Tort chałwowy
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Cukier (250 g)
- Jajko (7 szt.)
- Kakao 16% (proszek) - 4 płaskie łyżki stołowe (40 g)
- Chałwa (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Mascarpone (600 g)
Przepis na tort chałwowy krok po kroku
Oddziel żółtka od białek.
Białka ubij z cukrem na sztywną pianę, cały czas ubijając, dodawaj po jednym żółtku.
Do ubitej masy przesiej mąkę pszenną z kakao i delikatnie wymieszaj.
Wyłóż spód tortownicy papierem do pieczenia i wlej ciasto.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 45 minut.
W misie miksera umieść mascarpone, śmietanę kremówkę i chałwę, ubij na sztywną pianę.
Wystudzony biszkopt przekrój na trzy blaty.
Każdy blat należy nasączyć naparem herbaty z cytryną.
Pierwszy placek posmaruj dżemem, na nim umieść porcję kremu i przykryj kolejnym blatem, wyłóż na niego krem i na wierzch połóż kolejny blat ciasta.
Tort wyrównaj pozostałą częścią kremu chałwowego.
Schłodź w lodówce przez minimum 6 godzin.
-
Rzeszowiak
-
Biszkopt
-
Biszkopty
-
Biszkopty na tort
-
Placek z truskawkami
-
Biszkopt na tort
-
Biszkopt z 4 jajek
-
Biszkopt czekoladowy
-
Ciasto biszkoptowe
-
Biszkopt z jabłkami
-
Ciasto biskup
-
Biszkopt z truskawkami
-
Biszkopt rzucany
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Biszkopt kakaowy
-
Ciasto biszkoptowe
Więcej informacji na temat tortu chałwowego
Tort chałwowy jest dobry na różne rodzinne uroczystości. Sprawdzony przepis gwarantuje najlepszy chałwowy tort, jaki kiedykolwiek jadłeś. Krem do tortu na bazie chałwy można przygotować. Przepis na tort chałwowy jest dość prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby go upiec. Do zrobienia tortu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jajka, cukier, kakao, serek mascarpone, śmietana kremówka 30%, chałwa waniliowa, dżem porzeczkowy, herbata czarna, cytryna.
Jak zrobić tort chałwowy? Oddziel żółtka od białek. Białka ubij z cukrem na sztywną pianę, cały czas ubijając, dodawaj po jednym żółtku. Do ubitej masy przesiej mąkę pszenną z kakao i delikatnie wymieszaj. Wyłóż spód tortownicy papierem do pieczenia i wlej ciasto. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut. W misie miksera umieść mascarpone, śmietanę kremówkę i chałwę, ubij na sztywną pianę. Wystudzony biszkopt przekrój na trzy blaty. Każdy blat należy nasączyć naparem herbaty z cytryną. Pierwszy placek posmaruj dżemem, na nim umieść porcję kremu i przykryj kolejnym blatem, wyłóż na niego krem i na wierzch połóż kolejny blat ciasta. Tort wyrównaj pozostałą częścią kremu chałwowego. Schłodź w lodówce przez minimum 6 godzin.
Nasiona sezamu, z których produkuje się, chałwę są bogate w białko. Są źródłem dobrej jakości tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Sezam ma niski indeks glikemiczny i jest nasionem zawierającym dość sporo błonnika. Jest też dobrym źródłem potasu i fosforu. Pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ma właściwości przeciwzapalne.
Podsumowując pyszny tort chałwowy jest prosty do przygotowania i sprawdzi się jako deser podczas wielu różnych okazji. Masa chałwowa do tortu może zostać przygotowana z dodatkiem różnego rodzaju chałwy. Można też dodać pastę sezamową oraz białą czekoladę zamiast chałwy. Tort można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Należy go zrobić dzień przed podaniem, aby można go było łatwo pokroić. Jeśli chcesz przygotować tort urodzinowy ozdób jego wierzch świeżymi kwiatami jadalnymi.
Alergeny w torcie chałwowym
Lista alergenów dla tortu chałwowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
Wartości odżywcze tortu chałwowego
Tort chałwowy to bardzo słodki i kaloryczny wypiek. Tort powinien być spożywany okazjonalnie przez osoby chorujące na cukrzycę lub z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Domowe torty i ciasta zawierają dużo mniej substancji konserwujących.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
-
mąka pszenna,
cukier,
jajka,
kakao,
chałwa,
śmietana,
mascarpone,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.