Placek z kajmakiem
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Jogurt naturalny 2% - 1 małe opakowanie (180 g)
- Proszek do pieczenia (30 g)
- Masa krówkowa (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (400 g)
- Orzechy arachidowe (ziemne) (200 g)
- Bułka tarta (40 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
Przepis na placek z kajmakiem krok po kroku
W misce ubij ciepłe masło, dodaj do niego cukier, jajka i ubij.
Dodaj jogurt naturalny, wymieszaj.
Dodaj jogurt naturalny, wymieszaj.
Przesiej mąkę i proszek do pieczenia i wymieszaj.
Blaszkę do pieczenia posmaruj masłem i wysyp bułką tartą, wlej ciasto.
Piecz w nagrzanym do 190 stopni C piekarniku przez 40 minut.
Wystudź ciasto i przekrój je na dwie części.
W misce umieść śmietanę i masę kajmakową, ubij do uzyskania sztywnej masy.
Blaty ciasta przełóż połową masy, drugą połowę wyłóż na wierzch i posyp posiekanymi orzechami ziemnymi.
Schłodź ciasto w lodówce przez 6 godzin.
-
Rzeszowiak
-
Biszkopt
-
Biszkopty
-
Biszkopty na tort
-
Placek z truskawkami
-
Biszkopt na tort
-
Biszkopt z 4 jajek
-
Biszkopt czekoladowy
-
Ciasto biszkoptowe
-
Biszkopt z jabłkami
-
Ciasto biskup
-
Biszkopt z truskawkami
-
Biszkopt rzucany
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Biszkopt kakaowy
-
Ciasto biszkoptowe
Więcej informacji na temat placka z kajmakiem
Placek z kajmakiem to dobry pomysł na pyszny deser z kajmakiem z puszki. Domowa masa kajmakowa jest pracochłonna, dlatego, jeśli nie masz czasu lub zwyczajnie nie lubisz spędzać dużo czasu w kuchni, użyj gotowej masy dostępnej w prawie każdym sklepie. Przepis na placek z kajmakiem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby go upiec. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, jajka, proszek do pieczenia, masło, jogurt naturalny, masa kajmakowa, orzeszki ziemne niesolone, śmietana kremówka, bułka tarta.
Jak zrobić placek z kajmakiem? W misce ubij ciepłe masło, dodaj do niego cukier, jajka i ubij. Dodaj jogurt naturalny, wymieszaj. Przesiej mąkę i proszek do pieczenia i wymieszaj. Blaszkę do pieczenia posmaruj masłem i wysyp bułką tartą, wlej ciasto. Piecz w nagrzanym do 190 stopni piekarniku przez 40 minut. Wystudź ciasto i przekrój je na dwie części. W misce umieść śmietanę i masę kajmakową, ubij do uzyskania sztywnej masy. Blaty ciasta przełóż połową masy, drugą połowę wyłóż na wierzch i posyp posiekanymi orzechami ziemnymi. Schłodź ciasto w lodówce przez 6 godzin.
Jajka są bardzo dobrym źródłem białka zwierzęcego, jest to białko pełnowartościowe. Jajka zwierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witamina A, D czy K. Są także źródłem składników mineralnych takich jak żelazo, wapń czy potas. Żółtko jaja swą barwę zawdzięcza obecności beta-karotenu, który jest naturalnym barwnikiem występującym w przyrodzie w owocach i warzywach. Masa kajmakowa jest słodki wyrobem powstającym poprzez długie gotowanie mleka skondensowanego. Zawiera bardzo dużo cukru, który szybko podnosi poziom cukru we krwi. Gotowa masa kajmakowa dostępna jest w kilku wariantach smakowych. Domową masę możesz wzbogacić aromatem wanilii lub migdałów.
Podsumowując ciasto jest dobre do spożycia po kilkugodzinnym schłodzeniu go w lodówce. Masa kajmakowa jest słodka i dobrze komponuje się z orzechami ziemnymi, możesz pomieszać orzechy niesolone z solonymi. Dzięki temu ciasto nie będzie tak mocno słodkie. Koniecznie wypróbuj prosty przepis na pyszne ciasto.
Alergeny w placku z kajmakiem
Lista alergenów dla placka z kajmakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
- masa krówkowa
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy arachidowe (ziemne)
Wartości odżywcze placka z kajmakiem
Placek z kajmakiem to słodki wypiek zawierający bardzo dużą ilość cukru i tłuszczu. Ciasto jest kaloryczne i nie powinno się go spożywać częściej niż raz w tygodniu. Domowe wypieki zawierają mniej konserwantów niż gotowe ciasta ze sklepu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.