Makowiec wegański
- Mąka owsiana pełnoziarnista (250 g)
- Napój sojowy (mleko sojowe) - pół szklanki (125 ml)
- Olej kokosowy - 6 łyżek (150 ml)
- Syrop klonowy - 2 łyżki (50 g)
- Masa makowa - połowa puszki (wegańska masa) (420 g)
- Cukier puder (100 g)
- Sok z cytryny - 4 łyżki (60 ml)
- Proszek do pieczenia (5 g)
Przepis na makowiec wegański krok po kroku
Olej kokosowy rozpuść w kąpieli wodnej.
Do miski przesiej mąkę, dodaj proszek do pieczenia. Wlej rozpuszczony olej, syrop klonowy i napój sojowy. Całość wymieszaj dokładnie łyżką i wyrób rękami. Ciasto zwiń w kulkę i włóż do lodówki na 1 godzinę.
Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem i rozłóż na niej ciasto. Podpiecz je w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10 minut.
Po tym czasie na ciasto wyłóż masę makową i piecz ciasto przez 30 minut.
W rondelku podgrzej sok z cytryny z 1 łyżką wody. Dodaj do soku cukier puder i dokładnie wymieszaj.
Gdy masa zgęstnieje wyłóż ją na ciepłe ciasto.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca wegańskiego
Makowiec wegański jest świetną alternatywą dla tradycyjnego wypieku z użyciem jajek i mleka. W tej wersji nie ma żadnych odzwierzęcych produktów, z czego na pewno ucieszą się wszyscy fani domowych wypieków na diecie roślinnej. To przepis na klasyczny makowiec w nowoczesnej wersji, jednak wciąż zaskakujący fantastycznym smakiem. Idealnie sprawdzi się na święta ale i na co dzień.
Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić makowiec wegański, który będzie smakował fantastycznie, a jego przygotowanie nie będzie zbyt skomplikowane, to ta receptura na pewno przypadnie ci do gustu. Wychodzi z niej ciasto o idealnej strukturze. Kruchy spód fantastycznie kontrastuje z miękką i wilgotną masą makową. Całość smakuje po prostu idealnie.
Przepis na makowiec wegański to opcja idealna na wypiek bardzo łatwy, ale przy tym niezwykle smaczny. Nie ma w nim jajek i mleka, wiec sprawdzi się również świetnie w diecie osób z alergiami. Choć w przepisie pojawia się mąka owsiana, można ją zastąpić wersją bezglutenową, dzięki czemu będzie mógł pojawiać się także w diecie osób z celiakią. Przy wyborze gotowej masy należy jednak bardzo uważać, duża część produktów zawiera w składzie również miód, dlatego warto czytać etykiety w sklepie. Jednak w pełni wegańskie są również dostępne, są one słodzone tylko cukrem. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się masa, która została wzbogacona w suszone owoce. Należy szukać takiej z rodzynkami czy kandyzowaną skórką pomarańczy. Wybór takiej masy sprawi, że całe ciasto będzie smakować znacznie lepiej.
Choć to bardzo prosty makowiec, to całość nie jest nudna czy banalna. To dzięki zupełnie innej wersji ciasta bez dodatku śmietany czy jajek. W tym wypieku za to znalazł się syrop klonowy, który można zastąpić melasą karobową, czy syropem z agawy. To dzięki temu dodatkowi ciasto jest klejące i ma odpowiednią strukturę po upieczeniu.
To naprawdę szybki przepis na bardzo pyszny makowiec wegański. Jest tak dobry, że znika z talerzy w mgnieniu oka z blachy. Warto wybierać składniki najwyższej jakości, by efekt końcowy był naprawdę smaczny. To idealna opcja dla wszystkich, którzy nie używają produktów odzwierzęcych, ale wciąż chcę cieszyć się makowcem na kruchym cieście.
Alergeny w makowcu wegańskim
Lista alergenów dla makowca wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Napój sojowy (mleko sojowe)
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- masa makowa
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze makowca wegańskiego
To ciasto zdrowe, jednak nie powinno gościć w meny zbyt często ze względu na dużą zawartość cukru.
Energia i białka
(116g)
Węglowodany
(116g)
Tłuszcze
(116g)
Składniki mineralne
(116g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.