w mięsie znaleźć można w produktach roślinnych, co zostało potwierdzone naukowo. Menu roślinne może doskonale wpłynąć na zdrowie osoby, która spożywa dania jarskie. Na dietę warzywną przejść mogą nie tylko dorośli, ale również dzieci. Jest bowiem na tyle bezpieczna, że nie ma ryzyka niedoborów makro lub mikroelementów, spowodowanych niejedzeniem mięsa.

W tym miejscu musimy wyjaśnić jeszcze, czym różni się wegetarianizm od weganizmu. Ludzie bowiem często mylą ze sobą oba pojęcia, mimo że znacznie się od siebie różnią. Weganizm polega całkowitym na niejedzeniu produktów odzwierzęcych. Natomiast wegetarianizm to niejedzenie wyłącznie mięsa, przy czym spożywać można inne produkty pochodzące od zwierząt (np. jaja, sery itd.). Poza dietą wege i wegańską istnieje też dieta semiwegetariańska. Jest to alternatywa dla obu diet, ponieważ wyklucza jedzenie czerwonego mięsa i drobiu, jednak dopuszcza spożywanie owoców morza.

Dania jarskie dla wegan i wegetarian – który przepis jest najlepszy?

Co można jeść zamiast mięsa? Przykładowe produkty spożywcze

Obiad bez mięsa wcale nie musi być niezdrowy albo bezwartościowy. Dania jarskie często okazują się znacznie pożywniejsze niż te z mięsem, oczywiście pod warunkiem, że potrafimy je umiejętnie komponować. Wystarczy tak naprawdę poznać zamienniki mięsa, aby wiedzieć, jak bilansować nasze posiłki. Tyle samo białka co mięso dostarczyć mogą na przykład rośliny strączkowe. Dużą zawartość białka mają też jaja, które dodatkowo bogate są w aminokwasy (ich nie ma w mięsie). Poza jajkami, dania jarskie powinny być bogate również w inne wartościowe produkty spożywcze, takie jak makarony, kasze i ryże pełnoziarniste czy też orzechy.

Posiłki powinny spełniać zapotrzebowanie organizmu na białko w 100%. Dania jarskie muszą być też jednak możliwie zrównoważone. Poza białkiem muszą znaleźć się w nich zatem tłuszcze i węglowodany. Stawiaj jednak na produkty pełnoziarniste i chude, a także mniej kaloryczne. Będą one mieć niemal identyczną ilość składników odżywczych co tłustsze odpowiedniki, jednak mniej będzie w nich zbędnego tłuszczu i kalorii. Nie zapominaj, że zbyt wiele kalorii dostarczanych do organizmu może wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia.

Te dania jarskie warto spróbować!

Szukasz pomysłu na smaczne dania warzywne? Okazuje się, że brak mięsa wcale nie oznacza, iż potrawy muszą być nudne i monotonne. Oto kilka przykładowych dań obiadowych, na które warto znać przepis:

  • Wegetariańskie gołąbki z pełnoziarnistym ryżem lub kaszą gryczaną
  • Wegańskie kotlety z marchewki, brązowego ryżu, cukinii i słonecznika
  • Kapuśniak z ziemniakami i marchewką
  • Zupa soczewicowa z marchewką i cebulą
  • Zapiekanka ziemniaczana z grzybami leśnymi
  • Halloumi na patelni ze szparagami w miodzie
  • Kotlety rybne w przyprawie chili
  • Placki z cukinii z mozzarellą
  • Wegetariańska pizza z brokułem, cebulą, papryką i cukinią
  • Frittata z pieczarkami i serem

Dania jarskie - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto