Przepis na kiszone śledzie krok po kroku

Składniki
  • Śledź filet 1000 g
  • Sól 50 g 5 łyżek
Przyprawy
sól
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek, słoiki

W garnku zagotuj 2 litry wody i dodaj do niej sól. Pozwól by sól całkiem się rozpuściła.

Śledzie wymocz w wodzie przez 2 godziny, następnie wypłucz je porządnie i podziel na mniejsze kawałki.

Śledzie przełóż do słoików i zalej ostudzoną zalewą..

Dobrze zakręć i kiś przez 1 miesiąc w ciepłym miejscu

Kiszone śledzie podane na talerzyku.
kiszone śledzie
Koszt przygotowania dania
28.05 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
158 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
15

Kiszone śledzie - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o kiszonych śledziach

Kiszone śledzie to jeden z nielicznych przysmaków, który raczej ludzi odpycha niż przyciąga. Wszystko za sprawą specyficznego zapachu, który określany jest jako bardzo nieprzyjemny. I choć kiszone śledzie pachną niezbyt dobrze, to wcale nie wpływa na ich smak. Według wielu osób im mocniejszy odór, tym lepsze w smaku są ryby. To danie, które ciężko jest zdobyć gdzieś poza Szwecją, dlatego warto jest zrobić je w domu. Można jeść je bez dodatków albo jako część zupełnie innego dania. Świetnie komponują się one w sałatkach czy na kanapkach.

Kiszony śledź po szwedzku to danie, które polecane jest tylko dla odważnych, a także osób, którym nie przeszkadzają mocne zapachy. W takiej wersji ryba ta zyskuje zupełnie nowego smaku, dlatego to miła odmiana dla typowych śledzi, które zwykle je się w sosie lub zalewie. Śledzie kiszone są niezwykle słone, dlatego warto przed przygotowaniem dobrze je przepłukać i wymoczyć.

Przepis na kiszone śledzie jest niezwykle łatwy. Przypomina trochę przygotowywanie kiszonych warzyw. Jednak w tej opcji do zalewy nie dodaje się czosnku ani kopru. Zalew składa się tylko z wody i soli. To w zupełności wystarczy, by zakisić śledzie.

Filety śledziowe w słonej zalewie są bardzo dobre, choć ich smak jest intensywny. Ryba tak przygotowana od dawna wzbudza wiele emocji. Znajdują się ludzie, którzy kochają kiszone śledzie, inni ich nienawidzą. Wiele osób kusi się na gotowe śledzie, a w Internecie popularne są filmy, które pokazują jak otwierać ten specyficzny przysmak. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż gazy, które wydzielają się w środku sprawiają, że całość może wybuchać, a zapach unoszący się w powietrzu dla wielu osób jest po prostu nie do zniesienia. Można spotkać się z doniesieniami, że niektórzy mdleją czując zapach tych śledzi.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kiszone śledzie w swoim własnym domu, to te przepis na pewno będzie pomocny. Jednak to bardzo śmierdzące śledzie, które nie każdemu będą odpowiadać. Surströmming, bo tak nazywają się te śledzie w języku szwedzkim, to przekąska jedynie dla prawdziwych koneserów.

Wartości odżywcze kiszonych śledzi

na 100g gotowej potrawy

Składniki mineralne w przepisie na kiszone śledzie

Na 100g
Na porcję (105g)
Sód
1933.33 mg
2030.00 mg
Potas
311.81 mg
327.40 mg
Wapń
55.43 mg
58.20 mg
Magnez
30.52 mg
32.05 mg
Żelazo
1.06 mg
1.12 mg
Cynk
0.95 mg
0.99 mg
Miedź
0.09 mg
0.09 mg
Mangan
0.04 mg
0.04 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny kiszonych śledzi 15
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w kiszonych śledziach

Lista alergenów dla kiszonych śledzi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Informacje o alergenach dotyczą tylko i wyłącznie głównych składników potrawy. Nie posiadamy informacji o alergenach zawartych w przyprawach tj. sól.

  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Śledź filet

Cena przygotowania kiszonych śledzi

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śledź filet
1000 g
14.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 2
28.00
Za 1000 g
Sól
50 g
5 łyżek
1.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.05
Za 50 g
Liczba porcji:
Razem
29.00
Łączny koszt
28.05
Jak oceniasz przepis na kiszone śledzie
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób