Śledzie na wigilię

Wigilijne śledzie
Śledzie na wigilię

Ryby na Wigilię są nieodłączną częścią każdego świątecznego menu. Dla chrześcijan ryba ma bowiem szczególne znaczenie, będąc powiązana z symbolem Chrystusa. Ryba łączy się również z chrztem, ale ma też odniesienie do eucharystii, stanowiąc pokarm dla wierzących. Właśnie z tego powodu na Wigilię podaje się różne rodzaje ryb, m.in. śledzia z różnymi dodatkami albo w formie sałatki. Śledzie są łatwo dostępne i można z nich zrobić wiele ciekawych dań. Dlatego też ryby w postaci śledzia stały się nieodzowną potrawą większości wigilijnych stołów.

Śledzie na Wigilię – pomysły i przepisy na pyszne dania świąteczne ze śledzi

Śledzie na Wigilię to przepyszne ryby, które stanowią nie tylko część wigilijnych dań, ale dla chrześcijan są również symbolem odradzającego się życia. Ryby są także świadectwem wiary dla wierzących, będąc związane symbolicznie z chrztem świętym. Właśnie dlatego pojawiają się na świątecznych stołach w przeróżnej postaci. Śledzie są jednymi z najczęściej serwowanych ryb na Wigilię, zaraz obok karpia. Jakie są najlepsze przepisy na smaczne wigilijne śledzie? Oto kilka ciekawych pomysłów na pyszne śledzie, które będą prawdziwymi hitami na nadchodzące Boże Narodzenie.

Dobry przepis na śledzie na Wigilię – sprawdź najciekawsze propozycje

Dlaczego śledź to dobry pomysł na święta? Właściwości śledzi, które warto znać

Śledzie są w polskiej tradycji od zawsze. Zajadamy się nimi od wielu lat, przyrządzając śledzie w różnej postaci. Śledzie związane są jednak nie tylko z symboliką chrześcijańską, ale też ich powszechną dostępnością. Można kupić je w niemal każdym markecie, sklepie rybnym czy z certyfikowanych hodowli. Śledzie bałtyckie okazują się znakomitym uzupełnieniem diety, dostarczając do organizmu wiele cennych substancji odżywczych.

To właśnie dzięki śledziom, jadając je w wielu zróżnicowanych wersjach, możemy ochronić organizm przed wieloma chorobami układu nerwowego czy miażdżycą. Jedzenie śledzi pozwala również poprawić prawidłowe funkcjonowanie serca i zwiększyć koncentrację. Poza tym śledzie najzwyczajniej w świecie doskonale smakują, na przykład podawane z cebulą, przyrządzane ze śmietaną lub marynowane w occie.

Pyszne śledzie na Wigilię – smaczne przepisy wigilijne ze śledziem

Na polskich stołach wigilijnych, wśród tradycyjnych dwunastu potraw, spotkać można śledzie w różnej postaci. Najczęściej podaje się je w towarzystwie śmietany i galarety lub w postaci sałatki rybnej. Oto kilka pomysłów na smakołyki ze śledziem.

  • Śledzie w śmietanie – wystarczy marynowane płaty śledziowe wyciągnąć z oleju i pokroić je na kawałeczki. Następnie takie śledzie okrasza się białą cebulą, która powinna być wcześniej zamarynowana z nimi w jednym słoiku. Do śledzi potrzebna będzie śmietana 18%, a także pokrojony drobno pęczek koperku, którym posypać należy rybę.
  • Sałatka śledziowa z jajkiem i majonezem – wystarczy ugotować ziemniaczki i odstawić je do wystygnięcia. Następnie trzeba ugotować jajka na twardo, a śledzie wyciągnąć z oleju i pokroić w plastry. Ziemniaczki kroi się w kostkę, łączy ze śledziem, cebulą, majonezem oraz pokrojonym w kostkę ogórkiem. Na wierzchu sałatki śledziowej należy położyć ćwiartki jajka oraz poszatkowaną szalotkę.
  • Śledzie w galarecie – dla niektórych jest to nieodłączna pozycja świątecznego menu. W galarecie ze śledziem powinny znaleźć się również warzywa, z czego najlepiej sprawdzają się kukurydza, groszek oraz marchewka.
  • Śledzie pod pierzynką – aby wykonać ten przepis, należy ugotować do miękkości ziemniaki oraz marchewkę, a następnie pokroić je w kostkę. Następnie drobno kroi się również cebulę i dodaje do niej majonez. W osobnej miseczce należy ułożyć pokrojone na kawałki śledzie, a później układać warzywa i majonez warstwowo, przekładając je. Aby cała sałatka śledziowa nabrała jeszcze lepszego smaku, udekorować można ją startym serem żółtym oraz pokrojoną natką pietruszki.
  • Śledzie po kaszubsku – śledzie łączy się w tym przypadku z pomidorami z koncentratu. Niektórzy z okazji Wigilii dodają do ryby również suszone śliwki, które nadają potrawie pięknego zapachu. Całość dopełnić powinna skrojona w piórka cebula, którą na patelni warto zeszklić z liściem laurowym, zielem angielskim i przyprawami.
  • Śledzie po japońsku – ciężko powiedzieć, skąd wzięła się nazwa tej potrawy, bo śledzie mają niewiele wspólnego z Japonią. Aby zrobić śledzie, potrzeba najpierw przygotować specjalną zalewę, do której wrzuca się cebulę pokrojoną w księżyce. Cebulkę trzeba później odcedzić i wystudzić. Następnie dodaje się do niej groszek, musztardę, majonez i przyprawy. Całość wykłada się następnie do osobnej miseczki. Później należy ugotować jajka, owinąć je plastrami śledzia i spiąć (najlepiej wykałaczką), po czym ułożyć na sałatce. Sałatka smakuje doskonale, gdy posypie się ją papryką w proszku, a także posiekanym drobno pęczkiem kopru.

Smaczne śledzie na Wigilię – co wiadomo na temat świątecznych śledzi?

Na co zwrócić uwagę, kupując świeże śledzie na Wigilię? Przydatne wskazówki

W marketach spożywczych można zaopatrzyć się w śledzie przyrządzone w niemal każdej postaci. Są więc śledzie pieczone, smażone, wędzone, świeże, marynowane, w occie, oleju czy solance. Do przygotowania świątecznych potraw zdecydowanie najlepsze będą jednak świeże śledzie bałtyckie. Staraj się unikać ryb z dodatkami – przecież możesz zająć się ich dodawaniem samodzielnie w domu. Wówczas będziesz mieć 100% pewności, co podasz swoim gościom na święta. Po czym rozpoznać, że kupowane śledzie na Wigilię są rzeczywiście świeże? Zwróć uwagę na kilka istotnych cech ryb w sklepie.

  1. Nieświeże śledzie będą pachniały kwaskowato. Czuć będzie od nich również zapach siarki i amoniaku.
  2. Świeży śledź ma zawsze jędrne i sprężyste mięso w dotyku, które nie będzie się odkształcać po dotknięciu go palcem. Jego mięso jest delikatnie żółtawe, łuski się mienią, a oczy śledzia są zawsze wypukłe.
  3. Skrzela świeżych śledzi powinny być koloru różowo-czerwonego.

Kupuj ryby z ekologicznymi certyfikatami, które świadczą o tym, że ryba jest dziko żyjąca bądź hodowlana. Warto zwrócić też uwagę na to, aby kupować ryby, których świeżość stale monitorowana jest zarówno przez certyfikowanych dostawców, jak i organizacje rybackie.

Ciekawostki na temat śledzi – czy znasz je wszystkie?

  1. Śledź dzieli się na wiele podgatunków. Ze wszystkich ryb właśnie one najczęściej spożywane są w polskich domach.
  2. Śledzie mierzą maksymalnie do 30 centymetrów.
  3. Ryby te potrafią płynąć przez całą dobę w celu znalezienia pożywienia.
  4. Matias to nie inna ryba, a… śledź! Matiasami określa się młode śledzie, które nie odbyły jeszcze swojego pierwszego tarła. Koneserzy uważają, że mięso matiasów jest bardziej delikatne niż mięso dorosłych śledzi.
  5. Śledzie po solidnym zasoleniu można przechowywać przez długi czas. Dawniej stanowiło to ogromne udogodnienie dla tych, którzy nie mieli lodówek i musieli w inny sposób radzić sobie z gromadzeniem żywności na zapas oraz konserwowaniem jej.
  6. Ryby to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki którym można obniżyć poziom złego cholesterolu. Jedzenie ryb jest więc bardzo polecane wszystkim tym, którym zależy na własnym zdrowiu.

Śledzie na wigilię - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie śledzie na wigilię

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto