Śledzie w pomidorach
- Śledź w oleju (300 g)
- Papryka czerwona (150 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
- Oliwa z oliwek (5 ml)
Przepis na śledzie w pomidorach krok po kroku
Cebulę i paprykę pokrój w kostkę.
Cebulą podsmaż na oliwie i dodaj paprykę, przecier, szczyptę soli i pieprzu. Duś około 5 minut.
Zostaw sos żeby ostygł.
Śledzie opłucz i pokrój w paski.
Wymieszaj śledzie z ziemnym sosem i odstaw na noc do lodówki.
-
Śledzie pod pierzynką
-
Śledzie w occie
-
Śledzie po japońsku
-
Śledzie salsa na ostro
-
Śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą
-
Śledzie salsa
-
Śledzie po wiejsku
-
Śledzie po kaszubsku
-
Śledzie po giżycku
-
Śledzie po cygańsku
-
Tatar ze śledzia z majonezem
-
Śledzie po meksykańsku
-
Śledzie w śmietanie z jabłkiem
-
Sałatka śledziowa z ziemniakami
-
Matiasy
-
Śledź w oleju
-
Kiszone śledzie
-
Rolmopsy
-
Śledzie na wigilię
Więcej informacji na temat śledzi w pomidorach
Śledź to najczęściej spożywana przez Polaków ryba, lecz niestety i tak jemy ją bardzo rzadko. W Polsce można łatwo dostać śledzie, a do tego są w całkiem przystępnej cenie i często od razu gotowe do spożycia, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Jest on także dobrym źródłem białka i jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo uważany jest też za jedną z mniej zanieczyszczonych metalami ciężkimi rybę, więc jak widzisz, warto sięgać po śledzia. W takim razie przejdźmy do tego, jak zrobić śledzie w pomidorach. Pierwszy element to sos pomidorowy do śledzi. Robimy go z cebulą i papryką w przecierze pomidorowym. Najpierw kroimy cebulę i paprykę w kostkę. Warzywa podsmażamy na odrobinie oliwy z oliwek, aż cebula się zeszkli. Gdy są już podsmażone, dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy. Ja dodaję pieprz, sól, liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy chwilę sos i zostawiamy, żeby wystygł. W tym czasie możemy zabrać się za śledzia. Jeżeli masz solone filety, namocz je w wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli, a filety w oleju wystarczy opłukać. Tak przygotowanego śledzia kroimy w kostkę lub paski dowolnej grubości. W ten sposób przepis na śledzie w pomidorach już prawie jest skończony. Wystarczy tylko zalać śledzie zimnym sosem i zostawić w sosie pomidorowym najlepiej na całą noc. Na drugi dzień śledzie powinny już przejść smakiem sosu i można je podawać.
Takie śledzie sprawdzą się na różnych przyjęciach, na przykład na stole Wigilijnym, a także jako zwykła kolacja lub śniadanie na co dzień. Świetnie będą smakowały również jako dodatek do alkoholu. Wystarczy podać do nich pieczywo (najlepiej pełnoziarniste) i mamy gotowy posiłek. Śledzie w pomidorach to też zdrowe danie, które ma niski indeks glikemiczny, więc może być spożywana przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i chorobami, w których występuje stan zapalny. Dodatkowo są bezglutenowe, więc mogą je jeść także osoby z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, i bez nabiału, w tym bez laktozy.
Alergeny w śledziach w pomidorach
Lista alergenów dla śledzi w pomidorach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Śledź w oleju
Wartości odżywcze śledzi w pomidorach
Śledzie w pomidorach to zdrowe danie, które ma niski indeks glikemiczny, więc może być spożywana przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i chorobami, w których występuje stan zapalny. Dodatkowo są bezglutenowe, więc mogą je jeść także osoby z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, i bez nabiału, w tym bez laktozy.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.