Fasolka po bretońsku

fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to słynne danie jednogarnkowe, które cieszy się w Polsce naprawdę dużą popularnością. Najczęściej robimy je na bazie różnego rodzaju mięs – zwykle z boczku i kiełbasy. Podstawą jest oczywiście fasola, a także pomidory. Niektórzy uważają, że fasolka po bretońsku jest jedną z najbardziej treściwych i sycących potraw w naszym kraju. Mimo wszystko ciężko znaleźć ją w restauracji – Polacy wolą przyrządzać ją bowiem samodzielnie w domu.

Fasolka po bretońsku – zbiór przepisów na fasolkę w różnych wersjach

Fasolka po bretońsku to jedno z najsmaczniejszych i najbardziej pożywnych dań w Polsce. Fasola tego typu to najlepsza potrawa sycąca organizm, która rozgrzewa go i dodaje energii zwłaszcza jesienno-zimową porą. Jakie składniki ma pyszna, domowa fasolka po bretońsku? Który tradycyjny przepis warto zrobić samodzielnie w domu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat fasolki po bretońsku i dowiedz się, jak zrobić tę potrawę.

Fasolka po bretońsku – przepis na tradycyjny obiad dla całej rodziny

Czym jest fasolka po bretońsku? Dlaczego jest taka pyszna?

Fasolka po bretońsku jest jednym z najbardziej popularnych dań w naszym kraju. Ta jednogarnkowa potrawa uznawana jest za bardzo treściwą, sycącą i smaczną. Robi się ją z białej fasoli, z kiełbasą, wędzonym boczkiem, pomidorami, czosnkiem, cebulą i przyprawami do smaku – najczęściej są to liście laurowe i majeranek. Mimo że nawet laik powinien sobie świetnie poradzić z przygotowaniem dania, należy przyszykować się na długie jego szykowanie, ponieważ fasolka po bretońsku jest potrawą szalenie czasochłonną. Warto jednak poświęcić czas na jej przygotowanie, ponieważ fasolka naprawdę jest tego warta.

Przepis na fasolkę po bretońsku ukazał się po raz pierwszy w 1855 roku w jednym z amerykańskich poradników dla gospodyń domowych. Według tej receptury groch z fasolą najpierw należy zebrać, po czym wysuszyć. Dopiero po tej czynności można gotować fasolę do momentu, aż stanie się miękka. W następnej kolejności będzie można ją również upiec. Do tak przygotowanej fasoli dodawało się niegdyś mięso wieprzowe, po czym zapiekało się całość na ok. 4 godziny. Istnieje jeszcze jedna historia, według której pieczona fasola dawniej była domeną w jadłospisie Indian z Ameryki. Mieli oni mieszać fasolę z upolowaną dziczyzną, a także tłuszczem niedźwiedzia i syropem klonowym. Później zawijali wszystko w skórę jelenią i zapiekali w wykopanych w ziemi dziurach, które wysypane były gorącymi kamieniami.

Fasolka po bretońsku – nazwa i właściwości zdrowotne potrawy

Nazwa dania „fasolka po bretońsku” pochodzi z Francji, a dokładnie zaczerpnięta została od francuskiego regionu na północnym zachodzie, Bretania. Wyrażenie „a la bretonne” po francusku oznacza potrawę z fasoli białej uprawianej niedaleko Paimpol. Skąd zatem wzięło się danie w Polsce? Do naszego kraju pomysł na fasolkę po bretońsku przybył tuż po wojnach napoleońskich. Polacy na froncie spożywali bowiem francuską fasolkę właśnie. Czy potrawa przybyła do nas w takiej samej formie jak oryginalna? Nie, Polacy dodali jeszcze do fasolki boczek z kiełbasą. Gdy żołnierze wrócili do domu, fasolka po bretońsku niemal automatycznie stała się popularna w całej Polsce. Do dziś ta pyszna potrawa cieszy się niesłabnącą popularnością. Domowa fasolka to już w zasadzie tradycyjny pomysł na sycący, pożywny i smaczny obiad dla całej rodziny.

Czy fasolka po bretońsku jest tylko pyszna? Nie, ma również wiele cennych właściwości zdrowotnych, o których niestety nie mówi się zbyt wiele. Fasola jaś, która jest głównym elementem potrawy, jest zwykle duża i biała – choć niektórzy decydują się również używać innych odmian fasoli. Warto pamiętać o tym, że fasola jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Stanowi wobec tego idealny zamiennik mięsa, co jest istotne zwłaszcza dla wegetarian i wegan. W fasolce po bretońsku znaleźć można wiele cennych witamin, takich jak witamina A, B6, C, E i K. W fasolce jest też mnóstwo substancji mineralnych, m.in. niacyna, ryboflawina, tiamina, wapń, potas i fosfor. O czym jeszcze należy pamiętać, spożywając fasolkę po bretońsku?

  1. Fasola sprzyja hamowaniu procesu rozrastania się tkanek nowotworowych.
  2. W fasoli znajduje się błonnik dający uczucie sytości oraz wspomagający eliminowanie zbyt dużej ilości cholesterolu z organizmu.
  3. Właściwości fasoli sprawiają, że polecana jest ona zwłaszcza osobom zmagającym się ze zgagą i nadkwasotą żołądka.

W fasolce po bretońsku znajdują się również inne składniki, które mają działanie prozdrowotne. Wśród nich wymienić należy oczywiście przecier pomidorowy, będący źródłem manganu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi i cynku. Znajduje się w nim także likopen zapobiegający schorzeniom serca i rozwijaniu się chorób nowotworowych. W fasolce po bretońsku jest też m.in. majeranek, który ułatwia trawienie dania i jest świetnym remedium na nieżyt żołądka oraz niestrawność.

Tradycyjny polski obiad, czyli jednogarnkowa fasolka po bretońsku

Jak przygotować tradycyjną fasolkę po bretońsku? Prosty przepis, krok po kroku

Chcesz przygotować jednogarnkowe danie dla całej rodziny? W tym celu warto zrobić aromatyczną i bardzo pożywną fasolkę po bretońsku. Aby zrobić potrawę, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: fasola jaś, wędzony boczek, kiełbasa, czosnek, cebula, sos pomidorowy, koncentrat pomidorowy, papryka wędzona, cukier, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, sól i pieprz. Najpierw wsyp do garnka suchą fasolę, po czym zalej ją wodą i odstaw na kilkanaście godzin, żeby napęczniała. Potem wylej wodę i wrzuć fasolkę na sitko. Przepłucz ją pod bieżącą wodą w kranie. Wrzuć fasolkę do garnka i zalej ją zimną wodą. Dodaj do naczynia ziele angielskie, liście laurowe i sól. Gotuj fasolę przez półtorej godziny pod przykrywką na małym ogniu. Następnie sprawdź, czy zmiękła – wówczas będziesz mógł przejść do kolejnych kroków.

Obierz cebulę i czosnek, a później je posiekaj. Odetnij też z boczku skórę i pokrój mięso w kostkę. Wrzuć go na rozgrzaną oliwą z oliwek patelnię i podsmaż na niewielkim ogniu, wciąż mieszając (do zarumienienia się boczku i wytopienia tłuszczu). Obierz ze skóry kiełbasę i pokrój ją w półplasterki. Dorzuć kiełbasę do boczku i smaż, aż kiełbasa nieco się zarumieni. Dodaj do mięsa posiekaną cebulkę i zeszklij ją. Następnie dodaj też czosnek i smaż razem przez maksymalnie minutę. Fasola się już ugotowała? Dorzuć więc do niej mieszankę z patelni i zamieszaj wszystko. Dopraw do smaku papryką, majerankiem i cukrem, po czym dodaj sos pomidorowy i koncentrat. Wymieszaj wszystko i zagotuj na małym ogniu przez kilka minut. Jeśli danie wydaje się zbyt rzadkie, możesz zagęścić je mąką pszenną. Fasolkę po bretońsku podawaj na ciepło z domowym, chrupiącym chlebem.

Fasolka po bretońsku to jedno z najbardziej ulubionych dań jednogarnkowych Polaków. Nie dość, że potrawa jest naprawdę smaczna, to w dodatku też zdrowa. Mimo że przygotowanie fasolki po bretońsku zajmuje sporo czasu, naprawdę warto ją zrobić. Tym bardziej że danie nie wymaga specjalistycznej wiedzy kulinarnej, więc z jego przygotowaniem znakomicie powinna sobie poradzić nawet osoba, która niespecjalnie zna się na gotowaniu. Dla kogo polecana jest fasolka? Otóż dla wszystkich, którzy nie mają problemów z zaparciami oraz innymi problemami żołądka. Fasolki po bretońsku unikać powinny również kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Przepis na fasolkę po bretońsku z puszki – czy to dobry pomysł?

Jeśli szukasz pomysłu na pożywny i smaczny posiłek dla całej rodziny, doskonała będzie fasolka po bretońsku z puszki. To proste w przygotowaniu danie, które nie wymaga dużego doświadczenia w kuchni ani wiedzy na temat gotowania. Wystarczy krok po kroku wykonywać kolejno kroki w przepisie. Oto lista produktów spożywczych, które należy zakupić w celu przygotowania potrawy: fasola konserwowa, boczek wędzony bez kości, karkówka wieprzowa, koncentrat pomidorowy, śmietanka kremowa 30%, cebula, czosnek, mąka pszenna typ 500 oraz przyprawy – liść laurowy, ziele angielskie, chili, majeranek, pieprz i sól.

Umieść fasolkę na sitku, następnie opłucz ją pod bieżącą wodą. Pokrój boczek w kostkę i podsmaż go na patelni. Gdy tłuszcz nieco się wytopi, a boczek nabierze „rumieńców”, zdejmij mięso i wrzuć je do osobnego naczynia. Następnie na tę samą patelnię wrzuć pokrojoną w kostkę karkówkę i smaż ją na małym ogniu przez pół godziny – koniecznie pod przykryciem. Gdy karkówka zrobi się miękka, możesz ją zdjąć i wsypać do naczynia z boczkiem. Aby mięso lepiej zmiękło, podczas duszenia karkówki możesz dolewać do niej domowy bulion albo wodę – wówczas mięso zrobi się dodatkowo bardziej soczyste. Na osobnej patelni należy usmażyć cebulę pokrojoną w kostkę i czosnek przepuszczony przez praskę – dodaj je później do mięsa. Następnie dodaj też do niego warzywa i przepłukaną na sitku fasolę. Zalej całość wodą albo bulionem, żeby wszystko zakryć. Dodaj przyprawy i gotuj przez maksymalnie pół godziny. Na koniec dodaj jeszcze śmietankę zmieszaną z mąką i złącz ją z koncentratem pomidorowym. Danie serwuj ciepłe, najlepiej z pajdą domowego chleba.

Fasolka po bretońsku z puszki to niezwykle smaczne i pożywne danie. W Polsce cenione jest głównie za niesamowity smak i cenne właściwości odżywcze, ale też za treściwość. Potrawa wystarcza bowiem dla dużej rodziny, często nawet na dwa lub trzy dni. To przepis idealny zwłaszcza na jesienno-zimową porę, ponieważ wspaniale rozgrzewa. Po fasolce na długo jest się najedzonym, a potrawa zapewnia mnóstwo energii. Przepis nie jest niestety jednym z najszybszych, ponieważ samo przyrządzanie mięsa jest dość czasochłonne. Warto jednak poświęcić czas na zrobienie tej potrawy, gdyż jest naprawdę bardzo smaczna.

Przepis na klasyczną fasolkę po bretońsku – sprawdź, jak prawidłowo ją zrobić

Jaka jest najlepsza fasolka po bretońsku? Otóż ta, którą przyrządzały… nasze babcie! Aby zrobić właśnie takie danie, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy kulinarnej i prastarych receptur. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka składników i postępować zgodnie ze wskazówkami. Najpierw wybierz się zatem do sklepu po następujące produkty spożywcze: fasola jaś, cebula, pietruszka, marchewka, masło, mąka pszenna typ 500, koncentrat pomidorowy, kiełbasa podwawelska, olej rzepakowy i przyprawy do smaku – ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i sól.

Zanim zaczniesz gotować fasolę, koniecznie ją namocz. Zalej ją wodą i wymocz przez kilkanaście godzin w lodówce. Następnego dnia wyjmij fasolę i odlej wodę, po czym ugotuj ją w świeżej wodzie. Ugotuj z nią także pokrojoną w talarki marchewkę z zielem angielskim i liściem laurowym. Zarówno fasolka, jak i marchewka powinny zrobić się miękkie. Na patelni rozgrzej olej i usmaż na nim cebulę pokrojoną w kostkę, a także pokrojoną w talarki kiełbasę i posiekaną na drobno pietruszkę. Podsmaż wszystko, aż składniki się zarumienią i dodaj koncentrat pomidorowy. Dopraw całość, zmieszaj wszystkie składniki i zagotuj. Na patelni rozgrzej masło i usmaż na nim mąkę. Dodaj ją razem z koncentratem pomidorowym do fasolki po bretońsku, wymieszaj składniki i dopraw do smaku. Potrawę podawaj na gorąco z pajdą domowego chleba.

Powyższy przepis jest bardzo prosty do przygotowania – świetnie poradzi z nim sobie nawet największy laik w kuchni. Należy pamiętać jednak, że potrawa jest czasochłonna, zatem warto przyrządzać ją w wolne dni. Przepis na fasolkę po bretońsku podobny jest do tego, jakie zwykle przygotowywały na obiad nasze babcie i mamy. Pojawia się w nim zasmażka z masła i mąki, która podkreśla wyjątkowy smak jednogarnkowego dania. Potrawa jest wysokoenergetyczna, treściwa i przepełniona smakiem oraz aromatem. Warto dodać, że najlepsza jest zwykle na następny dzień, ponieważ przez dobę składniki się ze sobą połączą i przesiąkną wzajemnie zapachami i smakami. Pamiętaj jedynie o najważniejszej sprawie – zawsze dobrze namocz fasolę, zanim zaczniesz ją przygotowywać! To kluczowy krok w całej fasolce po bretońsku, którego nie można zepsuć.

Fasolka po bretońsku - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie fasolka po bretońsku

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto