Sos cumberland
- Żurawina świeża (250 g)
- Cukier trzcinowy (100 g)
- Pomarańcza - 1 sztuka (240 g)
- Wino czerwone półwytrawne (100 g)
- Dżem porzeczkowy (100 g)
- Chrzan (100 g)
Przepis na sos cumberland krok po kroku
Pomarańczę dokładnie umyj i wyszoruj. Zetrzyj na tarce skórkę z pomarańczy, a z miąższu wyciśnij sok.
W garnku umieść umytą żurawinę, cukier, skórkę i sok z pomarańczy.
Całość zagotuj i gotuj około 10 minut, aż owoce zmiękną.
Wlej wino, ponownie doprowadź do wrzenia i ściągnij z ognia. Zostaw do ostygnięcia.
Dodaj dżem i chrzan. Całość dokładnie zblenduj.
W razie potrzeby dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Więcej informacji na temat sosu cumberland
Sos cumberland to zimny sos idealny do mięs. Często podawany jest na wielkanocnym stole.
Ten prosty przepis na sos cumberland wykonasz w kilka chwil. Potrzebne składniki to żurawina świeża lub mrożona, cukier trzcinowy, pomarańcza, wino czerwone, dżem porzeczkowy, chrzan i ewentualnie sok z cytryny.
Pomarańczę dokładnie umyj i wyszoruj. Zetrzyj na tarce skórkę z pomarańczy, a z miąższu wyciśnij sok. W garnku umieść umytą żurawinę, cukier, skórkę i sok z pomarańczy. Całość zagotuj i gotuj około 10 minut, aż owoce zmiękną. Wlej wino, ponownie doprowadź do wrzenia i ściągnij z ognia. Zostaw do ostygnięcia. Dodaj dżem i chrzan. Całość dokładnie zblenduj. W razie potrzeby dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić sos cumberland.
Tradycyjnie sos cumberland przygotowuje się z galaretki z borówki brusznicy lub z czerwonej porzeczki. Czasem też doprawiało się go imbirem oraz musztardą. Istnieje również inny przepis, który sugeruje powstanie sosu cumberland na podstawie jasnej zasmażki rozmieszanej z sokiem z czarnych jagód, cukrem, solą i sokiem z cytryny. Tak przygotowany smaczny sos to świetny pomysł na dodatek do pieczonych mięs takich, jak dziczyzna, królik czy bardziej niecodzienny drób.
Sos cumberland można spotkać również pod nazwą sos oksfordzki. Wynika to również z kraju, z którego ten sos pochodzi. Jego najbardziej znana nazwa wywodzi się z nazwiska ostatniego króla Hanoweru – Jerzego V.
Taki sos jest nie tylko dobry w smaku, ale i zdrowy. Żurawina znana jest głównie ze swojego bogactwa w witaminy, głównie A, C i z grupy B. Stosowana jest często przy problemach z układem moczowym. Infekcje dróg moczowych spowodowane są najczęściej przez bakterie Escherichia coli, które się do tych dróg dostają. Żurawina zmniejsza przyczepność tych bakterii do ścian dróg moczowych i zwiększa przez to ich wydalanie z moczem.
W żurawinie zawarte są również flawonoidy podobne budową do tych z czerwonego wina, dlatego wskazuje się, że jej spożywanie ma pozytywny efekt na zapobieganie chorobom serca. Dodatkowo zapobiega wrzodom żołądka, poprzez powstrzymywanie osadzania się H. pylori na ściankach żołądka.
Alergeny w sosie cumberland
Lista alergenów dla sosu cumberland przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- wino czerwone półwytrawne
W przepisie na sos cumberland nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- chrzan tarty, skórka pomarańczy, sok z pomarańczy
Wartości odżywcze sosu cumberland
Żurawina znana jest głównie ze swojego bogactwa w witaminy, głównie A, C i z grupy B. Stosowana jest często przy problemach z układem moczowym.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.