Sfenj
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (300 g)
- Drożdże suche - 2 płaskie łyżeczki (10 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (2000 ml)
Przepis na sfenj krok po kroku
Do miski przesiej mąkę, dodaj pół łyżeczki soli, pół łyżeczki cukru oraz drożdże.
Następnie do miski wlej szklankę letniej wody i ze składników wyrób dość rzadkie ciasto.
Z ciasta uformuj kulę, posmaruj ją delikatnie olejem, przykryj ściereczką kuchenną i odstaw na 40 minut do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto podziel na 6 części i z każdej z nich uformuj kulę.
Ciasto ułóż na natłuszczonej tacy lub blaszce, przykryj ściereczką i odstaw na chwilę.
Do garnuszka wlej olej i rozgrzej go do temperatury maksymalnie 175 st. C.
Gdy olej się rozgrzeje, w każdej kuli zrób dziurkę w środku i lekko rozciągaj ją na boki.
Pączki wrzuć na rozgrzany tłuszcz i smaż z obu stron do zarumienienia.
Usmażone Sfenj odsącz na ręczniku papierowym.
Gotowe Sfenj możesz podawaj posypane cukrem pudrem.
-
Oponki drożdżowe
-
Oponki z twarogiem
-
Oponki serowe z piekarnika
-
Oponki z serka homogenizowanego
-
Oponki z piekarnika
-
Oponki Thermomix
-
Oponki drożdżowe z serem
-
Oponki twarogowe
-
Oponki z sera z wiaderka
-
Oponki bez sera
-
Oponki z sera białego
-
Oponki z serem mascarpone
-
Oponki z serem thermomix
-
Oponki z serem z piekarnika
-
Drożdżowe oponki z serem
-
Oponki
Więcej informacji na temat sfenj
Sfenj to lekki i gąbczasty krążek ciasta smażony na oleju. Smaczne sfenj podaje się posypane cukrem pudrem lub macza się je w miodzie. Pączki spożywane są na śniadanie lub podawane po południu jako dodatek do kawy, lub herbaty. Sfenj to doskonały pomysł na deser dla dzieci i dorosłych. Sprawdzony przepis na Sfenj jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty: mąka pszenna, drożdże suche, olej rzepakowy, sól oraz cukier. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
A jak zrobić Sfenj? Do miski przesiej mąkę, dodaj pół łyżeczki soli, pół łyżeczki cukru oraz drożdże. Następnie do miski wlej szklankę letniej wody i składniki wymieszaj na dość rzadkie ciasto. Z ciasta uformuj kulę, posmaruj ją delikatnie olejem, przykryj ściereczką kuchenną i odstaw na 40 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto podziel na 6 części i z każdej z nich uformuj kulę. Ciasto ułóż na natłuszczonej tacy lub blaszce, przykryj ściereczką i odstaw na chwilę. Do garnuszka wlej olej i rozgrzej go do temperatury maksymalnie 175°C. Gdy olej się rozgrzeje, w każdej kuli zrób dziurkę w środku i lekko rozciągaj ją na boki. Pączki wrzuć na rozgrzany tłuszcz i smaż z obu stron do zarumienienia. Usmażone Sfenj odsącz na ręczniku papierowym.
Drożdże stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do witamin obecnych w drożdżach zaliczyć możemy większość witamin z grupy B, natomiast do składników mineralnych fosfor, żelazo, selen, potas, wapń, magnez oraz cynk. Drożdże bogate są w biotynę, która spożywana w odpowiednio ilości sprawia, że włosy stają się sprężyste i mniej wypadają.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować pyszne pączki smażone na głębokim tłuszczu. Najlepsze Sfenj są dobre do spożycia na ciepło oraz na zimno. Pączki warto podać na deser lub jako słodki dodatek do kawy, lub herbaty.
Alergeny w sfenj
Lista alergenów dla Sfenj przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
Wartości odżywcze sfenj
Sfenj to doskonała propozycja na smaczny, marokański deser. Potrawa smażona jest na głębokim tłuszczu, dlatego warto ograniczyć ją w diecie.
Energia i białka
(60g)
Węglowodany
(60g)
Tłuszcze
(60g)
Witaminy
(60g)
Składniki mineralne
(60g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.