Barszcz zabielany z ziemniakami
- Burak - 5 średnich sztuk (1000 g)
- Marchewka (150 g)
- Seler korzeniowy (100 g)
- Pietruszka (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% - pół szklanki (125 g)
- Ziemniaki ugotowane (500 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (150 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na barszcz zabielany z ziemniakami krok po kroku
Buraki, marchew, seler oraz pietruszkę obierz, umyj i pokrój na mniejsze kawałki.
Pokrojone warzywa włóż do garnka, zalej je 2 litrami wody i dodaj do nich 3 ziela angielskie oraz 3 liście laurowe.
Wywar warzywny gotuj na małej mocy palnika przez około 90 minut (aż warzywa będą miękkie).
Po tym czasie wywar przecedź do drugiego garnka. Następnie dodaj do niego 2 łyżki octu, śmietankę oraz sól i pieprz do smaku.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulkę.
Na talerze wyłóż rozgniecione ziemniaki, posyp je podsmażoną cebulką i zalej barszczem zabielanym.
Gotowy barszcz z ziemniakami podawaj na ciepło.
-
Barszcz ukraiński
-
Barszcz biały
-
Barszcz wigilijny
-
Barszczyk czerwony wigilijny
-
Barszcz czerwony zabielany
-
Barszcz czerwony na zakwasie
-
Barszczyk na zakwasie
-
Barszcz z uszkami
-
Barszcz wigilijny na zakwasie
-
Zakwas na barszcz biały
-
Barszcz zabielany
-
Zakwas na barszcz czerwony
-
Barszcz grzybowy
-
Barszcz biały z kiełbasą
-
Barszcz biały z ziemniakami
-
Barszcz wigilijny bez zakwasu
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Barszczyk czerwony Thermomix
-
Barszcze
Więcej informacji na temat barszczu zabielanego z ziemniakami
Barszcz zabielany z ziemniakami to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Zupa z buraków świetnie sprawdzi się jako pierwsze danie serwowane podczas spotkań rodzinnych. Sprawdzony przepis na barszcz zabielany z ziemniakami jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania barszczu potrzebne będą następujące produkty: buraki, marchew, seler korzeniowy, pietruszka, śmietanka 30%, ugotowane ziemniaki, cebula, olej rzepakowy, sól, pieprz, ocet, ziele angielskie oraz liść laurowy.
A jak zrobić barszcz czerwony z ziemniakami? Buraki, marchew, seler oraz pietruszkę obierz, umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Pokrojone warzywa włóż do garnka, zalej je 2 litrami wody i dodaj do nich 3 ziela angielskie oraz 3 liście laurowe. Wywar warzywny gotuj na małej mocy palnika przez około 90 minut (aż warzywa będą miękkie). Po tym czasie wywar przecedź do drugiego garnka. Następnie dodaj do niego 2 łyżki octu, śmietankę oraz sól i pieprz do smaku. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulkę. Na talerze wyłóż rozgniecione ziemniaki, posyp je podsmażoną cebulką i zalej barszczem zabielanym.
Burak ćwikłowy jest rośliną powszechnie uprawianą w naszych ogródkach, nie jest wymagający w uprawie. Burak jest warzywem bogatym w witaminę C oraz witaminę B1. Witamina C odpowiada za wspomaganie odporności naszego organizmu oraz za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Swój piękny kolor buraki zawdzięczają betacyjanom, które mają właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów.
Ziemniaki są lekkostrawne, przez co zawarte w niej związki lepiej przyswajają się. Zawierają one stosunkowo mało tłuszczu i dostarczają małej ilości kalorii. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B.
Podsumowując wiesz już, jak ugotować pyszny barszcz zabielany z ziemniakami. Zupa świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Smaczny barszcz zabielany jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Produkty niezbędne do przygotowania zupy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w barszczu zabielanym z ziemniakami
Lista alergenów dla barszczu zabielanego z ziemniakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze barszczu zabielanego z ziemniakami
Barszcz zabielany z ziemniakami to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Buraki, wykorzystane do przygotowania zupy, stanowią dobre źródło żelaza.
Energia i białka
(540g)
Węglowodany
(540g)
Tłuszcze
(540g)
Witaminy
(540g)
Składniki mineralne
(540g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.