Oczy carycy
- Jajko (8 szt.)
- Cukier (325 g)
- Olej rzepakowy (200 ml)
- Mąka ziemniaczana (150 g)
- Kakao 16% (proszek) (25 g)
- Cukier puder (25 g)
- Mleko 2% (500 ml)
- Budyń (proszek) (20 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (110 g)
- Masło (200 g)
- Galaretka (150 g)
- Delicje wedlowskie (200 g)
- Orzechy włoskie - posiekane (100 g)
- Czekolada gorzka (150 g)
- Czekolada mleczna (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
Przepis na oczy carycy krok po kroku
Przygotuj jasne ciasto: do miski wybij 6 białek. Następnie ubij je na puszystą masę. Do masy dodaj 200 gram cukru (partiami) i ubij masę. Do białek dodaj 100 ml oleju i składniki wymieszaj szpatułką do całkowitego połączenia. Następnie dodaj łyżkę stołową octu i składniki wymieszaj. Na koniec dodaj przesianą mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszaj składniki szpatułką.
Przygotuj ciemne ciasto: Do miski włóż żółtka oraz wbij dwa jajka, dodaj do nich 100 gram cukru i składniki dokładnie zmiksuj do momentu uzyskania kremowej masy. Następnie dodaj 100 ml oleju i wymieszaj masę szpatułką. W osobnej misce wymieszaj 100 gram mąki pszennej, kakao oraz łyżeczkę proszku do pieczenia. Następnie suche składniki przesiej do masy jajecznej i dokładnie wymieszaj je przy pomocy szpatułki.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C a blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Do blaszki wlewaj łyżką naprzemiennie ciasto jasne i ciemne, następnie przetnij je nożem, aby ciasta dobrze połączyły się. Masę wyrównaj i blaszkę wstaw do piekarnika. Ciasto piecz około 40 minut. Po tym czasie ciasto wyciągnij i pozostaw do ostygnięcia.
Galaretki przesyp do miski, zalej je 3 szklankami wrzątku i dokładnie wymieszaj, aby nie pozostały grudki. Następnie galaretki pozostaw do ostygnięcia.
Przygotuj krem: do rondelka wlej szklankę mleka, dodaj pozostały cukier, jedno opakowanie cukru wanilinowego i całość zagotuj. W pozostałym mleku wymieszaj budyń i 10 gram mąki pszennej. Zimne mleko z budyniem wlej do rondelka i ugotuj gęsty budyń.
Gdy budyń ugotuje się zdejmij go z ognia, rondelek nakryj folią spożywcza i odstaw go do całkowitego ostygnięcia.
Do miski włóż ogrzane masło i utrzyj je mikserem przez około 3 minuty, następnie dodawaj do niego w 3 partiach ostudzony budyń ciągle miksując masę.
W szklance wymieszaj 200 ml wody, 2 łyżki soku z cytryny oraz cukier puder. Otrzymasz w ten sposób płyn do nasączenia ciasta.
Przestudzone ciasto wyciągnij z blaszki (papier do pieczenia pozostaw w blaszce) i przetnij je na dwa blaty. Jeden z nich włóż powrotem do blaszki.
Biszkopt w blaszce nasącz połową wody z cytryną. Następnie wyłóż masę budyniową, którą wyrównaj.
Na wierzchu kremu ułóż delicje. Następnie biszkopty polej lekko tężejącą galaretką i wstaw ciasto do lodówki na około 20 minut.
Po tym czasie ciasto wyciągnij z lodówki, ułóż na nim drugi blat biszkoptu i nasącz go pozostałą wodą z cytryną.
Przygotuj polewę czekoladową: do garnka wlej śmietankę, którą zagotuj. Następnie zdejmij ją z ognia i dodaj do garnka połamaną w kostkę czekoladę gorzką i mleczną. Składniki dokładnie wymieszaj, aby czekolady rozpuściły się w całości.
Polewę wylej na ciasto i wyrównaj. Następnie wierzch posyp posiekanymi orzechami.
Gotowe ciasto wstaw na kilka godzin do lodówki, aby stężało (najlepiej na całą noc).
-
Chlebek bananowy
-
Blok czekoladowy
-
Szarlotka
-
Milky way
-
Placek bananowiec
-
Biszkopt
-
Ciasto czekoladowe
-
Babka piaskowa
-
Ciasto z truskawkami
-
Baklawa
-
Ciasto z jabłkami
-
Makowiec
-
Ciasto dyniowe
-
Sernik wiedeński
-
Szarlotka z kruszonką
-
Babka wielkanocna
-
Ciasto z bananami
-
Ciasto z malinami
-
Proste ciasta dla początkujących
Więcej informacji na temat oczów carycy
Oczy carycy jest to ciasto przekładane z kremem, które robi wrażenie swoim wyglądem. Przepis na ciasto oczy carycy wymaga więcej czasu na przygotowanie od klasycznych szybkich przekładanych ciast. Ciasto zachwyca nie tylko swoim wyglądem ale również smakiem. Składniki potrzebne do przygotowania ciasto to jajka, cukier, olej, mąka, kakao w proszku, mleko, budyń, masło, galaretka, delicje, orzechy włoskie, czekolada gorzka i mleczna, śmietanka 30%, sok z cytryny, cukier waniliowy, ocet balsamiczny i proszek do pieczenia.
Jak zrobić ciasto oczy carycy z delicjami? Na początek jasne ciasto. Do miski wbij białka i ubij na puszystą masę. Do masy dodaj olej i ocet i wymieszaj. Na koniec dodaj mąkę ziemniaczaną i wymieszaj. Ciemne ciasto przygotuj w oddzielnej misce. Do miski włóż żółtka i dwa całe jajka dodaj cukier i zmiksuj. Do zmiksowanej masy dodaj olej i wymieszaj. Dodaj suche składniki mąkę, kakao i proszek do pieczenia i wymieszaj. Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni C. Do blaszki wlewaj łyżką na przemian ciasto jasne i ciemne, następnie przetnij je nożem żeby się połączyły. Piecz 40 minut i ostudź. Galaretki przesyp do miski zalej wodą wymieszaj i zostaw do ostygnięcia. Czas na krem: do garnka wlej część mleka, dodaj cukier i zagotuj. W pozostałym mleku wymieszaj budyń i mąkę. Mleko z mąką wlej do garnka i zagotuj budyń, który następnie ostudź. W misce utrzyj mikserem masło z budyniem. W szklance wymieszaj sok z cytryny z cukrem. Kolorowe ciasto przetnij na dwa blaty. Jeden z nich włóż z powrotem do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Biszkopt w blaszce nasącz wodą z cytryną a następnie wyłóż masę budyniową. Na wierzch kremu ułóż delicje i polej je tężejącą galaretką. Wstaw do lodówki na 20 minut. Po tym czasie włóż kolejny placek i ponownie nasącz. Przygotuj polewę. Śmietankę zagotuj i dodaj połamaną czekoladę. Składniki wymieszaj i wlej na blat ciasta. Wierzch ciasta posyp orzechami. Ciasto wstaw do lodówki.
Podsumowując ciasto cesarzowej, czyli tak zwane oczy carycy, jest to przepyszne ciasto z kremem, które zrobi wrażenie na znajomych lub rodzinie. Podawać możemy je jako deser lub jak najdzie nas ochota na coś słodkiego. Jest to idealne ciasto na święta i imprezy okolicznościowe.
Alergeny w oczach carycy
Lista alergenów dla oczów carycy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Czekolada mleczna
- Śmietanka kremowa 30%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Delicje wedlowskie
- proszek do pieczenia
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Delicje wedlowskie
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Delicje wedlowskie
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze oczów carycy
Ciasto cesarzowej jest to doskonała propozycja na smaczną przekąskę. Pamiętaj jednak, że jest to wypiek wysokokaloryczny.
Energia i białka
(355g)
Węglowodany
(355g)
Tłuszcze
(355g)
Witaminy
(355g)
Składniki mineralne
(355g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.