Przepis na śledzie w pomidorach krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
To będzie niezbędne
kuchenka, miska, patelnia

Cebulę i paprykę pokrój w kostkę.

Cebulą podsmaż na oliwie i dodaj paprykę, przecier, szczyptę soli i pieprzu. Duś około 5 minut.

Zostaw sos żeby ostygł.

Śledzie opłucz i pokrój w paski.

Wymieszaj śledzie z ziemnym sosem i odstaw na noc do lodówki.

Słoik ze śledziami w pomidorach. Obok leży pełnoziarniste pieczywo, pomidorek koktajlowy i talerz frytek.
śledzie w pomidorach
Koszt przygotowania dania
13.40 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
417 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
18

Śledzie w pomidorach - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o śledziach w pomidorach

Śledź to najczęściej spożywana przez Polaków ryba, lecz niestety i tak jemy ją bardzo rzadko. W Polsce można łatwo dostać śledzie, a do tego są w całkiem przystępnej cenie i często od razu gotowe do spożycia, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Jest on także dobrym źródłem białka i jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo uważany jest też za jedną z mniej zanieczyszczonych metalami ciężkimi rybę, więc jak widzisz, warto sięgać po śledzia. W takim razie przejdźmy do tego, jak zrobić śledzie w pomidorach. Pierwszy element to sos pomidorowy do śledzi. Robimy go z cebulą i papryką w przecierze pomidorowym. Najpierw kroimy cebulę i paprykę w kostkę. Warzywa podsmażamy na odrobinie oliwy z oliwek, aż cebula się zeszkli. Gdy są już podsmażone, dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy. Ja dodaję pieprz, sól, liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy chwilę sos i zostawiamy, żeby wystygł. W tym czasie możemy zabrać się za śledzia. Jeżeli masz solone filety, namocz je w wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli, a filety w oleju wystarczy opłukać. Tak przygotowanego śledzia kroimy w kostkę lub paski dowolnej grubości. W ten sposób przepis na śledzie w pomidorach już prawie jest skończony. Wystarczy tylko zalać śledzie zimnym sosem i zostawić w sosie pomidorowym najlepiej na całą noc. Na drugi dzień śledzie powinny już przejść smakiem sosu i można je podawać.

Takie śledzie sprawdzą się na różnych przyjęciach, na przykład na stole Wigilijnym, a także jako zwykła kolacja lub śniadanie na co dzień. Świetnie będą smakowały również jako dodatek do alkoholu. Wystarczy podać do nich pieczywo (najlepiej pełnoziarniste) i mamy gotowy posiłek. Śledzie w pomidorach to też zdrowe danie, które ma niski indeks glikemiczny, więc może być spożywana przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i chorobami, w których występuje stan zapalny. Dodatkowo są bezglutenowe, więc mogą je jeść także osoby z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, i bez nabiału, w tym bez laktozy.

Wartości odżywcze śledzi w pomidorach

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(190g)
Energia (kalorie)
Białko
18.35 g
34.86 g

Węglowodany w śledziach w pomidorach

Na 100g
Na porcję
(190g)
Węglowodany
4.85 g
9.21 g
Węglowodany przyswajalne
3.70 g
7.03 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.15 g
2.18 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(190g)
Tłuszcz
14.44 g
27.44 g
Tłuszcze nasycone
13.83 g
26.27 g
Tłuszcze nienasycone
0.62 g
1.18 g

Witaminy w przepisie na śledzie w pomidorach

Na 100g
Na porcję
(190g)
Tiamina
0.03 mg
0.05 mg
Ryboflawina
0.91 mg
1.73 mg

Składniki mineralne w przepisie na śledzie w pomidorach

Na 100g
Na porcję
(190g)
Fosfor
289.66 mg
550.36 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny śledzi w pomidorach 18
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w śledziach w pomidorach

Lista alergenów dla śledzi w pomidorach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Śledź w oleju

Cena przygotowania śledzi w pomidorach

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śledź w oleju
300 g
6.00
Za 220.0 g
Liczba opakowań 2
8.18
Za 300 g
Papryka czerwona
150 g
4.50
Za 250.0 g
Liczba opakowań 1
2.70
Za 150 g
Cebula
105 g
1 sztuka
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.32
Za 105 g
Przecier pomidorowy bez soli
200 g
5.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
2.00
Za 200 g
Oliwa z oliwek
5 ml
20.00
Za 500.0 ml
Liczba opakowań 1
0.20
Za 5 ml
Koszt składników
44.50
Jak oceniasz przepis na śledzie w pomidorach
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93.9% osób