Tarta wytrawna
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 niepełne szklanki (250 g)
- Masło - 0,5 opakowania (100 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Cukinia - 1 mała (200 g)
- Bakłażan - 1 mały (125 g)
- Pomidor - 2 sztuki (320 g)
- Ser Feta - 0,25 kostki (50 g)
- Oliwki czarne - 10 sztuk (30 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (12 ml)
Przepis na tartę wytrawną krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj zimne masło pokrojone w kostkę, szczyptę soli oraz żółtka. Połącz wszystko w kruszonkę za pomocą masła lub siekaczki. Kruszonkę połącz w całość, zawiń w folię i pozostaw w lodówce przez 30 minut.
Ciasto rozwałkuj, przełóż do formy, nakłuj spód za pomocą widelca i upiecz przez 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Cukinię i bakłażana pokrój w plasterki około 5 mm. Przełóż do miski i dodaj pół łyżeczki soli. Odstaw na 10 minut.
W czasie kiedy cukinia z bakłażanem zostały odstawione, pokrój pomidory w plastry.
Cukinię i bakłażana odsącz na ręczniku papierowym.
Układaj na tarcie naprzemiennie cukinię, bakłażana i pomidora. Posyp ziołami prowansalskimi.
Piecz 20-25 minut w temperaturze 180 stopni.
Po upieczeniu posyp pokruszoną fetą, polej oliwą z oliwek i połóż na wierzch oliwki.
-
Jajka faszerowane
-
Sałatka z burakiem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Sałatka z ananasem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Pieczone bataty
-
Sałatka z bobem
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Sałatka z brokułem i fetą
-
Sałatka z kuskusa
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Makaron ze szpinakiem i tuńczykiem
-
Sałatka z suszonymi pomidorami
-
Kurczak w cieście francuskim
-
Koreczki na sylwestra
-
Dania z serem feta
Więcej informacji na temat tarty wytrawnej
Tarta jest jedną z tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, której korzenie sięgają średniowiecza. Pierwszy przepis na słodką tarte został umieszczony w książce kucharskiej wydanej w XVII wieku. Danie to doczekało się wielu wariacji smakowych, które znacząco odbiegają od tych tradycyjnych. Tarta jest daniem, które jest podawane na zimno oraz może być wytrawne lub słodkie. Do przygotowania tarty używane jest ciasto kruche. We Francji popularnym daniem na bazie kruchego ciasta jest quiche. Danie to podawane jest na ciepło a jego nadzienie stanowi masa na bazie jajek i śmietany.
Tarta wytrawna z warzywami jest świetną propozycją zarówno na obiad jak i na kolację. Wersja obiadowa może być dodatkiem do różnego rodzaju mięs oraz podana ze świeżą sałatką. Jeśli chcesz podać ją na kolację możesz podać ją w takiej formie lub również dodać pyszną i świeżą sałatkę. Tarta jest prosta i szybka w przygotowaniu, mimo iż spód do tarty wytrawnej to kruche ciasto. Kruche ciasto wbrew pozorom nie wymaga dużego zaangażowania w jego przygotowanie ale potrzebuje czasu aby odpowiednio się schłodzić. Dzięki temu ciasto jest delikatne i kruche a nie gumowe. Tarty możesz podawać również na święta, szczególnie sprawdzą się na święta Bożego Narodzenia. Na wigilijny stół możesz podać tarte wytrawną z kapustą kiszoną, ta świąteczna wersja będzie urozmaiceniem tradycyjnych dań. Tarta wytrawna pozostawia wiele różnych możliwości do przygotowania nadzienia. Przedstawiona w tym przepisie wersja, jest śródziemnomorską wariacją francuskiego dania. Tarta podawana jest ze świeżym serem feta, dzięki czemu sprawdzi się dla osób będących na diecie wegetariańskiej ponieważ ser feta jest doskonałym źródłem białka ale również wapnia w diecie. Wpływa on tym samym na poprawne procesy budulcowe w organizmie, wzmacnia kości i zapobiega powstawaniu osteoporozy. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę A, witaminę K i witaminę D. Spożywając ser fetę dostarczymy także wiele składników mineralnych, takich jak fosfor, potas, magnez, cynk czy selen. Ponieważ feta jest bogata w sód jej spożycie powinny ograniczyć osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz chorobami nerek.
Przepis na tartę wytrawną jest łatwy i szybki a najlepsza w smaku tarta zachwyci wszystkich, dla których ją przygotujesz.
Alergeny w tarcie wytrawnej
Lista alergenów dla tarty wytrawnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser Feta
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze tarty wytrawnej
Tarta wytrawna z warzywami jest pyszną propozycją na przekąskę, kolację lub nawet obiad. Ze względu na wykorzystanie kruchego ciasta jest dość kaloryczne, jednak spożywane z umiarem nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.
Energia i białka
(102g)
Węglowodany
(102g)
Tłuszcze
(102g)
Witaminy
(102g)
Składniki mineralne
(102g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.