Piernik przekładany powidłami
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Mleko 3,2% - 1 szklanka (250 ml)
- Cukier (250 g)
- Miód (100 g)
- Kakao 16% (proszek) - 4 płaskie łyżki stołowe (40 g)
- Masło (120 g)
- Proszek do pieczenia - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Powidła śliwkowe (300 g)
- Czekolada gorzka (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Migdały - płatki (100 g)
Przepis na piernik przekładany powidłami krok po kroku
W rondlu umieść masło.
Dodaj miód, wsyp cukier i przyprawę do piernika.
Podgrzej do rozpuszczenia składników.
Wystudź masę.
Do miski wbij jajka.
Ubij do powstania białej puszystej masy.
Do jajek dodaj masę z miodem, mleko i wymieszaj.
Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia oraz kakao.
Zmiksuj do uzyskania gładkiego ciasta.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 50 minut.
Wystudź ciasto i przekrój w połowie.
Posmaruj ciasto konfiturą.
Złóż ciasto.
W rondlu umieść czekoladę, wlej śmietanę i podgrzej do rozpuszczenia składników.
Wystudź masę i polej wierzch ciasta.
Udekoruj płatkami migdałów.
Odstaw ciasto na kilka godzin.
Podawaj na talerzyku deserowym.
-
Domek z piernika
-
Piernik staropolski
-
Piernik dojrzewający
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto piernikowe
-
Piernik Thermomix
-
Piernik pomidorowy
-
Tort piernikowy
-
Piernik przekładany
-
Chatka z piernika
-
Piernik z pomidorów
-
Piernik z jabłkami
-
Piernik z herbatą
-
Piernik alpejski
-
Piernik z dżemem
-
Szybki piernik na oleju
-
Piernik z powidłami śliwkowymi
-
Piernik długo dojrzewający
-
Piernik świąteczny
Więcej informacji na temat piernika przekładanego powidłami
Piernik przekładany powidłami to bardzo dobry pomysł na pyszny deser dla całej rodziny. Sprawdzony przepis gwarantuje wykonanie najlepszego ciasta. Bożonarodzeniowy piernik przygotować można z ciasta dojrzewającego lub gotowej mieszanki na miękki piernik. Przepis na piernik przekładany jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, mleko, cukier, miód, przyprawa do piernika, kakao, masło, proszek do pieczenia, powidła śliwkowe, czekolada gorzka, śmietana kremówka, płatki migdałów.
Jak zrobić piernik przekładany powidłami? W rondlu umieść masło. Dodaj miód, wsyp cukier i przyprawę do piernika. Podgrzej do rozpuszczenia składników. Wystudź masę. Do miski wbij jajka. Ubij do powstania białej puszystej masy. Do jajek dodaj masę z miodem, mleko i wymieszaj. Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia oraz kakao. Zmiksuj do uzyskania gładkiego ciasta. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50 minut. Wystudź ciasto i przekrój w połowie. Posmaruj ciasto konfiturą. Złóż ciasto. W rondlu umieść czekoladę, wlej śmietanę i podgrzej do rozpuszczenia składników. Wystudź masę i polej wierzch ciasta. Udekoruj płatkami migdałów. Odstaw ciasto na kilka godzin. Podawaj na talerzyku deserowym.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy kości i zębów. Śliwki mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Sprawdzają się więc w dietach osób chorych na cukrzycę oraz w żywieniu osób odchudzających się.
Podsumowując: smaczny piernik przekładany powidłami sprawdzi się idealnie na święta oraz w dni powszednie. Pyszny piernik sprawdzi się idealnie jako dodatek do kawy lub herbaty. Piernik jest dobry do spożycia po kilku godzinach po przygotowania. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej przez kilka dni. Piernik można przełożyć także kremem na bazie masła i olejku rumowego.
Alergeny w pierniku przekładanym powidłami
Lista alergenów dla piernika przekładanego powidłami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały - płatki
Wartości odżywcze piernika przekładanego powidłami
Piernik przekładany powidłami to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość cukru oraz węglowodanów prostych. Podnoszą one gwałtownie poziom cukru we krwi, dlatego nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.