Przepis na fasolkę po bretońsku z szybkowara krok po kroku

Składniki dla 6 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, papryka słodka, bazylia
To będzie niezbędne
patelnia duża, szybkowar

Przed przystąpieniem do zrobienia przepisu namocz fasolę 10 godzin przed gotowaniem (w zimnej wodzie).

Po 10 godzinach odlej wodę z fasoli. Dodaj ją do szybkowara i zalej świeżą, zimną wodą (około 5 cm ponad poziom fasolki).

Pokrywę szybkowara należy zamknąć. Gotuj całość około 20 minut od tej pory, gdy został osiągnięty maksymalny poziom ciśnienia.

Na rozgrzaną patelnię dodaj pokrojony w niewielką kostkę boczek oraz kiełbasę. Podsmaż kilka minut do zarumienienia.

W międzyczasie obierz i pokrój cebulę w kostkę. Dodaj do mięsa i podsmaż parę minut.

Do mięsa i cebuli dodaj koncentrat. Wymieszaj i podsmaż przez chwilę.

Zawartość patelni dodaj do ugotowanej fasolki i przypraw. Gotuj jeszcze chwilę całość.

Na patelni rozgrzej masło i dodaj do niego mąkę. Podsmaż chwilę i zrób zasmażkę. Zasmażkę dodaj do fasolki i wymieszaj całość.

Fasolka po bretońsku z szybkowara
Fasolka po bretońsku z szybkowara
Koszt przygotowania dania
23.87 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
962 kcal
Liczba alergenów w daniu
2
36

Fasolka po bretońsku z szybkowara - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o fasolce po bretońsku z szybkowara

W szybkowarze można zrobić fasolkę po bretońsku nawet dwa lub trzy razy szybciej niż gotując na w zwykłym garnku. Idealna propozycja jeśli masz bardzo mało czasu na gotowanie. Przygotuj tą pyszną fasolkę z szybkowara w niecałe 20 minut (odliczając czas moczenia fasoli). Składniki są proste i tanie, a wykonanie bardzo proste. Pyszna w smaku i szybka w wykonaniu potrawa, to świetne rozwiązanie dla osób zabieganych. Podawaj fasolkę z pieczywem.

W przepisie wykorzystano nasiona suche fasoli. Przed gotowaniem fasolę należy namoczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie. Gdy upłynie około 10 godzin wodę z moczenia należy wylać. Wymoczoną fasolkę należy umieścić w szybkowarze i zalać świeżą wodą. W zwykłym garnku fasolę, która była moczona (suche nasiona) gotuje się nawet do godziny by była miękka. Szybkowar wyróżnia się szybkością wykonania. Fasolę taką ugotujesz już w 20 minut, a więc trzy razy szybciej.

Szybkość w gotowaniu za pomocą szybkowara zawdzięcza się gotowaniu potraw pod wyższym ciśnieniem. Szybkowar wyglądem przypomina zwykły garnek z przykrywką, ale jego działanie jest wyjątkowe. Pokrywa jest specjalnie dostosowana, by znajdująca się para wewnątrz garnka obiegała wszystkie składniki. Przez to, że para nie ma jak się wydostać potrawy są gotowe o wiele szybciej. Szybkowaru można używać na kuchence gazowej, indukcyjnej lub elektrycznej. Podczas gotowania nie otwiera się szybkowara. Otwieranie go powinno być poprzedzone zmniejszeniem ciśnienia w naczyniu. Służy temu specjalny zawór.

Fasolka po bretońsku należy do potraw ciężkostrawnych. Jeśli masz problemy z tolerancją lub prawidłowym trawieniem nasion roślin strączkowych (poprzez pojawiające się bóle brzucha, gazy lub wzdęcia) dodaj do niej kminek. W obniżeniu niemiłych objawów ze strony przewodu pokarmowego należy wodę z moczenia fasoli odlać i nie gotować w niej ponownie. Te danie jest pełnowartościowe, chociaż zawiera sporą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Można zastąpić tłuste mięso chudym i w ten sposób obniżyć ilość niekorzystnych dla zdrowia tłuszczy.

Wartości odżywcze fasolki po bretońsku z szybkowara

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(330g)
Energia (kalorie)
291.57 kcal
962.20 kcal
Białko
16.19 g
53.44 g

Węglowodany w fasolce po bretońsku z szybkowara

Na 100g
Na porcję
(330g)
Węglowodany
17.91 g
59.09 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
5.41 g
17.85 g
Brak danych dla: mąka pszenna typ 500.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(330g)
Tłuszcz
14.58 g
48.11 g
Tłuszcze nasycone
6.13 g
20.22 g
Tłuszcze nienasycone
8.45 g
27.90 g

Składniki mineralne w przepisie na fasolkę po bretońsku z szybkowara

Na 100g
Na porcję
(330g)
Sód
473.35 mg
1562.07 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny fasolki po bretońsku z szybkowara 36
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w fasolce po bretońsku z szybkowara

Lista alergenów dla fasolki po bretońsku z szybkowara przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło klarowane

Cena przygotowania fasolki po bretońsku z szybkowara

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Fasola biała jaś nasiona suche
500 g
6.00
Za 400.0 g
Liczba opakowań 2
7.50
Za 500 g
Kiełbasa podwawelska
250 g
8.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
4.00
Za 250 g
Boczek wędzony bez kości
200 g
4.50
Za 100.0 g
Liczba opakowań 2
9.00
Za 200 g
Cebula
150 g
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.45
Za 150 g
Czosnek
10 g
3.00
Za 50.0 g
Liczba opakowań 1
0.60
Za 10 g
Koncentrat pomidorowy
75 g
3 łyżki
1.50
Za 80.0 g
Liczba opakowań 1
1.41
Za 75 g
Mąka pszenna typ 500
12 g
1 łyżka
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.04
Za 12 g
Masło klarowane
20 g
11.00
Za 250.0 g
Liczba opakowań 1
0.88
Za 20 g
Koszt składników
50.50
Jak oceniasz przepis na fasolkę po bretońsku z szybkowara
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób