Mazurek czekoladowy z bakaliami
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Mąka ziemniaczana (100 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Proszek do pieczenia (20 g)
- Kakao 16% (proszek) (40 g)
- Orzechy laskowe (200 g)
- Morele suszone (100 g)
- Suszona żurawina (100 g)
- Czekolada gorzka (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na mazurek czekoladowy z bakaliami krok po kroku
Przygotuj ciasto: w misce ubij białka z cukrem, cały czas miksując dodawaj po 1 żółtku. Roztop masło i dodaj do ubitych jajek. Przesiej mąkę pszenną oraz ziemniaczaną, proszek do pieczenia i kakao. Wymieszaj do połączenia składników.
Formę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia, wyłóż ją ciastem i piecz ciasto w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 30 minut. Po tym czasie ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Bakalie pokrój w kostkę, posiekaj orzechy.
Rozpuść nad kąpielą wodną czekoladę gorzką i dodaj do niej śmietankę, wymieszaj.
Do masy czekoladowej dodaj orzechy i bakalie.
Na wystudzony spód wyłóż masę czekoladową z bakaliami.
Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki, aby masa stężała.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka czekoladowego z bakaliami
Mazurek czekoladowy z bakaliami to doskonała propozycja na słodkie ciasto na Wielkanocne biesiady. Mazurek to tradycyjne polskie ciasto podawane na wielkanocnym stole. Pyszny mazurek z masą czekoladową jest łatwy do przygotowania dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego aby go wykonać. Najlepszy mazurek z bakaliami przygotujesz z następujących produktów spożywczych: mąka pszenna, mąka ziemniaczana, jajka, masło, cukier, proszek do pieczenia, kakao, orzechy laskowe, suszone morele, suszona żurawina, czekolada gorzka, śmietana kremowa 30%.
Jak upiec mazurka czekoladowego z bakaliami? Na początek przygotuj spód ciasta. W misce ubij białka jaj z cukrem na sztywną pianę, cały czas miksując dodawaj po jednym żółtku. Rozpuść mało, dodaj do masy jajecznej i wymieszaj. Przesiej mąkę pszenną i ziemniaczaną, dodaj kakao i proszek do pieczenia, wymieszaj do połączenia składników. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej ciasto. Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 30 minut. W między czasie przygotuj masę czekoladowo-bakaliową. Nad kąpielą wodną rozpuść czekoladę gorzką, dodaj do niej śmietanę i wymieszaj. Bakalie pokrój w kostkę, orzechy posiekaj drobniej, dodaj je do masy czekoladowej i połącz. Na wystudzony spód wylej masę. Wstaw do lodówki aby masa stężała.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają składniki mineralne takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Owoce suszone są dobrym źródłem witaminy C i błonnika regulującego perystaltykę jelit. Zawierają one sporo cukru, dlatego osoby chore na cukrzyce powinny ograniczać ich spożycie.
Podsumowując mazurek czekoladowy to wspaniały pyszny deser na święta. Dobry wielkanocny mazurek zawiera orzechy co dodaje mu chrupkości. Słodkie mazurek z bakaliami i czekoladą zasmakuje wszystkim gościom.
Alergeny w mazurku czekoladowym z bakaliami
Lista alergenów dla mazurka czekoladowego z bakaliami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy laskowe
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- morele suszone
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze mazurka czekoladowego z bakaliami
Mazurek czekoladowy z bakaliami to wypiek zawierający dużo kalorii. Staraj się ograniczać spożywanie tego typu wyrobów jest jesteś na diecie redukcyjnej lub chorujesz na cukrzycę. Domowe wypieki nie zawierają konserwantów.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.