Befsztyk tatarski
- Polędwica wołowa (150 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Cebula - pół szt (50 g)
- Ogórek kiszony - 1 szt (60 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (15 ml)
Przepis na befsztyk tatarski krok po kroku
Mięso opłucz i usuń błonki. Całość bardzo drobno posiekaj.
Przełóż mięso do miski i dodaj oliwę. Całość wymieszaj i uformuj rękami mały płaski kotlecik. Mięso przełóż na talerz.
W mięsie zrób niewielkie wgłębienie i wbij do środka żółtko. Posyp solą i pieprzem.
Cebulę i ogórka pokrój w drobną kostkę i ułóż na talerzyku obok mięsa.
Więcej informacji na temat befsztyka tatarskiego
Befsztyk tatarski to idealny pomysł na imprezową przekąskę, a także wspaniałą i lekką kolację. Tatar, bo tak inaczej nazywany jest befsztyk tatarski, jest bardzo popularnym daniem. Choć danie ma wielu miłośników, to jednak zdarzają się osoby, które bardzo obawiają się próbować mięsa w takiej formie. Ten przepis odczarowuje nudny befsztyk tatarski i nadaje mu wspaniałego smaku, dba o idealną konsystencję i będzie najlepszym wyborem dla wszystkich miłośników mięs.
Befsztyk po tatarsku jest wspaniałą przystawką, gdyż niezwykle elegancko się prezentuje. Żółtko wbite do mięsa wspaniale kontrastuje z barwą mięsa. Całość dobrze jest podawać z grzankami najlepiej z chleba pszennego.
Stek na surowo jest daniem bardzo kreatywnym i ciekawym. Mięso, w takim wydaniu jest niezwykle delikatne i smaczne. Świetnie sprawdza się w towarzystwie ogórka kiszonego i cebuli. Do całości można dodać również kaparów, które dzięki swojemu smakowi wzbogacają mięso. Tak powstałe tatar jest bardzo smaczny.
Mięso na befsztyk tatarski powinno być jak najlepszej jakości, gdyż jest zjadane na surowo. Dlatego najlepiej kupić je ze sprawdzonego źródła. Brak obróbki termicznej zwiększa niebezpieczeństwo zakażenia się pasożytami, dlatego tylko mięso odpowiednio przebadane powinno stanowić bazę tego dania. Najlepiej również skusić się na kawałki, które są jak najmniej żylaste i tłuste. Idealnie sprawdzi się polędwica wołowa, która jest mięsem delikatnym i bardzo smacznym. Jej wybór jest również niezwykle zdrowy, gdyż jest wspaniałym źródłem hemowego żelaza, które świetnie się przyswaja. To najlepszy wybór dla osoby cierpiące z powodu anemii.
Przepis na befsztyk tatarski jest niezwykle łatwy i na pewno poradzą sobie z jego przygotowaniem nawet nowicjusze. Do jego przyrządzenia nie potrzeba żadnych specjalnych sprzętów, gdyż robi się go z surowego mięsa wołowego. Najlepiej wybrać mięso, które nie jest mielone. Tradycyjny befsztyk tatarski jest przygotowywany z mięsa siekanego. Dlatego najlepiej kupić mięso w jednym kawałku i siekać całość nożem. Ten z tego przepisu wychodzi naprawdę pyszny. To dobry pomysł nawet na pyszną i lekką kolację.
Alergeny w befsztyku tatarskim
Lista alergenów dla befsztyka tatarskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze befsztyka tatarskiego
To danie nie powinno gościć zbyt często w diecie ze względu na dużą ilość czerwonego mięsa, które dostarcza dużo tłuszczów nasyconych, które w nadmiarze nie są korzystne dla zdrowia.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.