Kurczak tapaka
- Kurczak cały (650 g)
- Oliwa z oliwek (100 ml)
Przepis na kurczaka tapaka krok po kroku
Kurczaka oczyść i przekrój go wzdłuż na 2 połówki.
Mięso natrzyj przyprawami, następnie wstaw do lodówki na 3 godziny.
Na największej patelni rozgrzej tłuszcz i wyłóż na nią mięso.
Mięso przykryj kolejną patelnią i postaw na niej garnek. Smaż kurczaka aż się zarumieni.
Zdejmij obciążenie i przewróć mięso na drugą stronę. Smaż jeszcze chwilę.
Więcej informacji na temat kurczaka tapaka
Kurczak tapaka to przepyszne danie kuchni gruzińskiej, obok którego trudno przejść obojętnie. Choć może się wydawać niezwykle banalne, to jednak zaskakuje wspaniałym smakiem. Jego bazą jest charakterystyczny, smażony na płasko kurczak, który nie tylko świetnie prezentuje, ale również wspaniale smakuje. To idealna baza domowych obiadów. Świetnie sprawdzi się również na rodzinne przyjęcia.
Tradycyjnie do jego przygotowania używa się specjalnej patelni zwanej tapa. To właśnie stąd wzięła się nazwa tego mięsa. Kurczak tapaka to prawdziwy przysmak w wielu gruzińskich restauracjach. Choć może się wydawać, że inna metoda smażenia nie zmienia za bardzo smaku całej potrawy, nie jest to prawda. To mięso ze względu na odpowiednią obróbkę staje się delikatny i soczysty.
Według klasycznego przepisu należy wziąć jak najmłodsze mięso. Dodatkowo nie powinno ono ważyć więcej niż 800 g, by nie zaburzyć całego procesu smażenia. W restauracjach wciąż używają specjalnych patelni do przygotowania tego dania, jednak nie oznacza to, że w warunkach domowych nie da się go odtworzyć. Jest to jak najbardziej możliwe, a aby tego dokonać wystarczy tylko dostęp do mniejszej patelni i obciążnika. Obciążyć patelnię można przy pomocy garna, dużego słoika, a nawet moździerza wszystko zależy od wyposażenia kuchni. Warto tylko pamiętać, by była to naprawdę ciężka rzecz, gdyż kurczak potrzebuje sporo nacisku, by odpowiednio się podsmażyć. Najlepiej przygotowywać go na patelni żeliwnej, o grubym dnie, tak by mięso nie przywierało. Dobrze jest też użyć sporo oliwy. Zamiast niej można też użyć oleju rzepakowego, niepolecany jest jednak słonecznikowy, czy kokosowy. Oliwa, choć kaloryczna, dostarcza zdrowych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ krwionośny.
Ten kurczak stanowi wspaniałą dekorację stołu, a jego przygotowanie nie jest wcale trudne, choć może się wydawać zupełnie inaczej. Dodatkowo, dzięki ciekawym przyprawom tworzy naprawdę smaczną opcję, która na pewno sprawdzi się na niedzielny obiad.
Alergeny w kurczaku tapaka
Lista alergenów dla Kurczaka tapaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kurczaka tapaka
Wartości odżywcze kurczaka tapaka
To danie zdrowe, jednak ze względu na obróbkę termiczną nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.