Kapusta na gęsto
- Młoda kapusta - 1 sztuka (700 g)
- Koperek - 1 pęczek (20 g)
- Masło (120 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1,5 łyżki (15 g)
- Sok z cytryny - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na kapustę na gęsto krok po kroku
Z kapusty wykrój głąba i wyrzuć. Pozostałe liście posiekaj.
Włóż do garnka kapustę i zalej połową szklanki wody.
Dodaj łyżeczkę soli i cukru oraz szczyptę świeżo mielonego pieprzu.
Przykryj pokrywką i gotuj na małym ogniu przez około 15-20 minut.
Posiekaj koperek i dodaj wraz z sokiem z cytryny do kapusty. Gotuj dalej już bez przykrycia.
Na małej patelni rozpuść masło, dodaj mąkę i zrób zasmażkę, aż zacznie się pienić. Przypilnuj, by straciła smak surowizny, ale się nie zrumieniła.
Dodaj zasmażkę do kapusty i dokładnie wymieszaj.
Gotuj jeszcze około 2 minuty.
Podawaj na ciepło.
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka colesław
-
Sałatka colesław
-
Surówka z kapusty białej
-
Surówka z białej kapusty z majonezem
-
Surówka z młodej kapusty z majonezem
-
Surówka z młodej kapusty i ogórka
-
Surówka z kapusty pekińskiej i papryki
-
Surówka ze świeżej kapusty
-
Surówka z młodej kapusty Colesław
-
Surówka z młodej białej kapusty
-
Surówka z rzodkiewką
-
Kapusta włoska zasmażana
-
Surówka z młodej kapusty ze śmietaną
-
Surówka z młodej kapusty z koperkiem
-
Surówka z młodej kapusty i marchewki
-
Surówka z młodej kapusty z jogurtem
-
Surówka z młodej kapusty do grilla
-
Surówka z młodej kapusty
Więcej informacji na temat kapusty na gęsto
Kapusta na gęsto pyszny dodatek do obiadu, który może stanowić również samodzielne danie. Przygotowana z młodej kapusty, koperku i zasmażki jest niezwykle smaczna.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kapustę na gęsto to w pierwszej kolejności przygotuj kapustę: wyrzuć wierzchnie zwiędnięte liście. Kapustę umyj i wykrój z niej głąba. Liście posiekaj. Włóż do garnka i zalej połową szklanki wody. Większa ilość wody spowoduje, że kapusta zrobi się rzadka, dlatego nie wlewaj więcej niż 125 ml. Do tego dodaj łyżeczkę soli i cukru oraz szczyptę pieprzu. Młoda kapusta potrzebuje około 15 minut, by delikatnie zmięknąć. Starsza kapusta wymaga za to nawet do 30 minut. Po tym czasie dodaj posiekany koperek i sok z cytryny. Gotuj dalej bez przykrycia, by lekko odparowała. Zasmażana kapusta nie uda się bez dobrej zasmażki. Dlatego na małej patelni rozpuść masło i podsmaż mąkę, tak by całość się pieniła. Dopilnuj, by zasmażka nie zbrązowiała. Tak przygotowaną dodaj do kapusty i dokładnie wymieszaj. Po około dwóch minutach kapusta biała na gęsto jest już gotowa do spożycia i jest naprawdę pyszna.
Przepis na kapustę na gęsto jest w moim domu od lat. Przygotowujemy ją szczególnie późną wiosną, gdy łatwiej dostać młodą kapustę. Ta kapusta to świetny pomysł na dodatek do np. kotletów drobiowych lub jajek sadzonych.
Dania z warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Dodatek ziół takich jak koperek to nie tylko dodatkowe walory smakowe, ale również bardzo dobre źródło witaminy C. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa. Porcja naszej kapusty to już 150 g warzyw, ale jest ona tak dobra, że na pewno na jednej porcji się nie skończy.
Alergeny w kapuście na gęsto
Lista alergenów dla kapusty na gęsto przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze kapusty na gęsto
Dania z warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.