Dodatki do dania głównego

Ilustracja: Dodatki do dania głównego - propozycje, przepisy, ciekawostki

We wszystkich kuchniach świata dania głównie składają się z białka, węglowodanów i witamin, czyli mięsa, dodatków mącznych lub ziemniaczanych i warzyw. W zależności od klimatu dodatki do dania głównego są bardziej sycące lub bardziej lekkie. W krajach chłodnych, na przykład w kuchni polskiej, litewskiej czy angielskiej, do mięsa podaje się potrawy mączne i ziemniaczane, jak kluski, pyzy, knedle itp. Zaś kuchnie cieplejszego klimatu, jak kuchnia bułgarska, grecka i inne, jako dodatki do obiadu oferują ryż lub chleb. W Azji dodatkiem do obiadu jest ryż i makaron pszenny lub ryżowy. Węglowodany są kontrowersyjnym dodatkiem do jedzenia, gdyż obwinia się je o powodowanie nadwagi. Jedynie włoski makaron uważa się za jedzenie fit.

Dodatki do dania głównego - propozycje, przepisy, ciekawostki

W kuchniach świata mamy wszelkiego rodzaju dodatki do dań głównych, przekąski i przystawki. Podstawą są dania mączne i ziemniaczane, jak ryż, kasze czy ziemniaki z wody, oraz kluski, knedle, makaron, czy też chleb. Stanowią one główne źródło energii dla organizmu. Natomiast źródłem witamin i składników mineralnych, są warzywa, czyli sałatki, surówki i koktajle owocowo-warzywne. Poznaj najważniejsze dodatki do dania głównego i dowiedz się jaka jest ich rola w diecie.

Dodatki do dania głównego w kuchni polskiej

Jakie dodatki do dania głównego podajemy w kuchni polskiej

Klasyczny, polski obiad składa się z zupy, drugiego dania i deseru. Został tak skomponowany przez naszych przodków, że zawiera wszystko co nasz organizm potrzebuje, a więc białka, węglowodany i witaminy, czyli mięso, potrawy mączne i warzywa.

Podstawą drugiego dania jest mięso lub podroby, które dostarczają odpowiednią dawkę białka. Mięso stanowi najsmaczniejszy i najbardziej pożądany element obiadu. Jednak zawsze było ono najdroższe. W czasach najdawniejszych żywiły się nim ludy koczownicze i pasterskie, zaś później tylko ludzie bogaci. Natomiast ludzie biedniejsi często wykorzystywali podroby.

Do mięsa podajemy węglowodany nie dlatego że jest to tańszy zapychacz. Węglowodany stanowią główne źródło energii, szczególnie dla mózgu. W polskiej kuchni główne dodatki do mięsa to:

  • ziemniaki z wody, puree, frytki i wyroby ziemniaczane,
  • kasze,
  • ryż,
  • kluski i wszelkiego rodzaju przetwory mączne, jak makaron, kopytka.

Jaką rolę pełnią dodatkowe dania do obiadu - wartości odżywcze

Prócz mięsa, pełnowartościowy posiłek powinien zawierać węglowodany i witaminy. Węglowodany dostarczają organizmowi głównego źródłą energii i są szczególnie ważne dla mózgu. Ostatnio wokół węglowodanów narosło wiele kontrowersji.

Węglowodany, czyli cukry, nie tylko dostarczają energii, lecz także są niezbędne do spalania tłuszczy. Dzielą się na proste i złożone. I to właśnie węglowodany złożone stanowią ważny element diety. Skrobia i glikogen dostarczają energii, zaś celuloza czyli błonnik ułatwia pracę układowi pokarmowemu. Węglowodany złożone muszą zostać strawione, zaś cukry proste dostają się do krwi bezpośrednio. Uważa się, że to właśnie cukry proste są przyczyną otyłości, gdyż stanowią puste kalorie i nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Problem nie tkwi w spożyciu węglowodanów, czyli ziemniaków i produktów mącznych, lecz w ich nadmiernej ilości oraz w nadmiarze cukrów prostych w diecie.

Co ciekawe, nie wszystkie węglowodanowe dodatki do dania głównego obwinia się o powodowanie otyłości. Włoski makaron uważa się za prawdziwe jedzenie fit, które nie tuczy. Zaś za najbardziej tuczące uchodzą frytki smażone w głębokim oleju.

W naszej szerokości geograficznej i chłodnym klimacie organizm potrzebuje węglowodanów od rana. Dlatego też podstawą śniadania są, na przykład owsianka, gryczanka czy kanapki. Węglowodany potrzebne są również w środku dnia, aby dodać energii. Dlatego też jada się ziemniaki, makaron, ryż, czy też kluski. Natomiast kolacje powinny być lekkie. Najlepsze na kolację są warzywa lub koktajle owocowe i warzywne.

Dodatki do obiadu w kuchniach świata

Ziemniaki i dania mączne jako dodatki do obiadu królują w kuchniach chłodnych regionów Europy, jak kuchnia polska, czeska, litewska, białoruska, ukraińska, niemiecka, austriacka, czy też angielska. Dodatki te świetnie pasują do mięsa z sosem, gdyż podawane saute są zbyt suche. Dlatego też w kuchniach tych powstały przepisy na pyszne sosy.

Kuchnia czeska oferuje popularne tam knedliki, czyli rodzaj wilgotnej bułki gotowanej na parze, która stanowi dodatek do mięsa z sosem. Kuchnia austriacka słynie z wszelkiego rodzaju knedli, robionych z czerstwego chleba z dodatkami. Kuchnie wschodniej Europy obfitują we wszelkiego rodzaju kluski z ziemniaków. W kuchni litewskiej jada się popularne cepeliny, czyli długie kluski ziemniaczane, smażone kopytka, czy też babki ziemniaczane. W kuchniach wschodnich królują bliny, czyli placki z mąki pszennej i gryczanej. Z kolei w kuchni angielskiej i amerykańskiej królują frytki do mięsa i ryby. W Anglii dodatkiem do niedzielnego obiadu jest Yorkshire pudding, czyli rodzaj wytrawnych mącznych ciasteczek.

W kuchniach Azji i Dalekiego Wschodu, podstawowe dodatki do dania głównego to przede wszystkim ryż i makaron. Królują tu przede wszystkim dania przypominające rzadki i gęste zupy, których głównym składnikiem jest ryż lub makaron ryżowy lub pszenny.

W cieplejszym klimacie południowej Europy głównym dodatkiem do obiadu jest ryż, makaron lub chleb. Posiłki jada się lekkie, dlatego kuchnie te uchodzą za bardziej fit, niż kuchnie północne. Bardziej popularne są tu dania jednogarnkowe czy też zapiekanki, których składnikiem jest mięso, ziemniaki i warzywa. W kuchniach południowych, jak kuchnia bułgarska czy grecka, czy też kuchnie Bliskiego Wschodu, mało jest potraw mącznych i ziemniaczanych, zaś głównym dodatkiem do dania głównego jest chleb. Dla przykładu kuchnia bułgarska jako dodatek do dania głównego oferuje ryż lub chleb.

We wszystkich kuchniach świata, prócz dań z węglowodanów, obecne są warzywa i owoce. Sałatki, surówki, czy koktajle owocowo-warzywne stanowią podstawowe źródło witamin i składników mineralnych.

Przepisy na najciekawsze dodatkowe dania do obiadu

Najlepsze dania mączne i ziemniaczane jako dodatki do dania głównego

W polskiej kuchni śniadania i obiady muszą być sycące. Dlatego też na śniadanie królują kanapki i coraz bardziej popularna gryczanka. Na obiad głównym dodatkiem jest makaron, ryż lub kasze. Najchętniej jada się kaszę gryczaną, jaglaną lub jęczmienną. Popularna gryczanka to nie tylko danie śniadaniowe, lecz także doskonały dodatek do obiadu.

Klasycznym dodatkiem do obiadu w krajach Europy północnej i środkowej są ziemniaki, których upowszechnienie się w XVIII wieku uchroniło kontynent przed głodem. W Polsce najbardziej popularne są ziemniaki z wody, podawane z sosem lub z tłuszczem. Coraz bardziej popularne są frytki.

Ziemniaki stanowią również podstawę przepisów na wszelkiego rodzaju kluski. W kuchni polskiej znajdziemy takie przepisy na wyroby ziemniaczane jak:

  • kopytka,
  • kluski śląskie,
  • pyzy,
  • kartacze,
  • knedle,
  • szare kluski.

Kluski mączne i ziemniaczane nadziewane mogą stanowić samodzielne danie obiadowe. Jako farsz wykorzystuje się mielone mięso i podroby.

Pozostałe przepisy na dodatki do dania głównego

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto