Truskawkowe pole
- Jajko (5 szt.)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 szklanki (260 g)
- Cukier - 0,75 szklanki (150 g)
- Olej rzepakowy - 0,6 szklanki (150 ml)
- Szpinak (125 g)
- Mascarpone (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 400 ml (256 g)
- Cukier - 3 łyżki (36 g)
- Truskawki (500 g)
Przepis na truskawkowe pole krok po kroku
Szpinak zblenduj na gładko z olejem.
Białka oddziel od żółtek.
Żółtka utrzyj na puszystą, jasną masę z dodatkiem cukru.
Do żółtek dodaj szpinak z olejem. Zmiksuj dokładnie.
Białka ubij na puszystą masę.
Białka dodawaj partiami do żółtek i delikatnie mieszaj szpatułką.
Do masy dodawaj małymi partiami mąkę i delikatnie mieszaj.
Ciasto wylej do tortownicy i piecz 40 minut w temperaturze 160 stopni.
Do miski dodaj śmietankę, mascarpone i cukier.
Zmiksuj masę na puszystą masę.
Biszkopt przekrój na 3 lub 4 części.
Biszkopt możesz nasączyć wodą z dużą ilością soku z limonki.
Z truskawek usuń szypułki i pokrój na pół.
Na placek biszkoptu nałóż krem i część truskawek.
Powtarzaj aż do ostatniej warstwy biszkoptu.
-
Ciasto z truskawkami
-
Placek z truskawkami
-
Tarta z truskawkami
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
Ciasto jogurtowe z truskawkami
-
Sernik na zimno z truskawkami
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Biszkopt z truskawkami
-
Ciasto ucierane z truskawkami
-
Naked cake
-
Tort truskawkowy
-
Kruszon
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Rolada biszkoptowa
-
Ciasto drożdżowe z truskawkami
-
Kruche ciasto z truskawkami
-
Ciasto z truskawkami i budyniem
-
Prosty sernik na zimno
-
Ciasto z truskawkami
Więcej informacji na temat truskawkowego pola
Truskawkowe pole to fajna i oryginalna propozycja ciasta lub tortu. W wersji tortu będzie wyglądać oryginalnie i niezwykle bez tynkowania oraz dekoracji. Połączenie zielonego koloru biszkoptu oraz czerwonego koloru świeżych truskawek tworzy piękny kontrast.
Ciasto truskawkowe pole składa się z biszkoptu ze szpinakiem, prostego kremu z serka mascarpone i słodkiej śmietanki oraz świeżych truskawek. Jeśli bardzo lubisz to ciasto możesz je zmodyfikować tak aby ciasto było dużo zdrowsze. Biszkopt przygotuj z użyciem mąki pełnoziarnistej, zamiast cukru użyj ksylitol lub erytrytol. Szpinak jest on bogactwem wielu składników odżywczych. Zawiera flawonoidy oraz karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, działają także przeciwzapalnie. Właściwości przeciwutleniające wykazują również witaminy A oraz C, a także cynki i selen. Zawiera także witaminę K, która w połączeniu z występującym magnezem, manganem oraz wapniem wzmacniają kości. Spożywanie szpinaku poprawia pracę układu krążenia za sprawą występowania w nim witaminy B6, selenu, potasu i folianów. Osoby borykające się z anemią powinny regularnie spożywać te zielone liście. Są one źródłem witaminy B1 oraz B2 a ponadto żelaza i fosforu. Truskawki są cennym źródłem błonnika i witaminy C, która odgrywa w naszym organizmie ważną rolę przeciwutleniacza, czym chroni komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników. Witamina C jest także ważna w utrzymaniu odporności organizmu oraz pełni ważną funkcję w procesie wchłaniania żelaza. Truskawki są również źródłem witamin z grupy B, witaminy E, witaminy A, witaminy PP oraz magnezu, żelaza, fosforu i manganu. Truskawki wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, wpływają na dotlenienie organizmu, wzmocnienie kości czy zapobiegają depresji. Spożywanie truskawek wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego poprzez pobudzenie pracy jelit i przyspieszenie przemiany materii. Stymulują także pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Truskawki wspomagają pracę nerek oraz są moczopędne. Dodatkowo mogą być spożywane przez osoby na diecie o niskim ładunku i indeksie glikemicznym ze względu na niski indeks glikemiczny, są także niskokaloryczne. Truskawki zawierają enzym bromelinę, która rozkłada białko pokarmowe oraz przyspiesza metabolizm tłuszczów i węglowodanów, co wpływa na proces redukcji masy ciała. Dzięki modyfikacjom oraz użyciu tych podstawowych, dwóch składników powoduje, że ciasto jest zdrowe, dzięki czemu możesz spożywać je częściej niż na wyjątkowe okazje, ale wciąż z rozwagą.
Przepis na truskawkowe pole jest łatwy w wykonaniu, przygotowanie go absolutnie nie przysporzy problemów nawet początkującym kucharzom. Ciasto truskawkowe ze szpinakiem to oryginalna i fajna propozycja, która zachwyci zarówno swoim smakiem, jak i wyglądem.
Alergeny w truskawkowym polu
Lista alergenów dla truskawkowego pola przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze truskawkowego pola
Truskawkowe pole to oryginalny deser. Jednak mimo użycia bardzo zdrowego szpinaku i truskawek tort powinien być spożywany okazjonalnie.
Energia i białka
(106g)
Węglowodany
(106g)
Tłuszcze
(106g)
Witaminy
(106g)
Składniki mineralne
(106g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.