Przepisy w kąpieli wodnej

Pozostałe przepisy w kąpieli wodnej

Przepisy w kąpieli wodnej - co to jest?

Kąpiel wodna – jakie potrawy można przygotować w kąpieli wodnej?

Kąpiel wodna to mniej popularny sposób obróbki termicznej potraw. Z pewnością częściej w kuchni goszczą metody gotowania czy smażenia. Warto jednak spróbować kąpieli wodnej, ponieważ można dzięki niej uzyskać niepowtarzalny smak wielu deserów i dań. Kąpiel wodna ma swoje zalety, którymi może zyskać szerokie grono swoich zwolenników. Desery, które uzyskuje się podczas tej metody przyrządzania posiłków, będą aksamitne i aromatyczne. Przekonaj się sam!

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Kąpiel wodna – jakie potrawy można przygotować w kąpieli wodnej?

Jak przygotować posiłek smacznie i prosto? Jednym z rozwiązań będzie kąpiel wodna, która jako metoda obróbki potraw jest niezwykle łatwa. Jakie przepisy można wykorzystać w kąpieli wodnej? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Kąpiel wodna – krótka charakterystyka

Każdy zapewne zna kilka metod obróbki termicznej potraw. Najczęściej spotykane i wykorzystywane to pieczenie, smażenie czy gotowanie. Do takich metod zaliczyć można także kąpiel wodną. Choć wygląda ona dość ciekawie, to z pewnością znajdzie nie jednego zwolennika. Zwłaszcza, ze desery czy potrawy z niej wychodzą przepyszne. Kąpiel wodna nie jest zbyt skomplikowana. Warto poznać jej najważniejsze zasady.

Aby móc z łatwością wykonać kąpiel wodną, trzeba mieć jeden dodatkowy garnek. Cała procedura polega na tym, aby potrawę dać do pierwszego garnka, który to następnie zostanie włożony do drugiego większego naczynia. Garnek umieszczony poniżej powinien być wypełniony wodą od ½ do ¾ objętości. Najlepiej jeśli będzie to wrząca woda, choć zimną wodę można też na spokojnie najpierw podgotować. Wykonując pierwszy raz kąpiel wodną można skorzystać z tego, co ma się w kuchni. Z pewnością każdy ma mniejszy i większy garnek czy jakieś szklane naczynie. Jeśli kąpiel wodna będzie częściej gościła w domu, można zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane naczynia.

Kąpiel wodna ma swoje niewątpliwe zalety. Jest to metoda pośredniego podgrzewania potrawy, dlatego nie ma ryzyka przypalenia jej i rozgotowania. To ważna informacja szczególnie dla amatorów gotowania i poczatkujących w kuchni. Niestety jednak nie każdy przepis można przygotować w kąpieli wodnej. Choć z drugiej strony chyba nie ma potrawy, która by mogła być przygotowywana zarówno na patelni, jak i w garnku czy w piekarniku. Niemniej jednak przepisy na kąpiel wodną są w mniejszości w porównaniu z przepisami na smażone potrawy.

Kąpiel wodna – proste przepisy na słodko

Co można przygotować w trakcie kąpieli wodnej? Na myśl najczęściej przychodzi czekolada, która to idealnie roztapia się pod wpływem ciepła. Przygotowywana bezpośrednio w garnku na ogniu może się łatwo przypalić i stracić swój smak oraz aromat. Natomiast jeśli będzie umieszczona w garnku w kąpieli wodnej, może się rozpuścić bez problemów. Takie przygotowanie czekolady to często wykorzystywany sposób do tworzenia smacznych polew cukierniczych.

Kąpiel wodna to także sposób na zrobienie różnych innych deserów. Przykładem może być tradycyjny sernik. Wystarczy go przygotować jak zawsze, a brytfankę umieścić w większym naczyniu z gorącą wodą. Całość należy wsadzić standardowo do piekarnika. Kąpiel wodna spowoduje, że sernik urośnie bardzo puszysty, a co ważne – nie opadnie!

Inną propozycją na stworzenie czegoś smacznego w kąpieli wodnej są różnego rodzaju krem do deserów. Można połączyć składniki w naczyniu bez ryzyka przypalenia oraz wymieszać. Jak widać, kąpiel wodna to idealne rozwiązanie na przygotowywanie słodkich deserów czy ciast. Wystarczy tylko spróbować i poeksperymentować.

Potrawy do przygotowania w kąpieli wodnej

Czy można w takim razie przygotować jakieś dania na słono w kąpieli wodnej? Otóż, tak! Pierwszym przykładem może być pieczony pasztet czy pieczeń. Całość przygotować należy w piekarniku, a efekt będzie podobny jak w przypadku sernika. Mięso będzie aksamitne i miękkie.

Innym rozwiązaniem będzie przykładowo jajecznica z kąpieli wodnej. Jest to zdrowa alternatywa, ponieważ z uwagi na pośrednie jedynie działanie ciepła, nie będzie potrzeby dodawania jakiegokolwiek tłuszczu. Przepisów na kąpiel wodną można szukać w książkach kucharskich, na forach internetowych czy portalach o gotowaniu.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto