Piernik kanadyjski
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (75 g)
- Miód (300 g)
- Olej rzepakowy - 1 szklanka (250 ml)
- Herbata czarna napar bez cukru - z 2 torebek, 1 szklanka (250 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
- Cukier wanilinowy - 1 małe opakowanie (16 g)
- Kasza manna (60 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier puder (60 g)
- Powidła śliwkowe (200 g)
Przepis na piernik kanadyjski krok po kroku
Mąkę wsyp do miski, dodaj do niej 2 łyżeczki sody oczyszczonej oraz 3 łyżeczki przyprawy do piernika. Składniki dokładnie wymieszaj.
Białka oddziel od żółtek.
Białka ubij na najwyższych obrotach miksera do uzyskania sztywnej piany. Następnie stopniowo dodawaj cukier i ubijaj.
Następnie do ubitych białek dodaj żółtka, jedno po drugim i dokładnie wymieszaj.
Masę miksuj na najniższych obrotach miksera i dodaj po kolei herbatę, miód, olej oraz mąkę. Składniki miksuj tylko do połączenia się składników.
Masę podziel na 3 części. Każdą z nich przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 20 minut.
Upieczone ciasto wyciągnij i pozostaw do wystudzenia.
Do miski wlej pół szklanki mleka, wymieszaj w nim dokładnie kaszę manną.
Pozostałe mleko przelej do garnka i zagotuj je z dodatkiem cukru wanilinowego.
Do gotującego się mleka wsyp kaszą manną i szybko wymieszaj. Kaszę gotuj przez około 2 minuty, następnie pozostaw ją do wystudzenia (kaszę możesz przykryć folią spożywczą).
Masło utrzyj z dodatkiem cukru pudru przy pomocy miksera na puszystą masę. Następnie dodawaj do niego łyżka po łyżce kaszę manną i dokładnie miksuj. Gotowy krem podziel na dwie części.
Na spód formy ułóż blat ciasta piernikowego, posmaruj go równomiernie połową powideł, a następnie połową kremu.
Na krem ułóż kolejny blat ciasta, posmaruj go pozostałymi powidłami oraz kremem. Na wierzchu ułóż trzeci blat piernika.
Gotowe ciasto odłóż do lodówki na kilka godzin.
Przed podaniem ciasto możesz posypać cukrem pudrem.
-
Domek z piernika
-
Piernik staropolski
-
Piernik dojrzewający
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto piernikowe
-
Piernik Thermomix
-
Piernik pomidorowy
-
Tort piernikowy
-
Piernik przekładany
-
Chatka z piernika
-
Piernik z pomidorów
-
Piernik z jabłkami
-
Piernik z herbatą
-
Piernik alpejski
-
Piernik z dżemem
-
Szybki piernik na oleju
-
Piernik z powidłami śliwkowymi
-
Piernik długo dojrzewający
-
Piernik świąteczny
Więcej informacji na temat piernika kanadyjskiego
Piernik kanadyjski to doskonały pomysł na deser do kawy lub herbaty. Smaczny, domowy piernik herbaciany z kremem z kaszy manny świetnie sprawdzi się jako wypiek na święta Bożego Narodzenia. Przepis na piernik kanadyjski jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jajka, cukier, miód, olej rzepakowy, herbata czarna, mąka pszenna, mleko, cukier wanilinowy, kasza manna, masło, cukier puder, powidła śliwkowe, przyprawa do piernika oraz soda oczyszczona.
A jak zrobić piernik kanadyjski? Przygotuj masę piernikową z dodatkiem herbaty, Masę podziel na 3 części. Każdą z nich przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 minut. Z mleka, kaszy manny oraz cukru ugotuj kaszę manną. Masło utrzyj z dodatkiem cukru pudru przy pomocy miksera na puszystą masę. Następnie dodawaj do niego łyżka po łyżce kaszę manną i dokładnie miksuj. Na spód formy ułóż blat ciasta piernikowego, posmaruj go równomiernie połową powideł, a następnie połową kremu. Na krem ułóż kolejny blat ciasta, posmaruj go pozostałymi powidłami oraz kremem. Na wierzchu ułóż trzeci blat piernika. Gotowe ciasto odłóż do lodówki na kilka godzin.
Kasza manna to produkt pochodzący z pszenicy. Kasza manna inaczej zwana jest semoliną, jest to produkt o szerokim zastosowaniu. Można ją przygotowywać na słodko lub dodawać do dań wytrawnych jako zagęszczacz sosów. Kasza manna jest przede wszystkim źródłem węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi.
Podsumowując: wiesz już jak upiec pyszny piernik kanadyjski. Najlepszy piernik herbaciany z kremem jest dobry do spożycia dopiero po kilku godzinach od przygotowania. Ciasto warto podać jako dodatek do kawy lub herbaty podczas spotkań rodzinnych, lub ze znajomymi. Warto przygotować je również jako ciasto świąteczne. Produkty niezbędne do przygotowania piernika dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w pierniku kanadyjskim
Lista alergenów dla piernika kanadyjskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Kasza manna
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
W przepisie na piernik kanadyjski nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze piernika kanadyjskiego
Piernik kanadyjski to doskonała propozycja na smaczny deser. Ciasto świetnie sprawdzi się jako słodka przekąska podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.