Ile czasu moczyć śledzie?

Ile czasu moczyć śledzie
Ile czasu moczyć śledzie
ikona podziel się
Opublikowano: 09.02.2023 r., 22:39 | Autor: Patrycja Czerwiak

Ile czasu moczyć śledzie? Czas ich moczenia zależy tak naprawdę od tego, jakie dokładnie śledzie kupiliśmy. Ważnym elementem jest również używana ciecz. A więc jak moczyć śledzie?

  1. tradycyjne śledzie (solone) moczone w wodzie - będą potrzebować około 4 godzin. Pamiętaj, by moczyć zimne śledzie.
  2. tradycyjne śledzie (solone) moczone w mleku - mleko skraca czas potrzebny do moczenia. Tak przygotowane śledzie potrzebują około 2 godzin moczenia. Używaj zimnego mleka.
  3. śledzie matiasy - mocz w wodzie przez około 45 do 50 minut. Filety, które nie są zbyt słone, wystarczy moczyć około 20 minut.

Ile czasu moczyć śledzie? Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile moczyć śledzie? Czas ich moczenia zależy tak naprawdę od tego, jakie dokładnie śledzie kupiliśmy. Ważnym elementem jest również używana ciecz. A więc jak długo moczyć śledzie?

  1. tradycyjne śledzie solone moczone w wodzie - będą potrzebować około 4 godzin. Pamiętaj, by moczyć zimne śledzie.
  2. tradycyjne śledzie (solone) moczone w mleku - mleko skraca czas potrzebny do moczenia. Tak przygotowane śledzie potrzebują około 2 godzin moczenia. Używaj zimnego mleka.
  3. śledzie matjasy - mocz w wodzie przez około 45 do 50 minut. Filety, które nie są zbyt słone, wystarczy moczyć około 20 minut.

To ile czasu śledzie spędzą w wodzie, zależy od rodzaju, jaki wybierzemy. Matiasy nie potrzebują tak długiego moczenia, jak solone filety. To ile trzeba je moczyć, zależy też od naszych preferencji. Jeśli nie przeszkadza nam słony i bardzo rybi smak, to nie musimy ich długo moczyć.

W wielu przepisach pojawia się obowiązek moczenia śledzi, jednak wiele osób zastanawia się, czy naprawdę trzeba to robić. Moczenie śledzi, choć proste, dla niektórych bardzo czasochłonne, to jednak jest konieczne. Filety śledziowe potrzebują moczenia, byśmy mogli cieszyć się lepszym smakiem, ale również strukturą. Bez tego nie nadają się do spożycia.

W czym najlepiej moczyć? To zależy od naszych preferencji. Jeśli nie przeszkadza nam intensywny smak, to wystarczy woda. Jeśli zależy Ci, by miały one delikatny smak, koniecznie postaw na mleko. W przypadku, gdy lubisz nieco kwaśny posmak, jak w śledziach marynowanych wybierz raczej maślankę. Bez względu, jaki płyn wybierzesz, pamiętaj, by nie był on ciepły. Ciepłe mleko, czy woda negatywnie wpłyną na smak ryby.

Czy warto sięgać po śledzie? Nie można ukrywać, że ryby nie goszczą w polskim menu zbyt często. Warto więc zadbać, by nieco częściej mogły pojawiać się na talerzach. Śledzie, choć są rybami kalorycznymi, to wciąż zawierają sporo zdrowych substancji zdrowotnych. Śledzie należą do grupy tłustych ryb morskich. Zawierają jednak dobre kwasy tłuszczowe. Kwasy omega-3, których zawierają najwięcej, są bardzo istotne dla układu nerwowego, mózgu, ale też układu krążenia i serca. Wpływają też na stan skóry. Wspomagają one odporność, pomagają zapobiegać chorobom serca, regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz obniża poziom cholesterolu. Delikatne mięso śledzia bogate jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, składniki mineralne, a także witaminy głównie z grupy B, a także A, czy E. Nic dziwnego, że śledzie to najczęściej wybierane ryby przez Polaków. To obowiązkowa pozycja na polskich stołach w czasie świąt i rodzinnych uroczystości, choć chętnie sięgamy po nie również bez okazji.

Czym różnią się solone filety od matiasów? Matiasy to młode ryby odławiane w maju, przed pierwszym tarłem. Ich mięso jest znacznie mniej tłuste niż pozostałych śledzi i delikatniejsze w smaku. Są również mniej słone. Warto wiedzieć, że ryby „à la matias” nie mają nic wspólnego z prawdziwymi matiasami. To zwykłe śledzie. Matiasy przez to, że są delikatne i mniej słone, nie potrzebują długiego moczenia, co zdecydowanie jest ich zaletą.

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto