Placki z kalafiora

Opublikowano: 22.10.2021 r., 9:40 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Złociste placki z kalafiora
Placki z kalafiora
Placki z kalafiora to świetna propozycja na dietetyczne placki na bazie kalafiora. Kalafior świetnie sprawdzi się jako zastępstwo mięsa i mąki w diecie.
Przygotowanie 15 min
Gotowanie i Smażenie 15 min
424 kcal
Kcal w porcji
300 g
Wielkość porcji
47
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 4 porcji
  • Kalafior - 1 mała sztuka (500 g)
  • Fasola konserwowa (200 g)
  • Masło klarowane (100 g)
  • Jajko (3 szt.)
  • Mąka orkiszowa (50 g)
  • Jogurt grecki 0% tłuszczu (200 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, czosnek, pieprz ziołowy, suszone pomidory z chilli
Sprzęt kuchenny
patelnia duża, kuchenka, garnek, malakser

Przepis na placki z kalafiora krok po kroku

Na początek ugotuj kalafior w osolonej wodzie.

Kalafior wystudź i umieść w malakserze.

Do kalafiora dodaj fasolę z puszki, jajka, mąkę orkiszową, suszone pomidory, koper, dopraw solą i pieprzem ziołowym i rozdrobnij, aż uzyskasz gładka masę.

Na patelni rozgrzej masło klarowane.

Na rozgrzane masło wykładaj porcje ciasta na placki i smaż, aż będą złote w obu stron.

Placki podawaj w towarzystwie sosu jogurtowego z czosnkiem.

Jak oceniasz przepis na placki z kalafiora
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 84,8% osób

Więcej informacji na temat placków z kalafiora

Placki z kalafiora to świetny pomysł na obiad jarski lub szybką przekąskę. Przepis na placki z kalafiora jest łatwy, więc nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby je zrobić. Do zrobienia placków potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kalafior, koper, jajka, mąka orkiszowa, pomidory suszone z chili, fasola biała, sól, pieprz ziołowy, masło klarowane, jogurt grecki, czosnek.

Jak zrobić placki z kalafiora? Na początek ugotuj kalafior w osolonej wodzie. Wystudź i umieść w malakserze, dodaj fasolę z puszki, jajka, mąkę orkiszową, suszone pomidory, koper, dopraw solą i pieprzem ziołowym i rozdrobnij aż uzyskasz gładka masę. Masa powinna być dość zwarta, aby nie rozpadała się na patelni. Jeśli jest zbyt płynna, dodaj mąki orkiszowej. Na patelni rozgrzej masło klarowane i wykładaj porcje ciasta na placki, smaż aż będą złote w obu stron. Podawaj je w towarzystwie sosu jogurtowego z czosnkiem.

Kalafior jest warzywem z rodziny kapustnych. Jest bardzo powszechnie dostępny, można go kupić w każdym sklepie. Kalafior od lat ceni się za działanie przeciwnowotworowe jest źródłem wapnia, potasu, magnezu oraz witaminy K, która bierze udział w krzepnięciu krwi oraz prawidłowym przyswajaniu wapnia. Swój specyficzny zapach kalafior zawdzięcza związkowi zwanemu glukorafanina, jest ona silnym przeciwutleniaczem, to właśnie ona ma działanie antynowotworowe.

Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają składniki mineralne takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu.

Podsumowując prosty przepis na dobre placki świetnie sprawdzi się jako samodzielne danie lub dodatek do obiadu. Pyszne i szybkie placki możesz także przygotować z mrożonego kalafiora. Fit placki możesz upiec w piekarniku zamiast smażyć je na patelni. Będą wtedy mniej kaloryczne. Łatwe danie przygotujesz w niespełna 30 minut.

Alergeny w plackach z kalafiora

Lista alergenów dla placków z kalafiora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło klarowane
    • Jogurt grecki 0% tłuszczu
  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • mąka orkiszowa
  • Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • pieprz ziołowy

Wartości odżywcze placków z kalafiora

na 100g gotowej potrawy

Placki z kalafiora to danie zawierające dużo błonnika pokarmowego, wspiera on pracę naszych jelit. Danie jest także dobrym pomysłem na zastąpienie mięsa w naszej diecie. Powinniśmy starać się zamieniać chociaż 3-4 posiłki w tygodniu na warzywne dania.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(300g)
Energia (kcal)
141.44
424.31
Białko (g)
5.62
16.86

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(300g)
Węglowodany (g)
7.95
23.84
Węglowodany przyswajalne (g)
5.77
17.31
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
2.18
6.53

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(300g)
Tłuszcz (g)
9.89
29.67
Tłuszcze nasycone (g)
6.27
18.81
Tłuszcze nienasycone (g)
3.62
10.85
Brak danych dla: mąka orkiszowa.
czytaj dalej
Tłuszcze jednonasycone (g)
2.94
8.82
Brak danych dla: mąka orkiszowa.
czytaj dalej
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.68
2.03
Brak danych dla: mąka orkiszowa.
czytaj dalej
Cholesterol (mg)
76.20
228.59

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(300g)
Sód (mg)
108.67
326.00
Wapń (mg)
42.54
127.63
Żelazo (mg)
0.83
2.50
Szacunkowy indeks glikemiczny placków z kalafiora 47
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania placków z kalafiora

Koszt składników
39.90
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Kalafior
500 g
1 mała sztuka
6.00
Za 800,0 g
Liczba opakowań 1
3.75
Za 500 g
Fasola konserwowa
200 g
4.50
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
2.25
Za 200 g
Masło klarowane
100 g
11.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
4.40
Za 100 g
Jajko
3 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
3.00
Za 3 szt.
Mąka orkiszowa
50 g
8.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.40
Za 50 g
Jogurt grecki 0% tłuszczu
200 ml
2.20
Za 180,0 ml
Liczba opakowań 2
2.44
Za 200 ml
Koszt składników
39.90