Makowiec drożdżowy
- Mąka pszenna typ 750 (250 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Cukier (25 g)
- Mleko 3,2% (100 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Masło (25 g)
- Masa makowa (400 g)
- Orzechy włoskie - garść (25 g)
- Suszona żurawina - garść (25 g)
Przepis na makowiec drożdżowy krok po kroku
Mleko delikatnie podgrzej, a Masło roztop w garnku.
To miski wsyp mąkę, zrób z niej dołek i wsyp do niego drożdże oraz cukier. Do dołka wlej ciepłe mleko i delikatnie zagarnij do środka kilka łyżek mąki. Całość przykryj ściereczką i odstaw na 10 minut.
Po tym czasie do mąki dodaj żółtka jaj i delikatnie zagnieść wszystkie składniki przy pomocy łyżki. Następnie do masy dodaj ciepłe masło i wyrabiaj ciasto przez około 15 minut (do momentu aż będzie gładkie i elastyczne).
Następnie z ciasta uformować kulę, włóż ją do miski, przykryj ścierką i odstaw Ciepłe miejsce na około godzinę.
W tym czasie przygotuj masę makową: gotową masę makową wymieszaj z posiekanymi orzechami i żurawiną. Białka ubij na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj ją z masą makową.
Ciasto wyłóż na stolnicę i przez chwilę wyrabiaj. Następnie rozwałkuj je na prostokąt o wymiarach 30x35 cm.
Na ciasto wyłóż masę makową i rozprowadź ją z zachowaniem około 2 cm wolnego brzegu.
Ciasto zawiń w roladę wzdłuż dłuższego boku.
Makowiec połóż na papierze do pieczenia i zawiń go z zachowaniem odrobiny wolnej przestrzeni. Ciasto połóż na blaszce do pieczenia i pozostaw na około 20 minut do wyrośnięcia.
Wyrośnięty makowiec pierz przez około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Upieczony makowiec wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Przestudzony makowiec możesz udekorować lukrem lub posypać cukrem puderem.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca drożdżowego
Makowiec drożdżowy to typowe danie, które serwujemy przeważnie w okresie wigilijnym lub wielkanocnym. Jest to doskonała propozycja na dodatek do kawy i herbaty podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Makowiec jest tak pyszny, że możesz przygotować go nie tylko w okresie świątecznym. Sprawdzony przepis na makowiec drożdżowy jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby go wykonać. Produkty spożywcze, których potrzebujesz do zrobienia makowca to: mąka pszenna, drożdże świeże, cukier, mleko spożywcze, jajka, masło, masa makowa, orzechy włoskie oraz żurawina suszona. Produkty te znajdziesz większości supermarketów. W dalszej części dowiesz się jak upiec makowiec drożdżowy.
Orzechy włoskie, które stanowią dodatek do masy makowej, są doskonałym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Orzechy te są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 oraz omega-3. Znajdziemy w nich również niektóre witaminy z grupy B, potas, fosfor, magnez, cynk, mangan oraz jod. Kwasy tłuszczowe obecne w orzechach obniżają poziom cholesterolu LDL, działają przeciwzapalnie i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Orzechy włoskie są polecane również osobom, które są przemęczone oraz zestresowane – dzieje się tak poprzez ochronne działanie kwasu foliowego i magnezu na układ nerwowy.
Mleko spożywcze oraz jajka, których użyjemy do przygotowania ciasta, również zawierają spore ilości cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nich przede wszystkim łatwoprzyswajalne i pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego.
Podsumowując ciasto drożdżowe z makiem to danie, które w kuchni polskiej przygotowujemy najczęściej w okresie świątecznym, zarówno w okresie bożonarodzeniowym jak i wielkanocnym. Jest to dobry dodatek do herbaty i kawy podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Dodatek orzechów włoskich do makowca sprawia, że ciasto jest doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
Alergeny w makowcu drożdżowym
Lista alergenów dla makowca drożdżowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- masa makowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze makowca drożdżowego
Tylko wiesz to doskonały deser do kawy. Przeważnie wykorzystywany jest w okresie świątecznym. Jest to potrawa dość kaloryczna, dlatego ogranicz spożywanie w swojej diecie.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.