Makowiec z jabłkami
- Mak niebieski (600 g)
- Jabłko - 5 średnich sztuk (700 g)
- Rodzynki (200 g)
- Morele suszone (100 g)
- Jajko (6 szt.)
- Masło (20 g)
- Cukier puder (200 g)
- Orzechy włoskie - 2 garści (100 g)
- Czekolada gorzka (200 g)
- Kasza manna - pół szklanki (100 g)
Przepis na makowiec z jabłkami krok po kroku
Mak zalej wrzątkiem i odstaw na 30 minut pod przykryciem. Następnie zmiel go 3 krotnie i odciśnij z nadmiaru wody.
Posiekaj morele, rodzynki i orzechy włoskie. Dodaj do maku i wymieszaj.
W dużej misce ubij białka na sztywną pianę, dodaj cukier miksuj jeszcze 2 minuty. Cały czas miksując dodawaj po jednym żółtku.
Na tarce zetrzyj jabłka.
Do masy z jajek dodaj mak, kasze mannę i jabłka oraz cynamon i aromat migdałowy. Wymieszaj delikatnie.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej masę.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 50 minut.
Wierzch polej rozpuszczoną czekoladą z odrobiną masła oraz udekoruj orzechami włoskimi.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca z jabłkami
Makowiec z jabłkami to doskonały pomysł na słodki deser do kawy lub herbaty. Makowiec z jabłkami zwany także japońskim nie przypomina w wyglądzie tradycyjnego zawijanego makowca. Łatwy przepis na makowiec z jabłkami nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia w przygotowywaniu wypieków. Do zrobienia tego ciasta będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: mak niebieski, jabłka, jajka, rodzynki, suszone morele, orzechy włoskie, aromat migdałowy, kasza manna i cukier puder oraz cynamon.
Jak zrobić makowiec z jabłkami? Na początek zalej mak wrzątkiem, przykryj miskę talerzem i odstaw na 30 minut. Zlej wodę i zmiel masz trzy krotnie. Odciśnij nadmiar wody, dodaj orzechy, rodzynki i morele oraz aromat migdałowy. Pokrój drobno rodzynki, morele i orzechy włoskie. Oddziel żółtka od białek i w wysokiej misce ubij białka na sztywną masę, dodaj cukier puder i miksuj jeszcze 2 minuty. Cały czas miksując dodawaj po jednym żółtku. Zetrzyj na tarce jabłka. Do masy jajecznej dodaj mak, kasze mannę, jabłka i cynamon. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i przelej masę na ciasto. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 50 minut. Wystudzone ciasto polej czekoladą roztopioną z masłem i udekoruj orzechami włoskimi.
Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Zawiera także witaminy A, D i E oraz składniki mineralne takie jak żelazo, mangan czy cynk. Wapń jest minerałem niezbędnym do prawidłowej budowy naszych kości. Jego niedobór powoduje powstawanie osteoporozy. Wapń jest także niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz pracy układu mięśniowo-nerwowego. Jabłka są źródłem błonnika pokarmowego i dużej ilości pektyn. Dzięki temu poprawiają pracę naszego układu pokarmowego, wspomagają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Jabłka zawierają dużo witaminy C, która wzmacnia nasze naczynia krwionośne i jest naturalnie poprawia syntezę kolagenu w naszej skórze.
Podsumowując makowiec z jabłkami to pyszny i wilgotny dodatek do kawy lub herbaty podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Dobry makowiec przygotujesz tylko jeśli masa makowa będzie wykonana własnoręcznie aby przyspieszyć przygotowanie masy możesz użyć mielonego maku.
Alergeny w makowcu z jabłkami
Lista alergenów dla makowca z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- morele suszone
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- aromat migdałowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
Wartości odżywcze makowca z jabłkami
Makowiec z jabłkami to zdrowsza wersja gotowych wypieków ze sklepu. Ciasta domowe zawierają mniej dodatków do żywności i konserwantów. Są jednak wyrobami wysokokalorycznymi a przede wszystkim wysokocukrowymi dlatego powinniśmy ograniczać ich spożycie.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.