Przepis na lody chałwowe krok po kroku

Składniki dla 6 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
mikser, blender, duża miska, foremki do lodów

Zblenduj mascarpone z chałwą na gładką masę.

Śmietankę ubij mikserem.

Do chałwy z mascarpone dodaj ubitą śmietanę. Wymieszaj łyżką.

Spróbuj - jeżeli masa jest mało słodka, dodaj cukier.

Masę przełóż do foremek na lody.

Wstaw do zamrażarki na minimum 2 godziny.

Często zadawane pytania

Lody chałwowe
Lody chałwowe
Koszt przygotowania dania
19.05 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
471 kcal
Liczba alergenów w daniu
3
60

Lody chałwowe - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o lodach chałwowych

Cudownie pyszne lody chałwowe z serkiem mascarpone to idealny deser dla sympatyków słodkości o smaku chałwowym. Szybki i bardzo prosty przepis z trzech składników. Potrzebujesz jedynie ulubionej chałwy z serkiem mascarpone oraz śmietanką. Czy może być coś prostszego, a w dodatku szybszego do zrobienia? Domowe lody chałwowe są idealnie kremowe. Przepis na lody chałwowe jest dobry także dla dzieci. Na pewno nikt nie pogardzi takim deserem. W końcu domowe wyroby są najlepsze. Jak zrobisz lody chałwowe, otrzymasz coś bardzo smacznego.

Domowe lody chałwowe to masa z serka mascarpone, chałwy i śmietanki. Ubicie śmietanki i delikatne jej wymieszanie z masą chałwową sprawia, że lody o smaku chałwy mają puszystą konsystencję. Chałwa jest to słodycz, która zrobiona jest z oleistych nasion, a także karmelu. Najbardziej znana w Polsce chałwa produkowana jest z sezamu. Przepis na lody chałwowe to dobra słodycz dla dzieci.

Zrobienie domowych lodów o smaku chałwowym wcale nie jest trudne. Z tym prostym przepisem masz gwarancję, że otrzymasz znakomite lody chałwowe. Jak zrobić lody chałwowe? Przygotuj blender oraz mikser. Za pomocą blendera połącz chałwę i serek mascarpone. Konsystencja powinna być idealnie gładka. Następnym krokiem jest ubicie śmietanki. Powinna być sztywna. Nie miksuj za długo, by nie powstało masło. Jak śmietanka będzie idealnie ubita, dodaj ją do chałwy oraz serka mascarpone. Wymieszaj masę łyżką. Spróbuj smaku lodów. Jeżeli są za mało słodkie, dodaj do nich trochę cukru. Chałwa sama w sobie jest bardzo słodka. Jeśli jednak dla Ciebie słodycz jest za mała, warto dodać cukru. Najważniejsze jest, by Ci smakowały. Lody przełóż do foremek na lody. Zamrażaj lody przez minimum 2 godziny. Doskonale widać, że jest to prosty przepis, który może zrobić każdy. To może być dobra zabawa dla dzieci, jeżeli pozwolisz im przygotować lody chałwowe.

Lody chałwowe mogą mieć formę lodów na patyku. Jeżeli jednak nie masz foremek na lody na patyku, możesz wlać masę do zwykłego pojemniczka. Jak zrobić lody chałwowe, by mrożone w większym pudełku były idealnie kremowe? Ważne jest, by po wlaniu lodów i wstawieniu ich do zamrażarki, co pół godziny zamieszać wszystko łyżką. W ten sposób masa będzie jednolita i kremowa.

*W przepisie na lody chałwowe dobrze jest użyć chałwy orzechowej (nada znakomity smak). Bardziej tradycyjna będzie ta o smaku waniliowym.

*Dużym ułatwieniem przy produkcji lodów jest domowa maszyna do lodów. Umożliwia ona jednoczesne mieszanie składników z chłodzeniem masy.

Wartości odżywcze lodów chałwowych

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(115g)
Energia (kalorie)
410.29 kcal
471.83 kcal
Białko
4.70 g
5.40 g

Węglowodany w lodach chałwowych

Na 100g
Na porcję
(115g)
Węglowodany
13.25 g
15.24 g
Węglowodany przyswajalne
11.88 g
13.66 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.37 g
1.58 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(115g)
Tłuszcz
35.89 g
41.27 g
Tłuszcze nasycone
35.89 g
41.27 g
Tłuszcze nienasycone
0.00 g
0.00 g

Składniki mineralne w przepisie na lody chałwowe

Na 100g
Na porcję
(115g)
Sód
66.08 mg
75.99 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny lodów chałwowych 60
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w lodach chałwowych

Lista alergenów dla lodów chałwowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Śmietanka kremowa 30%
  • mascarpone
 • Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Chałwa
 • Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Chałwa

Cena przygotowania lodów chałwowych

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śmietanka kremowa 30%
250 g
3.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 2
3.75
Za 250 g
Mascarpone
250 g
6.50
Za 250.0 g
Liczba opakowań 1
6.50
Za 250 g
Chałwa
200 g
11.00
Za 250.0 g
Liczba opakowań 1
8.80
Za 200 g
Koszt składników
23.50
Jak oceniasz przepis na lody chałwowe
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób