Babka cytrynowa wilgotna
- Jajko (4 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (220 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (130 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1/2 szklanki (80 g)
- Masło (200 g)
- Cukier puder - 1 szklanka (170 g)
- Śmietana 12% - 1,5 łyżki (38 g)
Przepis na babkę cytrynową wilgotną krok po kroku
Nastaw piekarnik na 175 st. C. Formę na babkę wysmaruj olejem i obsyp bułką tartą.
Masło rozpuść na patelni i ostudź je.
Mąkę przesiej z 2/3 łyżki proszku do pieczenia oraz skrobią.
Wbij jajka do miski i wsyp cukier. Ubij na puszystą masę.
Dodaj mąki z proszkiem do pieczenia i połącz mikserem.
Wlej masło, sok z połowy cytryny, cukier z prawdziwą wanilią, skórkę z cytryny (sporo) i ponownie zmiksuj, ale krótko, by składniki się tylko połączyły.
Mas wlej do formy i piecz przez 40 minut — do suchego patyczka.
Babkę ostudź i przygotuj lukier.
Śmietanę zagotuj. Jak będzie zagotowana, wyłącz ją i wsyp cukier puder. Szybko mieszaj, żeby dobrze rozpuścić cukier, i żeby nie było grudek. Dodaj trochę aromatu cytrynowego.
Poczekaj, aż polewa wystygnie. Polej nią zimną babkę. Jak polewa będzie nieco zagęszczona, nie spłynie całkowicie na spód i łatwiej zastygnie podczas opadania. Na końcu posyp całą babkę startą skórką z cytryny.
Odstaw w zimne miejsce na kilka godzin i smacznego.
-
Babka piaskowa
-
Babka ziemniaczana
-
Ciasto cytrynowe
-
Babka majonezowa
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Babka gotowana
-
Babka zebra
-
Babka marmurkowa
-
Babka drożdżowa
-
Babka wielkanocna wilgotna
-
Babka z mikrofali
-
Babka bananowa
-
Babka cytrynowa na oleju
-
Babka wilgotna
-
Babka ucierana
-
Babka z kakao
-
Babka piaskowa cytrynowa
-
Babka piaskowa z olejem
-
Babka piaskowa
Więcej informacji na temat babki cytrynowej wilgotnej
Pyszny, idealny pomysł na wielkanocne ciasto z lukrem cytrynowym? Babka cytrynowa wilgotna jest bardzo prostym, szybkim i sprawdzonym przepisem. Ma intensywny, cytrynowy smak. Jest doskonała nie tylko na święta. Przepis na babkę cytrynową wilgotną jest dobrym pomysłem na mało wymagający wypiek. Ma miękkie i wilgotne wnętrze, które jest zamknięte przez chrupiącą i apetyczną skórkę. Sprawdź, jak zrobić babkę cytrynową wilgotną – to sprawdzony przepis, który z pewnością się uda i będzie znakomicie smakował.
Babka cytrynowa wilgotna to dobre ciasto, które ma fantastyczną strukturę. Jest to po prostu babka piaskowa. Najczęściej robi się ją podczas świąt, stąd określa się ją jako wielkanocna babka piaskowa. Jest pyszna, prosta i szybka. Przepis na babkę cytrynową wilgotną składa się z prostych produktów. Ten deser jest bardzo cytrynowy i idealnie słodki. Taki sprawdzony przepis może być dobrym sposobem na osłodzenie zwykłego dnia. Możesz wziąć ciasto do pracy albo dać dziecku do szkoły. Bardzo dobrze znosi przechowywanie go poza lodówką. Śmiało, można wziąć babkę na wynos.
Wielkanocna babka cytrynowa wilgotna to świetny pomysł na ciasto na święta. Wiele ludzi nie wyobraża sobie nie podać jej w święta wielkanocne. Jak zrobić babkę cytrynową wilgotną? Przygotuj piekarnik i formę na babkę. Formę dobrze jest posmarować olejem i dodatkowo posypać bułką tartą. Rozpuść masło, by zdążyło przestygnąć i przesiej obie mąki wraz z proszkiem do pieczenia. W tym czasie ubij jajka z cukrem, dodaj przesiane mąki z proszkiem do pieczenia, miksuj, dodaj masło, cukier z prawdziwą wanilią oraz cytrynowe aromaty (skórka z cytryny, aromat cytrynowy, sok z cytryny). Zmiksuj krótko i przelej masę do formy. Piecz do suchego patyczka. Ostudź i przygotuj polewę. Lukier powinien zgęstnieć. Wtedy polej ciasto lukrem i posyp skórką z cytryny.
Istotą uzyskania pysznego, wilgotnego placka jest dobra pora zakończenia pieczenia. Koniecznie sprawdzaj patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Jak to sprawdzić? Wbijaj patyczek na środku ciasta, a nie po brzegach. Jeśli patyczek jest suchy, to znaczy nie ma na nim śladu surowego ciasta, powinno się piec dłużej. Jeżeli tylko zauważysz, że na patyczku nie ma surowego ciasta, od razu wyjmij je z piekarnika lub zostaw szeroko otwarte drzwi piekarnika i pozostaw ciasto w środku.
Jak zrobisz babkę cytrynową wilgotną, równie dobra będzie, gdy posypiesz ją tylko cukrem pudrem, zamiast robić lukier. Do przepisu na babkę cytrynową wilgotną, pyszna by była także z polewą z białej czekolady.
Alergeny w babce cytrynowej wilgotnej
Lista alergenów dla babki cytrynowej wilgotnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze babki cytrynowej wilgotnej
Ciasto ma dużą ilość nasyconych tłuszczów (z masła) - nie zaleca się nadmiaru w chorobach układu krążenia. Babka zawiera także niewiele błonnika. Jest to ciasto wysokokaloryczne. W diecie redukcyjnej należy więc uważać na ilości.
Energia i białka
(106g)
Węglowodany
(106g)
Tłuszcze
(106g)
Witaminy
(106g)
Składniki mineralne
(106g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.