Pączki bezglutenowe
- Cukier drobny (80 g)
- Mąka bezglutenowa - Uniwersalna (400 g)
- Ser twarogowy tłusty (400 g)
- Żółtko jajka - 3 żółtka rozmiar M (3 szt.)
- Jajko - 2 jajka rozmiar M (2 szt.)
- Śmietana 18% - 3 łyżki kwaśnej śmietany (75 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (bezglutenowy) (4 g)
- Spirytus - 2 łyżeczki (10 ml)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
- Olej rzepakowy - 3 szklanki - do smażenia (750 ml)
Przepis na pączki bezglutenowe krok po kroku
Twaróg rozgnieć widelcem.
Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną. Następnie dodaj cukier i szczyptę soli. Pomieszaj, a potem dodaj twaróg, 2 jajka, 3 żółtka, śmietanę oraz spirytus. Zagnieć ciasto.
Zwilż dłonie i łyżką nabieraj ciasto. Uformuj z niego kulki i odkładaj je na lekko natłuszczony talerz.
W dużym garnku rozgrzej bardzo dobrze olej. Wkładaj tylko po kilka pączków, aby się ze sobą nie stykały. Smaż do ich przyrumienienia z obu stron.
Gotowe pączki wyciągaj za pomocą łyżki cedzakowej i odkładaj je na papier do pieczenia.
Gdy pączusie lekko przestygną, posyp je cukrem pudrem.
-
Lawasz
-
Rolada szpinakowa
-
Churros
-
Ciasto dyniowe
-
Rogaliki drożdżowe
-
Bajaderki
-
Mochi
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Corn dog
-
Pieguski
-
Chlebek ziołowy
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pączki serowe
-
Babeczki waniliowe
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Cannoli
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Tamale
-
Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat pączków bezglutenowych
Pączki bezglutenowe z twarogu może i nie będą przypominać tradycyjnych pączków, ale ich smak wcale nie będzie od nich gorszy. Takie pączki są też szybsze w przygotowaniu niż te drożdżowe z mąki bezglutenowej.
Jak zrobić pączki bezglutenowe z twarogu? W przypadku tego przepisu nie potrzebujesz nawet miksera, choć możesz pokusić się na utarcie jajek z cukrem. Pamiętaj o tym, aby bardzo dobrze rozgnieć twaróg za pomocą widelcem. Suche składniki, czyli mąkę bezglutenową (może być uniwersalna), proszek do pieczenia bez glutenu oraz sodą oczyszczoną trzeba wymieszać razem, a potem można dodać jajka, żółtka, śmietanę, twaróg i spirytus. Ten ostatni składniki jest po to, aby pączki wchłaniały mniej tłuszczu w czasie smażenia. Ciasto wystarczy dobrze zagnieść. Uformowane kulki możesz od razu wrzucać na olej.
Tłuszcz, na którym będą smażone pączki, musi być bardzo dobrze rozgrzany. Nie należy wrzucać od razy zbyt dużo pączków, ponieważ to ochłodzi olej i spowoduje, że pączki będą się ze sobą stykać. Należy pilnować tego, aby olej miał stałą temperaturę. Jeśli pączki zbyt szybko będą się smażyć na rumiano, trzeba zmniejszyć płomień.
Drożdżowe pączki bez glutenu są trudniejsze do przygotowania. W zależności od wybranej mąki ciasto może wyjść zbyt lejące, aby móc ulepić z niego kulki. Do zagęszczenia masy można wykorzystać gumę guar lub zdecydować się na przygotowanie ciasta z innej mąki. Pączki z ciasta drożdżowego możesz nadziewać swoim ulubionym farszem (np. bezglutenowym budyniem, marmoladą, kremem czekoladowym). Warto jednak wiedzieć, że trzeba je zjeść szybko. Niekiedy już po 2 h ich konsystencja znacząco się zmienia.
Bezglutenowe pączki z twarogiem są proste do zrobienia. Choć są smaczne, to jednak smażone na głębokim oleju pączki nie będą fit. Śmiało możesz zmodyfikować przepis na pączki bezglutenowe. Jeśli chcesz, do pączków możesz dodać cukier wanilinowy. Możesz też pokusić się na przygotowanie pączków z własnej mieszanki mąki. Odpowiednia będzie m.in. mąką jaglana, z tapioki oraz kukurydziana. Możesz pokusić się też na pączki ziemniaczane lub bezmleczne, które również będą bezglutenowe.
Alergeny w pączkach bezglutenowych
Lista alergenów dla pączków bezglutenowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy tłusty
- Śmietana 18%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze pączków bezglutenowych
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.