Tradycyjne kluski leniwe
- Ser twarogowy półtłusty - 2 opakowania (500 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło - 1/2 kostki (125 g)
- Bułka tarta - 1/2 szklanki (125 g)
Przepis na tradycyjne kluski leniwe krok po kroku
Jajka rozdziel na białka i żółtka.
Białka zmiksuj ze szczyptą soli na gładką, puszystą pianę.
Mąkę przesiej przez sitko, wbij żółtka i dodaj rozgnieciony ser.
Połącz masę twarogową z pianą z białek, dokładnie wymieszaj do połączenia się składników.
Wyłóż ciasto na blat i uformuj rulon.
Potnij go na 3-4 cm kawałki pod skosem.
Kluski wrzucaj do gorącej wody, gdy wypłyną, wyciągnij za pomocą łyżki cedzakowej i przełóż na talerz.
Masło rozpuść na patelni, dodaj bułkę tartą i wymieszaj. Polej kluski leniwe.
-
Pierogi leniwe
-
Kluski leniwe
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Kopytka leniwe
-
Kopytka z twarogiem
-
Kluski z twarogiem
-
Kluski leniwe na słodko
-
Pierogi leniwe z ziemniakami
-
Kluski z tartych ziemniaków
-
Kluski z serem białym
-
Pierogi leniwe Thermomix
-
Kluski leniwe Thermomix
-
Kluski ze śliwkami
-
Kluski z sera białego
-
Kluski leniwe dla dzieci
-
Kluski leniwe
Więcej informacji na temat tradycyjnych klusek leniwych
Kluski z sera białego powszechnie znane też jako tradycyjne kluski leniwe to świetna propozycja obiadowa dla całej Twojej rodziny.
Wbrew pozorom nie jest to trudne w wykonaniu danie, dzisiaj przedstawię Ci przepis na tradycyjne kluski leniwe, które przygotujesz w krótkim czasie. Potrawa jest łatwa i szybka w przygotowaniu, poradzi sobie z nią, nawet osoba dopiero zaczynając swoją przygodę w kuchni.
Pyszne kluski to idealny pomysł na rodzinny obiad dla całej rodziny.
Do ich przygotowania będziesz potrzebować tylko kilku podstawowych składników, czyli twaróg, jajka i odrobina mąki oraz śmietana. W moim przepisie użyłam mąki pszennej, która naturalnie zawiera gluten w swoim składzie, więc jeśli cierpisz na choroby glutenozależne, zamień ją na taki rodzaj mąki, który naturalnie nie zawiera glutenu w swoim składzie. Może to być mąka gryczana lub mieszanka bezglutenowa. Mąka pszenna dodatkowo charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, dlatego, jeśli zmagasz się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i cierpisz na insulinooporność bądź cukrzycę typu II ten rodzaj mąki jest dla Ciebie niewskazany. Możesz wybrać mąkę gryczaną, żytnią, które charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym, dlatego osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej mogą bezpiecznie z niej korzystać.
Zatem, jak zrobić tradycyjne kluski leniwe?
Zacznij od rozgniecenia sera, tak aby nie miał grudek, a raczej była to gładka konsystencja. Ser możesz rozgnieść praską do ziemniaków.
Następnie dodaj jajko i wymieszaj, a na końcu dodaj mąkę, mieszaj tak, aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Z takiej masy serowej uformuj wałek i potnij go pod skosem na 3-4 cm kawałki.
Gotuj w lekko osolonej wodzie do momentu, aż nie wypłyną na wierzch.
Sam widzisz jak proste i szybkie w przygotowaniu są moje kluski idealne na obiad.
Dodatkowo będą one bogate w wapń, witaminy A, D, E i witaminy w grupy B.
Wszystkie te cenne składniki są zawarte w twarogu. Przez dodatek jajka, zyskujemy dostęp do wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie potrafi syntetyzować sam i musimy je dostarczać z pożywienia.
Dlatego tym bardziej wykorzystaj mój sprawdzony przepis na to dobre i tanie, domowe danie.
Alergeny w tradycyjnych kluskach leniwych
Lista alergenów dla tradycyjnych klusek leniwych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tradycyjnych klusek leniwych
Kluski możesz podawać z owocami, śmietana lub bułką tartą jak w moim przepisie.
Energia i białka
(20g)
Węglowodany
(20g)
Tłuszcze
(20g)
Witaminy
(20g)
Składniki mineralne
(20g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.