Ciasto fale dunaju
- Cukier - 1/2 szklanki (125 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
- Olej rzepakowy (60 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (500 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
- Wiśnie (200 g)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Budyń (proszek) - 2 opakowania (100 g)
Przepis na ciasto fale dunaju krok po kroku
Rozdziel białka jajek od żółtek.
Ubij białka jaj z odrobiną soli na sztywną pianę.
Następnie do piany dodaj żółtka, cukier i olej. Delikatnie wymieszaj całość.
Dodaj przesianą przez sitko mąkę i 1/2 szklanki mleka.
Ciasto podziel na pół. Do jednej dodaj kakao i wymieszaj.
Jasną część ciasta wylej na blachę, następnie wylej kakaową masę i dodaj wiśnie.
Upiecz ciasto w piekarniku przez 40 minut w 180 stopniach.
Mleko wlej do garnka i delikatnie podgrzewaj, dodaj budyń w proszku i gotuj do zagęszczenia.
Masło utrzyj do uzyskania gładkiej masy. Stopniowo dodawaj budyń i mieszaj.
Budyniową masę wylej na upieczone ciasto z owocami.
Ciasto włóż do lodówki na minimum godzinę.
-
Ciasto krówkowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Tort pavlova
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Banoffee
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Ciasto zielony mech
-
Ciasto ambasador
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Boża krówka
-
Ciasto filadelfia
-
Szarlotka królewska
-
Ciasto marysieńka
-
Kremówka papieska
-
Ciasto z kremem
Więcej informacji na temat ciasta fale dunaju
Dzisiaj przedstawię Ci niezwykle widowiskowe i pyszne ciasto fale dunaju. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym wzorkom, które powstają podczas przygotowywania i pieczenia ciasta.
Jeśli najdzie Cię ochota na coś słodkiego, koniecznie pamiętaj o mojej dzisiejszej propozycji.
Zatem jak zrobić ciasto fale dunaju?
Będziemy potrzebować podstawowych składników, które znajdziesz bez problemu, w każdym sklepie. Zaopatrz się w cukier, jajka, mleko, olej rzepakowy, mąkę pszenną, kakao, masło, budyń i wiśnie.
Mój przepis na ciasto fale dunaju praktycznie zawsze powstaje z gotowego budyniu typu instant, kwestia smaku jest indywidualna. Jednak polecam skorzystać z wersji waniliowej lub śmietankowej, wtedy ciasto na pewno będzie pyszne. Ciasto przygotowuje z wiśniami, mogą być one świeże lub mrożone. Ważne jest, aby były drylowane, czyli pozbawione pestek.
Jeśli korzystasz z mrożonych owoców, pamiętaj o prawidłowym rozmrażaniu. Sposobów jest kilka albo wsyp zamrożone owoce do miski i włóż ją do lodówki lub wsyp mrożone owoce do gotującej się wody.
Nie powinno się jednak rozmrażać owoców, ale także innych produktów w temperaturze pokojowej, sprzyja to rozmnażaniu się bakterii i uracie witamin. Skoro mamy przygotowane składniki, możemy zacząć przygotowywać ciasto.
Białka jaj ubij na sztywną pianę, dodaj do niej żółtka po kolei, a następnie cukier i olej. Całość dokładnie wymieszaj. Mąkę przesiej przez sito i dodaj do masy jajecznej wraz z niewielką ilością mleka. Ciasto dokładnie wyrób i podziel na pół. Do jednej części dodaj kakao, a drugą pozostaw bez. Jasną część ciasta wylej na blachę do pieczenia. Ważne jest, aby była ona wcześniej wyłożona papierem do pieczenia lub delikatnie posmarowana masłem i obsypana bułką tartą. Następnie wylej masę czekoladową i dodaj wiśnie. Ciasto upiecz w piekarniku przez 40 minut w 180 stopniach. W tym czasie przygotuj budyń na mleku i utrzyj masło. Połącz utarte masło z masą budyniową i wylej ją na upieczone ciasto. Odstaw deser na minimum godzinę do lodówki.
Sam widzisz jak prosty jest mój przepis na ciasto fale dunaju.
Placek z budyniem i z owocami z pewnością zrobi wrażenie na wszystkich przybyłych gościach. Pokochają je nie tylko dorośli, ale też dzieci.
Koniecznie wypróbuj mój sprawdzony przepis na pyszne ciasto z wiśniami.
Alergeny w cieście fale dunaju
Lista alergenów dla ciasta fale dunaju przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze ciasta fale dunaju
Przygotowując ciasto możesz skorzystać ze świeżych owoców lub mrożonych.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
-
cukier,
jajka,
mleko,
olej rzepakowy,
mąka pszenna,
kakao,
wiśnie,
masło,
budyń,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.