Fasolka po bretońsku z puszki
- Fasola konserwowa (800 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
- Koncentrat pomidorowy (25 g)
- Sos Worcestershire (30 ml)
- Cukier (30 g)
- Ocet winny (15 ml)
Przepis na fasolkę po bretońsku z puszki krok po kroku
W garnku wymieszaj przecier, koncentrat, ocet, cukier, sos Worcestershire i koncentrat. Zagotuj.
Fasolkę dodaj do sosu i gotuj przez 5 minut.
Dopraw solą, pieprzem i czosnkiem.
- Fasola po bretońsku
- Fasolka po bretońsku wege
- Wegańska fasolka po bretońsku
- Fasolka szparagowa po bretońsku
- Fasolka po bretońsku z wolnowaru
- Kiełbasa do fasolki po bretońsku
- Fasolka po bretońsku z kiełbasą
- Fasolka po bretońsku z szybkowara
- Fasolka po bretońsku z fasoli z puszki
- Wegetariańska fasolka po bretońsku
- Fasolka po bretońsku przepis babci
- Fasolka po bretońsku
Więcej informacji na temat fasolki po bretońsku z puszki
Fasolka po bretońsku z puszki to doskonała propozycja na posiłek smaczny, niezwykle odżywczy, a przy okazji bardzo szybki, ze względu na użycie już ugotowanej fasolki.
Przepis na fasolkę po bretońsku z puszki to dokonała opcja dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na danie naprawdę ekspresowe, a przy tym bardzo odżywcze i zdrowe. Fasolka jest zwykle bardzo niedocenianym warzywem, które ląduje często w zupie, a jej potencjał jest naprawdę duży. Dostarcza sporo roślinnego białka, a także dużej ilości błonnika. Dzięki temu wspaniale syci, a przy okazji dba o bezpieczeństwo układu pokarmowego i krwionośnego. Danie na jej bazie to doskonały pomysł na przemycenie jej do swojego menu znacznie częściej.
Jeśli zastanawiasz się jak robić fasolkę po bretońsku z puszki, która będzie nie tylko prosta, ale też naprawdę smaczna, to ten szybki przepis sprawdzi się idealnie. Stanowi on wspaniały pomysł na pyszne danie, które sprawdzi się na obiad. To dobra alternatywa dla tradycyjnej fasolki po bretońsku, która zabiera sporo czasu ze względu na długotrwałe namaczanie fasoli. Ten smaczny przepis na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ciekawych smaków. Fasolkę podaje się w sosie pomidorowym, który jest równie szybki i smaczny jak ona. Całość można przygotować w kilka chwil przy pomocy niewielu składników. To danie będzie idealne na obiad, ale również na kolację. Jest wartościowe i niezwykle sycące. Można zjadać je z dodatkiem ziemniaków albo z pieczywem. Głównym składnikiem tej potrawy jest oczywiście fasola. Zwykle wykorzystuje się do tego przepisu fasolę białą, która ma delikatny smak, który wspaniale komponuje się z pozostałymi składnikami. W tradycyjnej wersji najczęściej dodaje się do niej mięsnych dodatków, takich jak kiełbasa czy boczek, w wersji roślinnej świetnie sprawdza się w tej roli tofu, które oprócz pysznego smaku dodaje również całości więcej białka. W porównaniu do klasycznej mięsnej wersji ta jest wolna od nasyconych kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na układ krwionośny.
Alergeny w fasolce po bretońsku z puszki
Lista alergenów dla fasolki po bretońsku z puszki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos Worcestershire
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos Worcestershire
- Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze fasolki po bretońsku z puszki
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(183g)
Węglowodany
(183g)
Tłuszcze
(183g)
Witaminy
(183g)
Składniki mineralne
(183g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.