Pączki z marmoladą
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Mleko 3,2% (125 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Masło (30 g)
- Drożdże świeże (10 g)
- Spirytus (20 ml)
- Cukier (10 g)
- Olej rzepakowy (1000 ml)
- Marmolada (300 g)
Przepis na pączki z marmoladą krok po kroku
Zrób zaczyn: ciepłe mleko wymieszaj z drożdżami, łyżeczką cukru i łyżką mąki.
W misce wymieszaj mąkę, jajko, spirytus, roztopione masło i zaczyn drożdżowy. Wyrób ciasto. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 120 minut.
Podziel na 12 równych części. Formuj kulki. Spłaszcz je delikatnie ręką z góry.
Na wysokiej patelni rozgrzej olej. Do temperatury 180 stopni.
Smaż pączki, układaj na patelni po 4 sztuki. Obracaj gdy pączek nabierze złotego koloru.
Układaj gotowe pączki na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Nadziewaj marmoladą przełożoną do rękawa cukierniczego z odpowiednią końcówką( ściętą pod kątem).
Posyp wierzch ostygniętych pączków cukrem pudrem.
-
Faworki
-
Pączki
-
Churros
-
Chanuka
-
Oponki serowe
-
Placki twarogowe z cukrem pudrem
-
Pączki z serka homogenizowanego
-
Pączki serowe
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Oponki drożdżowe
-
Pączki z piekarnika
-
Faworki z piekarnika
-
Pączki pieczone
-
Pączki hiszpańskie
-
Pączki z ziemniakami
-
Szybkie pączki
-
Pączki z mascarpone
-
Przepisy na tłusty czwartek
Więcej informacji na temat pączków z marmoladą
Pączki z marmoladą to świetna alternatywa dla gotowych pączków ze sklepu. Te wykonane w domu smakują o niebo lepiej. Są pyszne i mięciutkie. Najbardziej czasochłonne jest przygotowanie ciasta drożdżowego ale nie zniechęcaj się. Nasz sprawdzony przepis jest naprawdę wart, każdej minuty poświęconej na jego przygotowanie. Przepis na pączki z marmoladą wykonasz w następujący sposób: najpierw przygotuj ciasto drożdżowe: z drożdży zrób zaczyn (ciepłe mleko wymieszaj z drożdżami, łyżeczką cukru i łyżką mąki, odstaw na 10 minut). Mąkę wsyp do miski, dodaj jajka, roztopione masło, wlej zaczyn i resztę mleka, dodaj kieliszek spirytusu (dodatek spirytusu powoduje, że ciasto nie chłonie tłuszczu). Zagnieć ciasto. Odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 120 minut. Dobre ciasto powinno podwoić swoją objętość. Ciasto podziel na 12 równych części, uformuj kulki i spłaszcz delikatnie dłonią. Odstaw do wyrośnięcia na 20 minut. Na głębokiej patelni lub w garnku rozgrzej olej, temperaturę najlepiej mierzyć termometrem cukierniczym. Olej powinien mieć temperaturę 180 stopni. Smaż pączki na rozgrzanym oleju. Pączki będą się odwracały same gdy będą już gotowe . Powinny być rumiane lecz nie spalone dlatego cały czas kontroluj temperaturę podczas smażenia. Biała obwódka w połowie pączka świadczy o prawidłowo wyrośniętym cieście drożdżowym. Odkładaj je na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Nadzienie do pączków, w tym przypadku marmolada truskawkowa lub różana jest gęsta, wymieszaj ją łyżką i przełóż do rękawa cukierniczego. Nadziewaj przestygnięte pączki. Posyp pączki cukrem pudrem.
Ciasto drożdżowe jest bogate w witaminy z grupy B. Jest też źródłem mikroelementów takich jak magnez, potas, fosfor czy żelazo. Jest ciastem niskokalorycznym. Smażenie na głębokim oleju powoduje, że ciasto nie nasiąka tłuszczem, warunkiem do tego jest jednak odpowiednia temperatura, jeśli olej będzie zimny ciasto będzie chłonęło tłuszcz jak gąbka.
Podsumowując pączki z marmoladą to idealny pomysł na smaczne słodkie śniadanie. Możesz je przygotować na tłusty czwartek. Pączki możesz nadziewać domowej roboty konfiturą. Nadzienie musi być zwarte i najlepiej aby nie zawierało cząstek owoców. Gdyż ciężko będzie je wycisnąć z rękawa cukierniczego.
Alergeny w pączkach z marmoladą
Lista alergenów dla pączków z marmoladą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pączków z marmoladą
Pączki z marmoladą to zdrowa alternatywa gotowych wypieków sklepowych. Dodaj do nich domowy dżem. Pamiętaj, że są wyrobem zawierających dużą ilość kalorii.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.